2.9 C
Lutsk
Вівторок, 19 Березень, 2024
Всі новини Публікації

Про піст у питаннях і відповідях

Різдвяний піст покликаний допомогти християнину підготуватися до гідної зустрічі одного з найбільших свят Православної Церкви – Різдва Господа нашого Ісуса Христа.
Однак, що ж потрібно знати, перш ніж приступити до подвигу постування?
Ми зібрали для вас відповіді на основні питання, які допоможуть зрозуміти що таке піст, які пости й ступені стриманості існують та яким чином слід привчати себе до постування.
1. Що таке піст?
Піст – це тілесне утримання від вживання певного виду продуктів, розваг та шлюбних відносин, а душі від злих помислів, слів та справ.
Період посту – це час сугубої молитви, покаяння й боротьби з пристрастями. Він служить засобом до нашого освячення й благодатного єднання з Господом.
2. Головна ціль постів?
Мета постів – підпорядкувати тіло духу, відновити душу, звільнити її від усього, що перешкоджає спілкуванню з Богом.
Стримання, молитва, покаяння й прийняття Святих Христових Тайн доброчинно впливає на душу людини, допомагає їй змінитися й таким чином наблизитися до Першообразу, яким є Господь.
3. Хто встановив піст?
За свідченням святих отців Церкви, піст був даний Богом як заповідь першим людям ще в Раю, коли заборонив їм їсти плоди з дерева пізнання добра й зла. У старозавітні часи люди часто накладали на себе піст, щоб таким чином принести жертву Богу або умилостивити Його через свої беззаконня.
Сам Господь наш Ісус Христос дотримуючись посту в пустелі 40 днів та ночей освятив його й дав приклад для наслідування усім нам.
4. Які пости існують у Православній Церкві?
Прийняті у Православній Церкві пости бувають трьох видів: одноденні, багатоденні та євхаристійний піст.
• Багатоденні пости тривають від 8 до 48 днів. До них належать: Різдвяний, Великий, Петрів та Успенський. Вони готують православних християн до найбільших християнських свят – Різдва Христового, Пасхи, дня пам’яті апостолів Петра і Павла та Успіння Пресвятої Богородиці.
• Одноденні пости – це пости, які тривають всього один день. До таких днів належать: середа й п’ятниця, крім днів, що випадають на суцільні седмиці, Усікновення глави Іоанна Предтечі (11 вересня), Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня), Хрещенський святвечір (18 січня).
• Євхаристійний – це піст перед таїнством Причастя. Він триває з опівночі і до прийняття святих Христових Тайн. Якщо Літургія відбувається вночі, євхаристійний піст становить не менше 6 годин.
5. В який час розпочинаються й закінчуються пости?
Багатоденні й одноденні пости починаються опівночі. Закінчуються одноденні пости опівночі, а багатоденні – після Літургії святкового дня.
6. Скільки пісних днів у році?
Кількість пісних днів залежить від того, коли святкується Пасха, і, відповідно, від тривалості Петрового посту. Таких днів у році буває від 178 до 212.
7. Які бувають ступені стриманості?
Статут Православної Церкви передбачає шість ступенів стриманості в їжі.
1. Утримання тільки від м’яса, всі інші продукти дозволяються. Така заборона для мирян на м’ясну їжу буває тільки на сирній седмиці.
2. Утримання від м’ясних і молочних продуктів та яєць. Такі обмеження в їжі передбачені статутом для Різдвяного й Петрового посту за винятком середи й п’ятниці та останньої седмиці перед Різдвом.
3. Утримання від м’яса, яєць, молока та риби. Такий ступінь стримання передбачено для Великого та Успенського постів, за винятком середи й п’ятниці, а також визначених днів першого тижня Великого посту та Страсної седмиці.
4. Утримання від м’ясних, молочних, рибних продуктів, яєць, олії й вина. Дозволяється гаряча їжа без олії. По середах та п’ятницях Великого та Успенського постів за винятком визначених статутом днів.
5. Сухоїдіння. Забороняється все, що передбачене вищезазначеними ступенями стриманості. Дозволяється «хліб і вода і цим подібна», тобто сирі, сушені або мочені овочі, фрукти. У визначені статутом дні Великого посту.
6. Повне утримання від їжі й пиття, що в Типіконі власне і називається словом «піст». Такий ступінь стриманості передбачений перед святим Причастям та у Велику п’ятницю.
8. Як привчити себе до посту?
Привчати себе до посту необхідно поступово, бажано під керівництвом духівника. При цьому піст не повинен шкодити здоров’ю. Спочатку варто привчитися до помірного споживання їжі. Потім поступово можна починати дотримуватися посту, відмовляючись в пісні дні спочатку від м’яса, а потім від яєць і молочних продуктів. Поступовість й помірність допоможуть запобігти можливим зривам.
9. Кому послаблюється піст?
Робити послаблення в пості прийнято для дітей, важко хворих, вагітних та тих, хто подорожує. Однак ступінь послаблення посту слід узгоджувати з духівником.
10. Як необхідно привчати до постування дітей?
Дітей краще підводити до посту поступово, так, щоб більш суворе стримання асоціювалося для них з дорослішанням.
Розпочинати дотримуватися посту дітям варто з зовнішніх обмежень. Не буде зайвим, наприклад, обмежити у вживанні солодощів, скоротити час перебування за комп’ютером чи перегляду мультфільмів. З кожним роком ступінь стримання можна збільшувати, потступово обмежуючи їх у вживанні певних видів продуктів.
Джерело: Воцерковляємося разом † УПЦ

Вас може зацікавити

3 січня 2023 року – православний календар

Редактор Головний

Проповідь у день Святого Духа

Редактор Головний

26 січня 2024 року – календар з повчанням

Редактор Головний