6.3 C
Lutsk
Субота, 20 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

9 листопада Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Нестора Літописця

Вдячні нащадки назвали його батьком вітчизняної історії, сам же він смиренно іменував себе негідним рабом Божим.

Анкетних даних про преподобного Нестора дійшло дуже мало. Він прийшов до Печерського монастиря у віці сімнадцяти років. Ймовірно, він був киянином, і не менш імовірно, що походив із знатного роду. Інакше звідки у хлопця така вченість? Нестор не просто знав грамоту і вмів писати — він мав блискучу освіту, знав іноземні мови, вільно читав грецькою і латинською. Безумовно, він належав до освічених людей свого часу.

Господь привів Нестора в монастир у 1073 році, коли ще був живий преподобний Феодосій, від якого молодий чоловік особисто отримав благословення на труди і послух. Для Нестора трирічне випробування закінчилося вже при ігумені Стефані. А у 1081 році його висвятили в диякона.

Преподобний Нестор почав працювати з літописанням майже відразу після приходу в обитель. Це стало його основним послухом. У 1091 році він і ще двоє ченців були в складі групи, яка знайшла мощі преподобного Феодосія.

Про його високе духовне життя говорить те, що він разом з іншими преподобними отцями брав участь у вигнанні біса з Микити затворника, який піддався бісівським підступам. Нестор любив читати, вивчав твори святих отців і закликав до цього інших. У працях і молитвах він провів у Печерській обителі 41 рік і помер у віці 58 років.

Головним подвигом життя преподобного Нестора було складання протягом 1112-1113 рр. «Повісті временних літ». Перед написанням своєї хроніки монах буквально перелопатив безліч джерел — попередні руські літописні зводи і оповіді, монастирські записи, візантійські хроніки Іоанна Малали і Георгія Амартола, різні історичні збірки, розповіді старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників. Їх він осмислював з єдиної, суворо церковної точки зору. Нестор, по суті, описав історію Русі як складову частину всесвітньої історії, історії спасіння людського роду.

У літописі дано і богословське осмислення вітчизняної історії. Духовна глибина, історична вірність і патріотизм Повісті ставлять її в ряд найвищих творінь світової писемності.

Преподобний Нестор був похований в Ближніх печерах.


Матеріал підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні».

Переклад українською Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

Вас може зацікавити

Ходити до храму потрібно, але чому щонеділі? Для чого цей фанатизм?

Редактор Головний

Другокурсники семінарії відвідали Музей волинської ікони

Редактор Головний

У день пам’яті прп. Сергія Радонезького Архіпастир очолив Божественну літургію в кафедральному соборі

Редактор Головний