Субота, 5 Жовтень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Як підготуватися до Святого Причастя

Напевно кожному, хто вважає себе християнином, відомо, що приступати до Святого Причастя дорослій людині просто так, без підготовки, небажано. Адже, щоб прийняти в себе Христа, необхідно, хоч в найменшій мірі, стати гідними Його.

Для того, щоб християнину досягнути духовно-морального стану, при якому він буде гідним брати участь у таїнстві Євхаристії, Церквою передбачені духовні вправи.

Що ж це за духовні діяння та як їх виконувати?

Той, хто бажає приступити до Таїнства Святої Євхаристії, повинен готувати себе постом, молитвою й покаянням.

Як молитися перед святим Причастям?

Перед таїнством святої Євхаристії необхідно більше й старанніше молитися вдома й брати участь у церковних богослужіннях. Напередодні причастя прийнято бути на Всенічному бдінні.

Однак, крім звичайного молитовного правила та богослужінь, перед Євхаристією потрібно прочитати “Послідування до Святого Причастя”, яке включає в себе Канон і молитви перед Причастям. Це правило є в кожному православному молитовнику.

Також існує благочестивий звичай читати перед прийняттям Святих Христових Таїн три канони й акафіст. Серед них:

  • Канон покаянний до Господа нашого Ісуса Христа,
  • Молебний канон до Пресвятої Богородиці,
  • Канон Ангелу-Хранителю,
  • Акафіст до святого Причастя.

Однак, якщо людина робить тільки перші кроки у храмі, то послідування до Причастя буде достатньо для того, щоб прийняти участь у Таїнстві.

Як дотримуватися посту?

Перед святою Євхаристією покладено літургійний піст. Також, якщо людина не часто приступає до Таїнства, повинна дотримуватися і 3-х денного посту.

Для початківців, відпалих і тих, що не дотримуються встановлених Церквою багатоденних й одноденних постів, а також не відвідують щонедільних богослужінь, священником може бути встановлений перед Причастям додатковий піст – від 3 до 7 днів.

Втім, піст повинен заключатися не тільки в стриманні від певного виду їжі, а й в обмеженні її кількості.

Напередодні Святої Євхаристії з 12 години ночі починається літургійний піст – повне утримання від пиття і їжі до прийняття Причастя. Якщо Літургія буде звершуватися вночі, літургійний піст становить не менше 6 годин.

Згідно з правилами Карфагенського і Трулльского соборів причащатися дозволяється тільки натщесерце. Тому, вирушаючи в храм на причастя, забороняється що-небудь їсти й пити, а тим, хто страждає тютюнозалежністю, потрібно утриматися і від цієї пристрасті.

Якщо людині, яка готувалась до Причастя, вкрай важливо було прийняти після півночі життєво важливі ліки – це не стане перешкодою до прийняття Христових Тайн. Однак про це необхідно повідомити священнику.

Як проводити час перед Причастям?

Людина, що готується до Святого Причастя, повинна берегти себе від почуття злоби й роздратування, утримуватися від осуду і непотрібних думок та розмов. Цей час, наскільки це можливо, потрібно проводити на самоті, читаючи Євангеліє та духовні книги.

Також в період підготовки до Причастя варто утримуватися від відвідування театрів, перегляду розважальних передач та фільмів, прослуховування світської музики і т.д.

одружжя напередодні та в день Причастя повинні утримуватися від тілесного спілкування.

Людина, яка хоче приступити до Святих Тайн Христових, повинна дотримуватися тілесної й душевної чистоти.

До якого важливого таїнства слід приступити перед Причастям?

Перед таїнством Святого Причастя прийнято очистити свою душу в таїнстві Покаяння.

Завдання підготовки до сповіді – знайти в собі конкретні якості душі, проаналізувати свої думки та вчинки, що суперечать Заповідям Божим та перешкоджають богоспілкуванню. Під час сповіді слід відкрити все, що обтяжує душу, ні в чому себе не виправдовуючи і не перекладаючи провини на інших.

Перед сповіддю слід примиритися як з кривдниками, так і з ображеними, смиренно випросивши у всіх пробачення.

Приступати до таїнства Покаяння бажано напередодні Причастя ввечері, або перед Літургією.

Діти до 7 років можуть причащатися без сповіді. З 7 років вони можуть приступати до Причастя після сповіді або з благословення священника.

Як поводити себе після святого Причастя?

Після того, як людина причастилася, не прийнято йти з храму до цілування напрестольного хреста в руках священника. Після Причастя слід вислухати подячні молитви в храмі або прочитати їх вдома.

У день Святого Причастя потрібно поводити себе благоговійно й пристойно, щоб якомога довше втримати в собі прийнятого в таїнстві Христа.

Пам’ятаймо, що Таїнство Євхаристії – найбільший Дар, який залишив нам Спаситель.

Тому, щоб гідно прийняти Його, необхідно готувати себе посиленою молитвою й щирим покаянням. І нехай допоможе нам в цьому Господь Ісус Христос.

Джерело

Вас може зацікавити

Проповідь у Неділю 5-у після П’ятидесятниці

Редактор Головний

У день пам’яті апостолів Петра і Павла архієпископ Нафанаїл очолив урочисте богослужіння у Рокинях. ФОТО

Редактор Головний

Які лики святості існують у Православній Церкві та для чого молитися святим

Редактор Головний