13.3 C
Lutsk
Неділя, 1 Жовтень, 2023
Основи православ'я

Архім. Андрій (Конанос): Що означає бути “рабом Божим”?

Про те, як отримати винагороду від Господа.

Коли ти дотримуєшся посту, то ти не приходиш до Бога, щоб сказати Йому: «Я зараз роблю це. Хочу отримати плату. Я постився, тепер дай мені те або інше». Коли йдеш вранці на недільну службу, не говориш: «Зараз йду в храм. Значить, зараз же чекаю від Тебе винагороди».

Так чи інакше, Бог дасть тобі Свої дари. Він любить тебе без необхідних передумов. Не так, як ми: «Я –  тобі, ти –  мені».

Навіть якщо ти Бога і не любиш, Він тебе все одно любить. Хіба ти сам мені не говорив, що стільки років постійно грішив і взагалі не мав ніякого відношення до храму. Добре. І що тобі зробив Бог? Покарав тебе? Ні, у тебе все було добре. Сприятливі умови на роботі, добре здоров’я, нічого з тобою не сталося. Тобто ти грішив і у відповідь Господь тобі відповідав любов’ю. І говорив Бог: «Я люблю тебе і не хочу, щоб ти став християнином з метою пригнічувати себе. Я не хочу рабів ».

Скажеш: «Зачекай. Хіба ми не говоримо постійно “раб Божий”? Охрещується раб Божий, вінчається раб Божий». Добре, подумай, коли була виголошена фраза «раб Божий», в яку епоху? Це сказав святий апостол Павло в епоху (і в Старому Завіті фразу використовували), коли світ був наповнений царями і всі говорили: «Я раб царя», і цар говорив: «У мене є раби і піддані». І з’явилася Церква, і сказала: «Ні, робиш помилку. Ти нікому не раб. Жодній людині. Тільки Господа ти раб».

Був застосований новаторський підхід до цього вислову, радикальний. «Я нікому не раб». Перед тобою стоїть імператор на богослужінні і під час молитви говорить: «Раб Божий». Не твій раб, мій імператор. Ні, ми всі раби Божі. Ти зрозумів? Цей вислів демонструє свободу від усіх залежностей. «Я раб Божий. Тільки Божий я раб. Отже, я вільний. Я незалежний ні від кого, ні від чого. Я раб Того, Хто був розіп’ятий на Голгофі, щоб не бути мені нічиїм рабом. Ось що значить «раб Божий» –  вільний, відданий Богу. Люблю Того, Хто мене любить і зробив мене настільки вільним.

Подивися на Голгофу. Господь простягає Свої руки. Не зв’язує тебе, не примушує, не затискає. Простягає Свої руки. Повна свобода! «Дитя моє, подивися на Мене. Я розкриваю Свої руки, роби що хочеш, стався до Мене як хочеш. Я залишаю тебе так, розкривши Свої руки, і кажу тобі: приходь або йди. Роби так, як хочеш. Можеш розуміти як завгодно Мої розпростерті обійми». Господь приймає і те, і інше. Тобі каже: «Або приходь до Мене, тому що Моя любов і Мій Хрест тебе притягують, або ж, оскільки залишаю тебе вільним, можеш йти». Коли ж йдеш до Нього, то не для укладення торгівельної угоди: «я –  тобі, ти –  мені». Відвідуєш храм, щоб збагатитися благодаттю Божою, щоб Йому сказати «спасибі» за любов до тебе. Господь тебе любить вже до твого покаяння. Корисливе ставлення до Нього іноді проявляється у нас: «Піду на молебень, щоб тримати Бога за друга, за свого покровителя».

З книги о. Андрія (Конаноса) «Любов назавжди»

Переклад з новогрецької Сергія Рудька

Вас може зацікавити

Чому сняться померлі родичі

Редактор Головний

Православна Церква вшановує пам’ять прп. Олексія Голосіївського

Редактор Головний

Чи можна скорочувати ранкове та вечірнє молитовне правило за потреби?

Редактор Головний