17.2 C
Lutsk
Понеділок, 9 Вересень, 2024
Всі новини Основи православ'я УПЦ

ГРЯДЕ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ. ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО НЬОГО?

Сам піст є підготовка до того свята, яким піст завершується. Піст завжди шлях, або церковнослов’янською «поприще» – подорож. А підготовка до посту полягає в тому, щоб правильно вибрати собі свій маршрут, який призведе до наміченої мети, який не дасть нам ослабнути надмірно і впасти, або в суєті пройти, або, краще сказати, «проскочити» повз мету. 

Думаю, найперше і найголовніше, що треба зробити, – це усвідомити, що таке справжній піст, яка у нього мета. Адже піст – тільки засіб, що допомагає нашому покаянню, преображенню, наближенню до Бога і з’єднанню з Ним, або, кажучи богословським, святоотцівським терміном, «обожненню». Так ось, в далеку дорогу добре йти з тим, хто знає шлях, хто сильний і досвідчений. Постити легко з усією Церквою, коли зірка її двотисячолітнього досвіду висвітлює наш покаянний шлях, що лежить в гріховній темряві. А найкорисніший піст тоді буває, коли той, хто поститься своєчасно помічає виверти лукавого, обходить їх, відображає його нападу і в молитві разом з Христом перемагає стародавнього спокусника.

У нашому випадку мета майбутнього сорокаденного посту – Різдво Христове. У давнину перед цим святом, яке з’єднувалося з Хрещенням Господнім і називалося одним словом «Богоявлення», особливо старанно постилися оглашенні: вони готувалися до зустрічі з Христом, який народжувався в їх серці під час Таїнства їх Хрещення. Строго постилися і анахорети-відлюдники в пустелях, подібно прп. Саві Освяченому, щоб у своїй сухій душі за допомогою слізної молитви зростити для новонародженого Христа «рай чеснот». За ними йшли в напрямку духовного Віфлеєму в покаянному стремлінні, подібно східним волхвам з дарами, і всі інші християни на чолі зі своїми архіпастирями і пастирями.

Крім вибору маршруту, який завжди підказує Церква, підготовка полягає в приготуванні засобів, необхідних в цій дорозі: одягу, їжі, ліків. Це все добре знайоме православним паломникам, які щорічно беруть участь у багатоденних хресних ходах. Духовні пристосування до посту допоможуть зберегти сили, час і швидше рухатися вперед. Значить, вже зараз треба взяти в руки дві книги: Молитвослов і Псалтир. І в них зробити закладки.

Наприклад, тим, хто раніше не читав акафістів, слід щотижня читати акафіст Ісусу Сладчайшому. А тому, хто нерегулярно молився по Псалтирі, почати з першого дня посту щодня читати мінімум одну кафізму. Молитва, як духовна підзарядка дає сили йти вперед, а нарікання ж і осуд інших, навпаки, заважають і гальмують духовно, як «палиця, вставлена в колесо».

На жаль, у Різдвяного посту немає підготовчих до нього тижнів, подібно Великому посту. Той Великий піст має чотири неділі, в які Церква готує своїх духовних дітей до подвигу посту. Деякі ж до них приєднують ще одну неділю-тиждень про Закхея. І для цього є підстави: грішний збирач податків – митар Закхей показав яскравий приклад покаяння.

Отже, сам піст – це підготовка до свята Різдва Христового. Підготовка до посту перед самим постом «підготовка до підготовки», або початок, закладка фундаменту майбутнього посту. Навіщо потрібна підготовка до посту? Для того, щоб уникнути помилок, пов’язаних з постом! Наприклад, піст, перш за все, повинен бути духовним, внутрішнім. Та й щодо їжі в цю дуже холодну і темну пору року статут Церкви шкодує мирян: в ньому немає сухоїдіння як в перші дні Великого посту.

Семінаристи якось підрахували, що для мирян традицією дозволяється куштування риби приблизно в 30 з 40 днів цього посту. Це бденні і полієлейні свята, суботні та недільні дні. Строгість посту щодо трапези збільшується тільки в останні його дні, починаючи з 2 січня. Але головне при цьому не забувати про нужденних, про голодних, про недужих…

Обмеження в їжі повинно органічно поєднуватися з аскезою духу – з духовними вправами. Це, перш за все, читання Святого Письма. Його кожен християнин повинен читати щодня протягом усього року – церковного року. Однак в дні Різдвяного посту слід особливу увагу звернути на старозавітні пророцтва про пришестя в світ Спасителя. Вони читаються на Великій Вечірні напередодні свята або в складі самого святкового Всеношного бдіння. Їх не так вже й багато – всього сім. Чотири з них повторюються ще на службі Царських часів. Так ось, в саме свято на них мало звертають уваги. Їх тоді прочитують як би одним залпом.

Зараз багато уваги приділяють вивченню і співу колядок, в яких часто немає високого богословського сенсу і повчальності. Дійсно, вони дуже необхідні дітям. Але що запропонувати дорослим? А чому б віруючим, починаючи зі свята Введення в храм Богоотроковиці Марії, щодня не співати вдома в складі вечірніх молитов ірмоси Різдвяного канону? Адже це наказує робити на Всеношному бдінні Типікон – богослужбовий Статут. Як буде добре, якщо до Різдва детально вивчити ці ірмоси всією сім’єю, розібрати сенс кожного слова у всіх цих чудових співах!!!

Крім Біблії, слова Божого, слід звернути увагу на читання його тлумачень, на вивчення святоотцівських настанов. Знову перечитати, наприклад, творіння прп. Іоанна Лествичника, авви Дорофея, сучасних подвижників – прп. Силуана Афонського і його учня прп. Софронія. Особливо своїми працями виділяється чудовий сучасний православний богослов Жан-Клод Ларше з Франції…

Якщо коротко, то любляча Бога душа завжди знайде те душеспасительне, душекорисне, чим їй зайнятися в дні посту: благодать в серці підкаже! Пісне поле для діяльності величезне! Якщо будемо розумно, тобто усвідомлено, без крайнощів і розслаблення, постити, то станемо міцніше тілом і з’явиться більше радості на душі! Це підтверджують всі святі подвижники! Допоможи нам, Господи!

Джерело 

Вас може зацікавити

Провідник по життю святих: святитель Димитрій Ростовський

Редактор Головний

14 квітня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Півтора року вважали зниклим безвісти: клірики Любешівського благочиння звершили Чин похорону захисника України

Редактор Головний