7.8 C
Lutsk
Понеділок, 14 Жовтень, 2024
Проповіді

Проповідь у другий день Пасхи Христової

              ХРИСТОС ВОСКРЕС!

У ці святі дні, браття і сестри, служба говорить сама за себе і полегшує труд проповідника, оскільки саме богослужіння наповнене глибоким змістом – порожнечею Гробу Іісуса Христа і Його безкінечним життям.

Чотири рази на Службі повторюється в наказовій формі – співайте. Стих до прокимна «Вигукніть Господу вся земля» – тобто прославте Бога по всій землі, проповідуйте Євангеліє всякому творінню.

У нинішній час майже не залишилося місць, де співається те, що торкається душі. Важко знайти тишу, куди не підеш – скрізь музика. Тільки це не та музика, яка дає душі спокій, мир. А спів Богу – і тут, і на небі буде вічно, буде умиротворяти і насолоджувати.

Чотири рази повторює цар Давид цей спів у псалмах (Пс. 46:7) «Від переповнення сердця говорять уста» (Лк.) Блаженний Августин говорив, що люблячим властиво співати. А церква це улюблена Невіста Жениха, Господа нашого Іісуса Христа, від любові до Нього співає Йому повсякчас. А любов означає, що треба прикласти до цього серце, душу. І в цьому хорі співаючого людства виділяються голоси Святих Божих і праведників, які потрудилися на ниві Христовій .

Зважаючи сьогодні на пам’ять великого ревнителя православ’я, блаженного Нифонта, можна сказати: «Ревність по дому Твоєму поглинає мене» (Пс. 68:10). Він багато потрудився для усиновлення Східною Церквою синів Святої Русі і разом Самого Господа, Якому ім’я – Схід (Луки 1:78).

Блаженний Ніфонт був чорноризцем Печерського монастиря. Коли через недужість відійшов у монастир, блаженний Іоан, єпископ Новгородський, тоді волею Божею і всіма блаженний Ніфонт був вибраний на єпископський престол Новгорода. Примножуючи Славу Божу, завжди трудився для примирення ворогуючих і збудування храмів Божих та храмів душ людських. Цю ревність доброго пастиря підкреслює така подія. Коли до новгородців прийшов княжити Святослав Ольгович  і одружився з жінкою, якій церковні правила не дозволяли стати дружиною, то блаженний Ніфонт не тільки сам не став його вінчати, але і всьому кліру заборонив бути присутніми там, як при беззаконні. Викриваючи князя в такому порушенні, ревнуючи тому, хто сказав у псалмі «Буду говорити про одкровення Твої перед царями і не посоромлюся» (Пс.118:46).

І ще багато можна говорити про труди і подвиги блаженного Ніфонта Новгородського на благо Святої Церкви і Слави Божої. Та сьогодні не можна оминути світлої пам’яті нашого архіпастиря, доброго батька і наставника – митрополита Ніфонта. Без сумніву можна сказати, що, представши перед Престолом Всевишнього, він сказав: «Ось я і діти, що їх дав мені Господь» (Іс.8:18). Багато його духовних чад зберігають найтепліші спогади про свого наставника і творять молитви в дні його пам’яті. Його могилка завжди рясніє чудовими квітами, свічками і лампадами. Благі діла нашого дорогого Владики втілені в допомозі сирітським будинкам та у інших благодійних заходах. Хай же помоляться вони – і блаженний Ніфонт Новгородський, і наш митрополит Ніфонт – за нас Богу, хвалимому в нероздільній Тройці, Отцю і Сину і Святому Духу, Йому ж подобає всяка слава, честь і поклоніння, нині і повсякчас і в безкінечні віки. Амінь.

прот. Миколай Іллюк

(Білостоцький благочинний округ)

Вас може зацікавити

Проповідь у день пам’яті Архистратига Михаїла та інших Небесних сил безплотних

Редактор Головний

Проповідь у день вшанування Казанської ікони Богородиці

Редактор Головний

Проповідь у Навечір’я Різдва Христового

Редактор Головний