10.5 C
Lutsk
Четвер, 3 Жовтень, 2024
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день пам’яті святих безсрібреників і чудотворців Косми і Даміана

В ім’я Отця, і Сина, і святого Духа!

«Бог же має силу збагатити вас усякою благодаттю,
щоб ви, завжди і у всьому маючи всякий достаток,
були багаті на всяке добре діло» (2 Кор. 9, 8).

Дорогі у Господі, браття та сестри! Якщо ми іменуємося віруючими людьми, то маємо виявляти силу залишатися такими щодня, щомиті все своє життя, наставляючись словами апостола Павла: «Плід же духа є: любов, радість, мир, довготерпіння, благість, милосердя, віра, лагідність, стриманість» (Гал. 5, 22-23).

Саме сьогодні серед поспіху, метушні та турботи дня в тишині храму згадується пам’ять святих, які мали силу під час свого земного життя виявити плід духа. Це святі брати-цілителі, до яких ми звертаємося молитвою: «Святі безсрібреники і чудотворці Космо і Даміане, зглянтеся на немочі наші; даром отримали благодать, даром подайте і нам» (тропар святим).

Жили святі Косма і Даміан у III столітті в Асії. Їхня матір Феодотія, яка була християнкою, з самого дитинства намагалася привити їм страх Божий і любов до чеснот. А, коли діти стали приходити у вік, вона віддала їх в навчання грамоті до деякого богобоязливого чоловіка. Звичайно, головною наукою було Божественне Писання, але в той же час, брати керовані любов’ю до людей, вивчали лікарську науку, дізнаваючись про лікувальні властивості трав і рослин. Господь благословив їхній добрий намір і дарував їм особливу благодать – дар зцілень і чудотворень, як свідчить слово Боже: «І одних поставив Бог у Церкві по-перше апостолами, по-друге пророками, по-третє учителями; далі іншим дав сили чудотворення, також дари зцілення, заступництва, управління, різні мови» (1 Кор. 12, 28). Хвороби припинялися, коли починали лікувати Косма та Даміан.

За словом царя і пророка Давида, Бог «волю тих, хто бояться Його творить і молитву їхню почує» (Пс. 144, 19). Так, сліпі, кульгаві, розслаблені, біснуваті оточували чудотворців. Мало того, щоб бути доступнішими для хворих, вони самі шукали їх і для цього переходили з міста в місто, з села до села і всім хворим без різниці статі та віку, звання та стану подавали зцілення. І це робили вони не для того, щоб збагатитися чи прославитися, але з найчистішою, найвищою метою – служити страждаючим заради Бога, а також любов до Бога висловити в любові до ближніх.

Тому вони ні від кого ніколи не приймали жодної нагороди за свою працю, ніяких навіть знаків подяки за власні благодіяння. Святі твердо знали і вірно берегли заповідь Спасителя: «Хворих зціляйте, прокажених очищайте, мертвих воскрешайте, бісів виганяйте; як дар одержали, тож даром давайте» (Мт.10:8). Отож, даром отримавши благодать від Бога, даром і роздавали її. Про одне тільки просили зцілених, щоб ті твердо вірували у Христа і свято жили, а тих, хто ще не були освічені світлом Євангелія, то намагалися навернути до християнської віри. Таким чином, лікуючи тілесні недуги, вони одночасно лікували і недуги душевні. Пророк Давид говорить: «Береже Господь усіх люблячих Його» (Пс. 144, 20). Поживши мирно і трудолюбиво, святі брати спокійно відійшли до Господа, а по смерті також були прославлені чудесами. За безкорисливе служіння свята Церква величає їх безсрібниками і чудотворцями та добрими заступниками за нас перед Богом.

В теперішній час користолюбства, розрахунку особливо актуальним і повчальним для сучасної людини є життя святих безсрібреників і чудотворців Косми і Даміана. Вони, по слову апостола Павла, «були багаті на усяке добре діло» (2 Кор. 9, 8). Безоплатно звершуючи своє служіння, навчають нас уникати страсті сріблолюбства, яка, оволодівши нашою душею, може остаточно погасити в нас любов до Бога і ближніх і позбавити нас вічного життя.

Так, святитель Іоан Златоустий говорить: «Сріблолюбство – найжахливіше усіх страстей! Воно породжує війни, убивства і усякого роду зло. Ведмеді і вовки наситившись, відступають від їжі, а сріблолюбці не насичуються ніколи. Вони наповнені крайньою жорстокістю та ворожнечею до ближніх; ні страху геєни, ні сорому перед людьми, ні милосердя, ні співчуття немає в них. Порівняти їх можна з демоном, який ворогує проти людини, а не проти подібних собі».

Як нам, браття і сестри, знайти в собі сили, щоби залишитися віруючими людьми на все своє життя, творячи добрі діла? Сам Бог через мудрого царя Соломона повчає, кажучи: «Сину мій, дай мені своє серце» (Притч. 23,26). А цар і пророк Давид просить: «Серце чисте створи в мені Боже» (Пс. 50, 12). «Бо від серця, – як пояснює Господь, – виходять злі помисли, вбивства, перелюбства, любодіяння, злодійства, лжесвідчення, хула» (Мф. 15, 19).

Тому, звернімось сьогодні в молитві до святих безсрібреників і чудотворців Косми і Даміана, щоб Господь зміцнив нашу віру і допоміг, перемагаючи все суєтне, гріховне, житейське, стати дітьми своєї матері церкви і вітчизни, спадкоємцями життя вічного: «Бо всім нам належить стати перед судилище Христове, щоб кожному одержати відповідно до того, що він робив, живучи в тілі, добре чи погане» (2 Кор. 5, 10). Амінь.

Прот. Віктор Панасюк,

настоятель храму Боголюбської ікони Божої Матері, с. Боголюби

Вас може зацікавити

Благословення Предстоятеля на Великий піст 2022 року

Редактор Головний

14 січня 2024 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Святкова всенічна напередодні престольного свята храму Волинської духовної семінарії

Редактор Головний