21.4 C
Lutsk
Четвер, 18 Липень, 2024
Всі новини Публікації

Хто такі апостоли і для чого були потрібні Спасителю?

13 липня Церква вшановує пам’ять 12-ти апостолів, найближчих учнів Іісуса Христа.

Публікуємо матеріал про святих первоверховних апостолів, підготовлений редакцією журналу “Фома в Україні”.

Їх було всього 12. І за ними не йшли полки, не блищала на сонці зброя, не хропіли під важкими вершниками могутні коні, вони не були воїнами, але простими рибалками з далекої провінції.

Їх було всього 12, і всі, крім одного, загинули мученицькою смертю. Але вони назавжди змінили наш світ.

Хто такі апостоли?

«Апостол» (грец. апостолос) означає «посланець». Цим грецьким словом, що міцно ввійшло в побут нашої мови, позначаються люди, покликані Іісусом Христом, які стали Його учнями і були надіслані Їм проповідувати Євангеліє і влаштовувати Церкву.

Перед апостолами стояло неймовірно складне завдання: зрушити з місця заржавіле колесо людської Історії, поширити християнство до меж землі… Якщо я благовіствую, то нема чим мені хвалитись, це бо повинність моя, і горе мені, якщо не благовіствую! (1 Кор. 9:16)

Ряд людей, котрі несли благу звістку народам, які не знали про Христа, часто з небезпекою для життя, були названі в Церкві рівноапостольними і прославлені як святі.

Чому дванадцять?

Насправді апостолів було більше. Ми знаємо, що за Христом було чимало народу. У Писанні ми зустрічаємо згадування про сімдесят найбільш близьких до Нього учнів, яких також називають апостолами. Один із найбільш відомих апостолів, Павло, також не входив до числа дванадцяти.

Так для чого знадобилося виділити саме цю невелику групу людей і покладати на них якесь особливе служіння? Справа в тому, що число 12 збігається з числом дванадцяти колін ізраїлевих.

До часу проповіді Христа з дванадцяти родів ізраїльських збереглося всього два з половиною: Іуди, Веніаміна і половина від Левія. Решта дев’ять з половиною родів із часу завоювання Північного царства (722 р. до Р. Х.) вважалися зниклими. Євреї вірили, що Бог приведе ці зниклі, розчинені серед інших народів, коліна на батьківщину і відновить народ Божий. Обрання ж Христом дванадцяти апостолів недвозначно свідчить, що це довгоочікуваний час настає. Однак замість того, щоб десь збирати зниклі коліна Ізраїля, тобто замість того, щоб відновлювати колишній, Старий Ізраїль, Христос створює Новий Ізраїль — Церкву. Для цього Він обирає 12 родоначальників Нового Божого народу — апостолів і посилає їх у світ.

Що сталося з апостолами?

Спаситель попереджав учнів: Я посилаю вас, як овець серед вовків (Мф. 10:16). Ці слова можуть здатися незвичними, якщо згадати, що були сказані апостолам, які вирушали на проповідь в Галілею, тобто до одновірців-іудеїв. Дійсно, перший період проповіді був безтурботним. Апостолів приймали в будинках, слухали, виказували їм повагу… Проте зовсім інакше ці слова стали сприйматися учнями, коли Христос був розп’ятий і Його ім’я стало хулитися іудейськими старійшинами і духовними вождями. У самому Ізраїлі апостоли почали зазнавати переслідувань, ще небезпечніше їх місія виявилася за межами Ізраїлю, в язичницьких землях.

Апостолів неодноразово били, кидали до в’язниці, піддавали іншим переслідуванням і мукам. Лише один із дванадцяти найближчих учнів Спасителя, апостол Іоанн Богослов, помер своєю смертю. Всі інші постраждали за Христа і були вбиті.

Хто став наступником апостолів?

Створюючи християнські громади, апостоли всюди залишали після себе людей, яким доручалося особливе служіння — духовне окормлення віруючих. Так з’явилися перші наступники апостолів, призначені безпосередньо ними самими, — єпископи Церкви. Ті, у свою чергу, передали своє служіння наступному поколінню духовенства через Таїнство священства — і кожного сучасного священика пов’язує з апостолами довга низка людей, які передавали один одному своє служіння. Саме тому Церкву називають Апостольською. Одним із найбільш відомих продовжувачів справи дванадцяти апостолів став апостол Павло, який не знав Спасителя під час Його земного життя. Будучи спочатку гонителем християн, Савл чудесним чином звернувся до віри і став одним із найбільш відомих проповідників Христа. Його називають «апостолом язичників», тому що Павло одним із перших виніс проповідь християнства за межі іудейського світу.

Священик Костянтин Пархоменко

Переклад українською Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

Вас може зацікавити

Про скупість і духовну милостиню, – свт. Лука (Войно-Ясенецький)

Редактор Головний

20 грудня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

У Маневичах клірики єпархії поховали військовослужбовця

Редактор Головний