6.1 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у четверту неділю Великого посту

Во ім’я Отця і Сина і Духа Святого.

«Дивний Бог у Святих своїх Бог Ізраїлів»

Дорогі брати і сестри! Сьогодні Свята Церква молитвенно згадує великого угодника Божого прп. Іоанна Ліствичника. Таку назву він отримав тому, що залишив нам духовне керівництво – «Ліствицю» піднесення душі нашої від землі на небо, від гріха до вершин любові Божої і з’єднанням з Ним.

Хто такі святі? Це люди, які великим подвигом, постом і молитвою, любов’ю до Бога і ближніх отримали від нього цей великий дар – вічну славу та молитовну пам’ять. Ось як він нас повчає на першому щаблі: “Не за те, брати, будемо ми осудженні на вічному судді, що не творили ми чудес, що не богословстували, але за те будемо осудженні, що не плакали за гріхи свої“.

Зараз проходять дні Святого великого посту – це час розкаяння у гріхах своїх, час оновлення нашої обітниці, даної в таїнстві Святого Хрещення, час оновлення образу і подоби Божої в кожному із нас.  Піст – це час оновлення, як з приходом весни все стає новим так і наше життя земне, духовне, що зійшло на нівець, знову оживає. Знову Бог дав нам право бути синами Його, знову як добрий Батько приймає нас, як прийняв Він блудного сина і простив йому усі його провини. У ці дні ми маємо духовно відновити зв’язок з Богом, змінити своє життя на краще, примиритися з ним.

Хто кається в своїх гріхах, той заслуховує, нібито, осудження, але ж Господь нам говорить, що Він прийшов не праведника спасти, а грішника привести до покаяння. Євангеліє, яке читається в цю неділю, говорить нам про важливість посту і молитви. Звертаючись, учні говорять: «Учителю, чому ми не змогли його зцілити, юнака, якого привів батько, одержимого злим духом». У відповідь Господь говорить, що цей рід, тобто зла сила, нічим не може бути вигнана тільки постом та молитвою.

Це Євангеліє читається, щоб підкреслити, яке значення для віруючої людини має піст і молитва.

Молитва і піст – це провідник благодаті і святого Духа для кожного із нас. Церква пропонує нам цей великий подвиг, щоб послабити панування плоті над духом, щоб страсті наші не бушували в нас і не звертали нас із стежки благочестя і чистоти духовної.

Духовний стан в кожного різний, у кожного своя молитва, своє силкування в благочесть. Ось як Іоан говорить про молитву: “Не красуйся молитвою красноречивою тому, що Отця нашого, що на небесах, інколи радує сором’язливе немудре бурмотання дітей, не потрібно бути багатослівними в молитві, достатньо щиро розмовляти з Богом і Він нас почує”.

За одне тільки слово був помилуваний митар, одне слово віри спасло розбійника на хресті.

Одна за другою проходять неділі Великого посту і головне для себе знайти духовну користь, душевну спокій і мир. Потрібно відірватися на мить від того, що нас тримає у всі дні нашого земного життя в полоні: проблеми, робота, різні інтереси, а інколи духовна байдужість. Не потрібно падати у відчай, згадаймо апостола Петра, який тричі зрікся Господа, але любов Христова знову прийняла його.Так і нам потрібно йти за Христом, надіятись на Його милосердя, хоч на краю хресної дороги стояти і дивитись, як Бог може нас грішних любити.

Тепер настають тяжкі часи, важко людям протистояти злому, який сьогодні панує у всьому світі. Сьогодні, як ніколи, нам потрібно бути сильними духовно, потрібно пам’ятати, чому навчають нас Господь і Святі угодники Божі. Потрібно зрозуміти, що ми повинні йти за Христом, іншого шляху у нас просто немає.

Не забуваймо, чому навчає нас прп. Іоанн Ліствичник, пам’ятаймо його слова і настанови, бо він був людиною, яка знала, що означає звернутися до Бога і залишитися з Ним.

Любіть одне одного і тим самим виконаєте заповідь Господа. Не дивіться, що твориться навколо нас, цьому належить бути. Хвороби, злоба людська, відступництво, бездуховність – про все це сказав Христос.

Бережіть свою домашню Церкву, нехай в ній буде спокій  і мир, живіть по заповідях Божих і ніщо не зашкодить Вам. Бо сказав Господь через Євангеліста Марка: «..і якщо отруйне вип’ють, не пошкодить їм».

І знову ж таки бійтеся тих, хто душу вашу може взяти від вас і кинути у пітьму надвірну, де буде плач і скреготання зубів.

Улюблені у Христі брати і сестри, бажаю вам всім благочестиво провести в покаянні дні Святого посту, з радістю дочекатися Світлого Христового Воскресіння, щоб разом з мироносицями та апостолами почути – радуйтеся! Мир Вам!

прот. Микола Лафета,

настоятель Свято-Покровського храму с. Піддубці

(Княгининівського благочинного округу) 

 

Вас може зацікавити

Проповідь у неділю 23-у після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Проповідь у день винесення чесних древ Хреста Господнього

Редактор Головний

Проповідь у день свята Похвали Пресвятої Богородиці

Редактор Головний