8.3 C
Lutsk
Середа, 28 Лютий, 2024
Всі новини Запитання священнику Основи православ'я Публікації

НАВІЩО ПРАВОСЛАВНИМ ТАК БАГАТО ПОСТІВ?

Це питання цілком очікувано можуть ставити люди нецерковні або навколоцерковні. При чому, це питання, можна сказати, з розділу: «чому в Церкві стільки заборон?»

Відповідає доцент Київської духовної академії Андрій Музольф. 

Для того, щоб відповісти на це питання, спочатку варто визначитися з тим, що таке піст взагалі. За словами святих отців, піст – це своєрідні ліки для душі, за допомогою яких людина краще бачить свою душу. Правильний піст (не утримання від їжі, не дієта, а саме піст) – немов рентген, проявляє внутрішній духовний устрій людини і дозволяє виявити в собі бруд гріха.

За зауваженням одного відомого професора і автора підручника з аскетики, піст «будучи тимчасовим утриманням від їжі, має на меті пристосування тіла до споглядальної і покаянної діяльності душі, сприяє взагалі пануванню духовного життя над матеріальним, підриває і знесилює фізіологічні основи тілесних пристрастей».

З точки зору православної аскетики, людська природа була пошкоджена в гріхопадінні. В. Н. Лосський з цього приводу говорить, що якщо раніше в людині дух повинен був жити Богом, душа – духом, тіло – душею, то після первородного гріха «дух починає паразитувати на душі, харчуючись цінностями не божественними… Душа, в свою чергу, стає паразитом тіла – піднімаються пристрасті. І нарешті тіло стає паразитом земного всесвіту, вбиває, щоб харчуватися, і так знаходить смерть».

Піст же покликаний якраз відновити порушену в людській природі ієрархію і знову підпорядкувати тіло душі. А для цього наш піст не повинен бути чимось механічним, зовнішнім, подібним до звичайної харчової дієти. Піст повинен бути абсолютно усвідомленим. Але, усвідомленим – це значить – розумним. Не можна починати постити відразу по максимуму.

Преподобний Іоанн Кассіан зауважує, що кожен повинен накладати на себе таку ступінь посту, яка необхідна йому для приборкання плоті. Але у кожної людини своя міра, а значить шаблонів бути не може.

А тепер, власне, перейдемо до нашого основного питання: чому в Церкві так багато постів? Саме тому, що піст покликаний вилікувати нашу душу, дати їй бачення реального власного стану. І чим частіше ми будемо проводити такий «аналіз» над собою, тим здоровішими в духовному плані ми будемо.

Вас може зацікавити

1 липня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Святитель Ігнатій (Брянчанінов). Про читання Євангелія

Редактор Головний

Проповідь у неділю про митаря і фарисея

Редактор Головний