23.3 C
Lutsk
Четвер, 11 Серпень, 2022
Запитання священнику Основи православ'я

Чому вівтарі в храмах звернені на схід?

Чому вівтарі в храмах зазвичай розташовані на схід? І чи бувають храми з вівтарями, орієнтованими на інші сторони світу?

Артем Шепітько


Відповідає протоієрей Володимир Долгих:

– У тому, чому православні храми вівтарем звернені на схід, немає ніякого великого секрету або складного богослов’я. У словах пророка Захарії, батька Іоанна Хрестителя, є такий вислів про Христа: «По великому милосердю нашого Бога, яким відвідав нас Схід зверху, щоб світити всім тим в темряві й тіні смертельній, щоб спрямувати наші ноги на дорогу миру» (Лк. 1, 78- 79). Також пророк Малахія говорить про Месію наступне: «А для вас, хто Ймення Мого боїться, зійде сонце правди і зцілення в променях його, і ви вийдете та поскачете, мов ті ситі телята» (Мал. 4,2).

Виходить, що і схід, і сонце є, свого роду, символами Христа, а тому звернення храмів на схід – це орієнтир не географічний, а символічний.

Звичайно ж, спрямованість храмів це не догмат, а тому, за різними обставинами, може бути іншим. Наприклад, у Києво-Печерській Лаврі є храм на честь ікони Божої Матері «Живоносне джерело», вівтар якого звернений на північ. Обумовлено це тим, що спочатку будинок нинішнього храму був водокачкою лаврського водопроводу.

У період Великої Вітчизняної війни він сильно постраждав, а в 80-х рр. ХХ століття почалися відновлювальні роботи. Згодом, з огляду на близькість джерел преподобних Антонія і Феодосія Печерських, тут було вирішено побудувати храм, «переорієнтувати» який не представлялося можливим, так він сьогодні і «дивиться» на північ.

Джерело

Вас може зацікавити

Чому помилка казати: «Якщо ти з Богом – усе буде гаразд»

Редактор Головний

Яку духовну літературу і як слід читати?

Редактор Головний

Лазарева субота або воскресіння праведного Лазаря: що це за свято

Редактор Головний