6.1 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день Преображення Господнього

В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні Православна Церква відзначає одне з найбільших двунадесятих свят Преображення Господа нашого Іісуса Христа.

Преображення Господнє на горі Фавор займає одне з найважливіших місць у священній історії та в ділі нашого спасіння! Сьогоднішнє євангельське повіствування від Матфея і розкриває та підкреслює суть цього великого свята!

Не за довго до Своїх страждань Господь Іісус Христос взяв із Собою трьох своїх вибраних учнів: Петра, Іакова та Іоанна і, піднявшись з ними на гору Фавор помолитись, преобразився перед ними. Коли Він молився, то лице Його сіяло як сонце, а одежа Його стала білою як сніг. В цей час явились Йому пророк Ілля та Моісей, які говорили з Іісусом про смертні страждання, які Він повинен бути понести в Ієрусалимі.

Побачивши це, Петро сказав Іісусу: «Господи, добре нам тут бути! Якщо хочеш, збудуємо тут три намети: один для Тебе, один для Моісея та один для Іллі». Коли Петро це говорив, зненацька накрила їх світла хмара, і з цієї хмари почувся голос Бога Отця: «Це є Син Мій возлюблений, в Якому Моє благовоління, Його слухайте!» Почувши це, апостоли злякались та стали неначе мертві, але Іісус підійшов до них, торкнувся їх та сказав: «Встаньте, і не бійтесь». Піднявшись, апостоли більше крім Іісуса нікого не бачили.

Під час Преображення Господнього на горі Фаворі святі апостоли сподобились побачити, наскільки це було можливо, Божественну славу Господа Іісуса Христа, та ще в цьому земному житті насолодитись спілкуванням небесних жителів – святих пророків Моісея та Іллі. Серця апостолів наповнились таким блаженством і такою невимовною радістю, що апостол Петро воскликнув: «Добре нам тут бути»( Мф. 17,4). І бажаючи, як можна довше продовжити це блаженство, пропонує встановити палатки, якби назавжди залишитися на горі, щоб споглядати сяйво слави Божої та перебувати в спілкуванні з небесними жителями. Ось яке щастя та блаженство для тих людей, які перебувають в спілкуванні з Богом та святими!

Сьогоднішнє свято має велике значення для православного християнина, адже Своїм Преображенням Господь Іісус Христос показує нам та відкриває шлях до обожнення та духовного преображення!

Не даремно Господь на гору бере з собою тільки трьох вибраних учнів, а саме Петра, Іакова та Іоанна. Зокрема святитель Іоанн Златоуст та інші отці церкви приводять на пам’ять три необхідні для спасіння моральні чесноти – віру, надію та любов. Господь тому і взяв із собою цих трьох апостолів, так як згодом у них з самого початку і проявляться ці чесноти. В апостола Петра – віра, так який перший за всіх сповідував Іісуса Христа Богом; в Іакові – надія: він перший з дванадцяти схилив під меч голову заради надії Ізраіля; в Іоанні – любов: він був улюбленим учнем Господа.

В момент преображення апостоли побачили Христа, який говорив з пророками Моісеєм та Ілією. Для чого це було показано апостолам? І чому саме ці пророки? Щоб це зрозуміти, варто згадати євангельську розповідь, в якій згадується сповідання Петра при Кесарії Филиповій. Перед сповідуванням Петровим Господь запитав: за кого люди Його почитають? Вони відповіли, що одні за Іоанна Хрестителя, другі за Іллю, а інші за Ієремію, а бо ж за одного з пророків (Мф.16:13-14). Тож явління цих пророків перед Господом на Фаворі показує апостолам, що Христос, ні пророк Ілля, ні Іоанн, ні Ієремія, ні Моісей, ні навіть Ангел, а Сам Бог!

Свято Преображення – це не просто спомин євангельської історії, яка була дві тисячі років тому. Преображення – це наше завдання, це наша мета, якої ми маємо з Божою допомогою досягнути ще в цьому житті! За словами апостола Петра, Бог кожного з нас покликав «з темряви в чудесне своє сяйво» (1Пет. 2,9). Також апостол Павло говорить: «поступайте, як діти світла» (Єф. 5,8). Святий Іоанн Богослов пише, що «Бог є світло» (1Ін. 1.5). Це означає, що бути дітьми світла – значить бути дітьми Божими, і жити ми повинні як діти Божі! Свята церква вчить, що кожний православний християнин може стати причасником нетварного, нематеріального, благодатного Божественного сяйва, і бачити Його так, як проглядали святі апостоли в момент преображення на горі Фавор!

Апостоли змогли побачити преобразившогося Христа, тому що і самі преобразились. І тому, щоб побачити це благодатне сяйво, побачити Сонце Правди, побачити Самого Христа, нам потрібно почати самим преображатись, змінювати образ, образ гріховної людини на образ і подобу Божу. Поступово підніматись до Бога, очищати свої почуття і розум, укріплятись в добрих справах, пам’ятаючи, що ходимо ми перед лицем Божим! Частіше ходити в Храм Божий, адже саме тут ми маємо можливість безпосередньо з’єднатися з Христом в таїнстві Євхаристії, саме в храмі Божому починається наше преображення, тому що даремно ми будемо шукати Христа, не відвідуючи богослужіння і не причащаючись Святих Христових Таїн! І чим частіше будемо з’єднуватись з Христом, чим старанніше ми будемо вести дійсно духовне життя, тим швидше ми приготуємо себе до безкінечної насолоди, яку вкушають всі святі в Царстві Небесному. Амінь.

Прот. Іоанн Піпаш,
настоятель Свято-Iоанно-Богословського храму
м. Луцьк
(Луцький кафедральний округ) 

Вас може зацікавити

У Таїнстві Хрещення і Миропомазання всі ми отримуємо великі і благодатні дари Святого Духа

Редактор Головний

9 липня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Предстоятель УПЦ – про гріх осуду. Чому судити може тільки Бог, або коли осуд є корисним?

Редактор Головний