13.9 C
Lutsk
Субота, 4 Травень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Які події Церква згадує протягом седмиці перед Пасхою

Остання седмиця перед Великоднем іменується Церквою Страсна, оскільки присвячена вона спогаду останніх днів земного життя Спасителя: Його страждань, хресної смерті й поховання.

Кожен день Страсної седмиці, так само, як і розповідь про ці дні в Євангелії, є шляхом до страждання Христа, яке відбулося на Голгофі. Всі дні Страсного тижня називаються Великими.

Згадуючи в Богослужінні події останніх днів земного життя Спасителя, Свята Церква уважним оком любові і благоговіння стежить за кожним кроком, вслухається в кожне слово простуючого на вільні страждання Христа Спасителя. Вона поступово веде нас по стопах Господа протягом усього Його хресного шляху, від Віфанії до Лобного місця, від царственного входу Його в Єрусалим і до останнього моменту Його страждань на хресті, і далі – до світлого торжества Христового Воскресіння.

Про які події Церква згадує протягом Страсної седмиці?

Перші три дні цієї седмиці присвячені посиленому приготуванню до Христових страстей.

  • У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Іосифа Прекрасного, який через заздрощі був проданий братами в Єгипет, що прообразувало страждання Спасителя. Крім того, в цей день згадується проклята Господом безплідна смоковниця, яка служить образом лицемірних книжників і фарисеїв, які не принесли правдивого покаяння, віри, молитви і добрих справ.
    У понеділок Страсної седмиці Патріарх молиться на початок чину мироваріння. Чин мироваріння відбувається лише раз на рік і тільки на Страсному тижні.
  • У Великий вівторок Церква згадує притчу Христа про десять дів, про таланти і про друге пришестя Христове. Цими спогадами Свята Церква особливо закликає віруючих до духовного пильнування, до доцільного вживання дарованих нам здібностей і сил, особливо на справи милосердя.
  • У середу Страсної седмиці згадується жінка-грішниця, яка омила сльозами і помазала дорогоцінним миром ноги Спасителя, коли Він був на вечері в Віфанії в домі Симона прокаженого, і цим приготувала Христа до погребіння. Також Церква зі скорботою згадує жахливий вчинок Іуди Іскариота – зраду Спасителя.
    Цього дня на Літургії Передосвячених Дарів останній раз виголошується молитва преподобного Єфрема Сирина з трьома великими поклонами.
  • У четвер Страсної седмиці в богослужінні згадуються чотири важливі євангельські події, що відбулися цього дня: Таємна вечеря, на якій Господь встановив новозавітне таїнство Святої Євхаристії, Умовіння Господом ніг учням Своїм на знак глибокого смирення й любові до них, молитва Спасителя у Гефсиманському саду й взяття Його на страждання і смерть.
    На спомин подій цього дня після заамвонної молитви на Літургії в кафедральних соборах при архієрейському служінні відбувається зворушливий обряд умовіння ніг, у пам’ять про те, як Спаситель умив ноги Своїм учням перед Таємною вечерею. Архієрей умиває ноги сидячим по обидві сторони 12 священникам, які зображають собою присутніх на вечері учнів Господа.
    Оскільки цього дня Господь встановив Таїнство Причастя, усі православні у Великий четвер стараються причаститися Святих Христових Таїн.
  • День Великого п’ятка присвячений спогаду засудження на смерть, Хресних страждань і смерті Спасителя. У богослужінні цього дня Церква ніби стає до підніжжя Хреста Христового. На утрені Великого п’ятка (вона служиться в четвер увечері) читаються 12 Євангелій Святих Страстей – 12 уривків Нового Завіту, в яких розповідається про зраду Іуди, суд над Христом і Розп’яття Христа. Літургії у Велику П’ятницю не буває, так як в цей день Сам Господь приніс Себе в жертву, а здійснюються Царські Часи.
  • Велика субота – час потаємного мовчання про тайну Бога, що зійшов у пекло заради нас.

Чому на Страсній седмиці варто присвятити свій час богослужінням?

Страсний тиждень готує нас до свята Пасхи і показує, що іншого шляху до воскресіння, ніж через хрест і страждання, немає. Свята Церква закликає нас у цей тиждень залишити все суєтне і мирське і піти за Спасителем.

Богослужіння Страсної седмиці – це найпрекрасніші і найпроникливіші з усіх служб. Вони відбуваються один раз на рік і спонукають людину до співчуття Спасителю. Тому, якщо є така можливість, в Страсний тиждень бажано частіше бувати в храмі, особливо у Великий четвер, на богослужінні якого згадується Таємна вечеря, на якій Господь встановив таїнство Святого Причастя.

А ще бажано прийти в храм ввечері цього ж дня, коли читаються Євангелія страстей Господніх.
У Велику п’ятницю Церква згадує розп’яття Спасителя і поховання. В усіх храмах звершується вечірня з виносом Плащаниці Господа, а ввечері, напередодні Великої суботи, відбувається утреня з Чином погребіння Плащаниці. Якщо ми постараємося вникнути в ці надзвичайно красиві богослужіння, то зможемо подолати простір та час і стати учасниками євангельських подій.

Якщо ж немає можливості бувати на службах Страсного тижня, то необхідно щоденно читати з Євангелія уривки, де описуюються подіїї останніх днів життя Спасителя. Євангеліє можна читати і вдома, і в транспорті, і на роботі, якщо це не завадить праці. Головне – щоб ми, готуючись до Великодня, були думками не про те, як приготувати пасхальні страви і гостинці, а з Тим, хто іде на Голгофу заради нашого порятунку – Господом Ісусом Христом.

Джерело

Вас може зацікавити

Наслідуючи подвиг вмч. Феодора, віддаватимемо свою душу під Божу опіку, а не приносити в жертву пристрастям

Редактор Головний

У Неділю перед Богоявленням архієпископ Нафанаїл звершив Божественну літургію у Чарторийському монастирі

Редактор Головний

СВЯТІ ОТЦІ ПРО СОВІСТЬ

Редактор Головний