15 C
Lutsk
Неділя, 11 Червень, 2023
Проповіді Публікації

Архім. Андрій (Конанос): Щоб почати рухатися вперед, треба побачити перед собою Бога

Коли тебе просвітлює Бог – бачиш свою темряву.

 

Чому храм повинен викликати страх? Чому я і ти повинні викликати страх? Чому особи, які ототожнюються з достовірністю, з авторитетом, з владою смиренного Христа, повинні викликати занепокоєння і страх? Господь не викликав ні найменшого страху у своїх учнів-апостолів. Підійшли апостоли Андрій і Фома на Горі блаженств до Нього і кажуть: «Господи, у нас немає їжі. Що буде?» Подивися на цю простоту, на цю природність. Чи пам’ятаєте, що сказали: «Господи, скажімо, щоб зійшов вогонь і спалив їх» –  в одному місті, де їх не прийняли. Така простота і природність. Як би говорить кожен апостол: «Я такий, який є. Так, я незрілий. Але я незрілий для Господа мого. Він мене любить таким, яким я є».

Це і є Церква. Така Церква мені подобається. Знаю, що і тобі така Церква подобається. Значить, якщо тобі подобається така Церква, то ходи в таку Церкву. Піди в храм, який поблизу тебе. Один мені каже: «Так, я тоді піду туди, де ти». Але ж шукане не я. Як відбувається Літургія у тебе, так само відбувається і у мене, куди б я не пішов служити. Не слід очікувати обов’язково змін навколо себе. Ти сам змінишся всередині. Навчися так дивитися на Бога, на Бога, Який хоче від тебе, щоб ти зробив один крок. Хоча б маленький крок, щоб ти піднявся вгору на сходинку. І Він все інше подасть. Не переживай. Люби Бога. Господь – не страховисько. Господь – не паніка. Господь – не страх. Господь не несе загрози, а лише милосердя, смиренність і любов, справедливість і поблажливість, наснагу строгості. Багато каються самі по собі це розуміють і говорять: «Я повинен трошки попрацювати. У чому я жив? У темряві я жив!» «Добре. Ти зрозумів, що жив в темряві?» – «Звичайно, жив в темній ночі. Густа темрява. Хочу трошки боротись». – «Добре. Тобі я не потрібен значить. Чому? Тому що ти сам це зрозумів і сказав. Прийняв те, що жив в густому мороці, значить зараз до тебе прийшло просвітлення».

Ось що значить просвітлення. Коли тебе просвітлює Господь, то починаєш бачити темряву. Коли тебе просвіщає Господь, йдеш вперед і біжиш на подвиг, працюєш з радістю. Потім прагнеш, додаєш зусилля і хочеш ще чогось. І кажеш: «Хочу почитати книг». Один мені каже: «Коли ще будеш щось говорити, прийду тебе послухати». «Я говорю тільки на одній передачі». – «Де ще мені тебе послухати? Яку мені ще книгу прочитати? » – «Пірейська Церква постійно транслює передачі». – «Так, слухаю багато». Ось це я маю на увазі. Божественне натхнення, старанність, завзяття вперед. Щоб тобі почати рухатися вперед, спочатку треба побачити перед собою Бога – Бога смиренного, Бога любові, милосердя і поблажливості. Все покривається любов’ю.

Скільки людей до сьогоднішнього дня куштували будь-яку їжу, незважаючи на піст. Ніколи не дотримувалися пісних днів, зараз же ті самі люди роблять якийсь подвиг. Постять, сповідаються. Скільки говорили, що позбудуться якоїсь пристрасті, і виправилися, зібралися, повернулися до своїх родин, врятували свій шлюб і не розлучилися. Чому? Тому що відчули: щось в середині змінилося і прикрасило життя. І сказали: «Будемо жити разом. Добре, що я люблю тебе і ти мені подобаєшся». Так казав ти своїй дружині, але раніше не відчував цього. Ось що робиться, коли приходить просвітлення. І до тебе воно приходить тоді, коли пізнаєш справжнього Бога.

З книги о. Андрія (Конаноса) «Любов назавжди»

Переклад з новогрецької Сергія Рудька

Вас може зацікавити

Безцінні думки Святителя Феофана Затворника, які вказують шлях до спасіння

Редактор Головний

Як православному християнину святкувати день народження та день ангела

Редактор Головний

Справи милосердя є корисними тільки тоді, коли робимо добро не для власної вигоди, а для слави Божої

Редактор Головний