Напевно кожному, хто вважає себе християнином, відомо, що приступати до Святого Причастя дорослій людині просто так, без підготовки, небажано. Адже, щоб прийняти в себе Христа, необхідно, хоч в найменшій мірі, стати гідними Його.
Для того, щоб християнину досягнути духовно-морального стану, при якому він буде гідним брати участь у таїнстві Євхаристії, Церквою передбачені духовні вправи.
Що ж це за духовні діяння та як їх виконувати?
Той, хто бажає приступити до Таїнства Святої Євхаристії, повинен готувати себе постом, молитвою й покаянням.
Як молитися перед святим Причастям?
Перед таїнством святої Євхаристії необхідно більше й старанніше молитися вдома й брати участь у церковних богослужіннях. Напередодні причастя прийнято бути на Всенічному бдінні.
Однак, крім звичайного молитовного правила та богослужінь, перед Євхаристією потрібно прочитати “Послідування до Святого Причастя”, яке включає в себе Канон і молитви перед Причастям. Це правило є в кожному православному молитовнику.
Також існує благочестивий звичай читати перед прийняттям Святих Христових Таїн три канони й акафіст. Серед них:
- Канон покаянний до Господа нашого Ісуса Христа,
- Молебний канон до Пресвятої Богородиці,
- Канон Ангелу-Хранителю,
- Акафіст до святого Причастя.
Однак, якщо людина робить тільки перші кроки у храмі, то послідування до Причастя буде достатньо для того, щоб прийняти участь у Таїнстві.
Як дотримуватися посту?
Перед святою Євхаристією покладено літургійний піст. Також, якщо людина не часто приступає до Таїнства, повинна дотримуватися і 3-х денного посту.
Для початківців, відпалих і тих, що не дотримуються встановлених Церквою багатоденних й одноденних постів, а також не відвідують щонедільних богослужінь, священником може бути встановлений перед Причастям додатковий піст – від 3 до 7 днів.
Втім, піст повинен заключатися не тільки в стриманні від певного виду їжі, а й в обмеженні її кількості.
Напередодні Святої Євхаристії з 12 години ночі починається літургійний піст – повне утримання від пиття і їжі до прийняття Причастя. Якщо Літургія буде звершуватися вночі, літургійний піст становить не менше 6 годин.
Згідно з правилами Карфагенського і Трулльского соборів причащатися дозволяється тільки натщесерце. Тому, вирушаючи в храм на причастя, забороняється що-небудь їсти й пити, а тим, хто страждає тютюнозалежністю, потрібно утриматися і від цієї пристрасті.
Якщо людині, яка готувалась до Причастя, вкрай важливо було прийняти після півночі життєво важливі ліки – це не стане перешкодою до прийняття Христових Тайн. Однак про це необхідно повідомити священнику.
Як проводити час перед Причастям?
Людина, що готується до Святого Причастя, повинна берегти себе від почуття злоби й роздратування, утримуватися від осуду і непотрібних думок та розмов. Цей час, наскільки це можливо, потрібно проводити на самоті, читаючи Євангеліє та духовні книги.
Також в період підготовки до Причастя варто утримуватися від відвідування театрів, перегляду розважальних передач та фільмів, прослуховування світської музики і т.д.
одружжя напередодні та в день Причастя повинні утримуватися від тілесного спілкування.
Людина, яка хоче приступити до Святих Тайн Христових, повинна дотримуватися тілесної й душевної чистоти.
До якого важливого таїнства слід приступити перед Причастям?
Перед таїнством Святого Причастя прийнято очистити свою душу в таїнстві Покаяння.
Завдання підготовки до сповіді – знайти в собі конкретні якості душі, проаналізувати свої думки та вчинки, що суперечать Заповідям Божим та перешкоджають богоспілкуванню. Під час сповіді слід відкрити все, що обтяжує душу, ні в чому себе не виправдовуючи і не перекладаючи провини на інших.
Перед сповіддю слід примиритися як з кривдниками, так і з ображеними, смиренно випросивши у всіх пробачення.
Приступати до таїнства Покаяння бажано напередодні Причастя ввечері, або перед Літургією.
Діти до 7 років можуть причащатися без сповіді. З 7 років вони можуть приступати до Причастя після сповіді або з благословення священника.
Як поводити себе після святого Причастя?
Після того, як людина причастилася, не прийнято йти з храму до цілування напрестольного хреста в руках священника. Після Причастя слід вислухати подячні молитви в храмі або прочитати їх вдома.
У день Святого Причастя потрібно поводити себе благоговійно й пристойно, щоб якомога довше втримати в собі прийнятого в таїнстві Христа.
Пам’ятаймо, що Таїнство Євхаристії – найбільший Дар, який залишив нам Спаситель.
Тому, щоб гідно прийняти Його, необхідно готувати себе посиленою молитвою й щирим покаянням. І нехай допоможе нам в цьому Господь Ісус Христос.