17.8 C
Lutsk
Субота, 22 Червень, 2024
Всі новини Новини УПЦ

Митр. Антоній розповів, як правильно читати житія святих, щоб отримати від них користь

Тільки вдумливе серйозне читання житія святих може принести користь.

Про це сказав керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич).

«Читаючи житія святих, дуже часто зосереджуємо свою увагу на чудесах і яскравих подіях. У той же час повз нас проходять важливі епізоди з життя подвижників, які багато хто не помічає або які взагалі в житійну літературу не потрапляють», – сказав митрополит Антоній.

Владика звернув увагу, що жанр «житія» – особливий, це своєрідна літературна ікона, яка зображує найголовніше в житті подвижника, відсікаючи все тимчасове і зайве. «Але часом саме це «тимчасове» дуже важливо для сучасної людини», – додав він.

«Часто буває, що люди, начитавшись стародавніх патериків впадають в жагу чудес і, не зустрічаючи їх у своєму повсякденному обивательському житті, розчаровуються і починають нарікати на Церкву, яка «вже не така, як в давнину» і нібито «втратила святих». Є й інша проблема. Сучасна людина, читаючи про недосяжну, на її думку, святість, впадає в зневіру і починає нерадіти про своє спасіння. Як же тут врятуєшся? – скаже інший, якщо святі зцілювали одним словом, бісів виганяли, гори рухали, муки терпіли, а ми нічого не можемо», – продовжив архієрей.

Ієрарх УПЦ зазначив, що насправді, все не так, адже святі, це такі ж люди, як і ми з вами, з такими ж проблемами і сумнівами. «Це стає особливо виразно, коли читаєш щоденники або листи подвижників, які жили ще не так давно. І тоді для багатьох може стати відкриттям, що святі у своєму житті переживали все те, що переживаємо і ми з вами. І це дуже надихає», – пояснив архієрей.

«У земному житті святі не ходили в золочених німбах і не вживали величних жестів. Багато з них падали перед гріховними спокусами. Навіть не потрібно далеко ходити, просто згадаємо Святе Письмо. Згадаймо про святого царя-пророка Давида, який заради пристрасті до заміжньої жінки, відправив її чоловіка в битву на вірну смерть. Але чим нижче було падіння Давида, тим сильніше було його каяття, яке виразилося в 50-му псалмі, що читається нами щодня в наших домашніх молитвах», – нагадав керуючий справами УПЦ.

Владика звернув увагу на важливості вчитуватися в житія святих.

«Збирати найменші крупиці їхнього життя: спогади, щоденники, листи. Знаходити в них практичні приклади для себе, для боротьби з власними пристрастями і гріхами. Дуже важливо, щоб читання про святих не стало розвагою, таким собі аналогом пригодницької літератури з захоплюючим сюжетом і порожнечею всередині», – пояснив архієрей.

На завершення митрополит Антоній зазначив, що тільки вдумливе серйозне читання може принести нам користь. «І тоді, бачачи приклад, бачачи орієнтир, наслідуючи святих, закликаючи молитовної допомоги тих, хто пережив те ж, що і ми переживаємо, зможемо досягти покаяння і Царства Небесного», – уклав він.

Вас може зацікавити

Відразу два села стали на коліна: на Любешівщині попрощалися із полеглим захисником

Редактор Головний

4 квітня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

20 січня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний