-1.7 C
Lutsk
Вівторок, 7 Грудень, 2021
Основи православ'я

Велика П’ятниця – день ретельного постування, молитви і відвідування Служби

17 квітня (2020) — Страсна П’ятниця, день, в який Господь наш Іісус Христос пройшов через неправедне засудження, приниження, страшні тортури і знущання, Розп’яття та Страждання на Хресті, і, зрештою, через смерть на ньому за кожного з нас.

Події Великої П’ятниці

 1. Взяття Іісуса під варту.
 2. Суд Синедріону.
 3. Христос у Пілата.
 4. Пілат намагається відпустити Іісуса, але народ вимагає страти.
 5. Самогубство Іуди.
 6. Знущання над Іісусом.
 7. Хресна дорога.
 8. Розп’яття на Голгофі.
 9. Смерть на Хресті.
 10. Зняття з Хреста.
 11. Покладення до Гробу.

Зазвичай для вірних це – день ретельного постування, молитви і відвідування Служби Божої, під час якої ввечері відбувається винос Плащаниці. Вона символізує Тіло Спасителя, обноситься навколо Храму та покладається посеред нього – як символ покладання Тіла Іісусова до Гробової печери.

***

У православних богослужбових текстах є такі слова:

«У цей день висить на Древі Той, Хто повісив землю над безоднею. Вінцем від терну вінчається Цар Ангелів. В удавану багряницю вдягається Той, Хто одягає небо хмарами. Прийняв удар по обличчю Той, Хто звільнив Адама в Йордані. Цвяхами було прикуто Жениха Церкви. Списом було простромлено Сина Діви. Покланяємось Стражданням Твоїм, Христе. Покажи нам і славне Твоє Воскресіння…»

Плащаница Страстная пятница

Страждання Спасителя розпочались задовго до самого розп’яття: це – і Молитва в Гефсиманському саду в передчутті смерті, коли краплі поту Христового були як краплі крові; це – і злоба юдеїв під час арешту, коли Господа, схопивши, били та плювали Йому в обличчя; зрештою – це бичування Спасителя на суді у Понтія Пілата, коли римські легіонери як нелюди катували Його Тіло…

Сама ж страта на Хресті була однією з найжорстокіших серед усіх, вигаданих людством…

***

«Отче, прости їм, вони не знають, що коять»— так молився під час Страждань Син Божий.

Біля Хреста Господнього, в невимовному болю знаходилася Божа Мати. Поруч із нею був апостол Іоанн, свідок цих подій.

Страстная пятница

Господь, вказуючи на свого учня, промовив з Хреста до Богородиці: «Жінко, це син Твій…» Таким чином, відбулося всиновлення всього роду людського Пречистій Богородиці. А до Іоанна Господь сказав: «Це мати твоя!» Після чого апостол взяв Божу Мати до себе і турбувався про Неї решту Її земного життя.

***

Коли Син Божий вмирав на Хресті, сталося дивовижне затемнення, згадки про яке збереглися в тогочасних істориків та астрономів.

«Боже Мій, Боже Мій, навіщо залишив Ти Мене? – ці слова Спаситель промовляв на Хресті, відчуваючи жах Богооставленості, яку долав Своєю Хресною смертю. Після третьої години дня, промовивши «Звершилося!», Христос помер.

Як розповідає Євангеліє, тієї миті земля затрусилася, і завіса храму єрусалимського розідралася надвоє, символізуючи припинення ветхого заповіту.

За наказом, щоб переконатися в смерті Іісусовій, воїн простромив списом Його серце, і з рани витекли кров та вода.

Тіло Господа було поховано в печері, вхід до якої, за наполяганням юдейських священиків, був запечатаний, а біля нього виставлено римську варту.

***

Про події, які згадує Церква в ці дні, дивіться дивовижний фільм — «П’яте Євангеліє. Таємниця Туринської плащаниці».

…Як не приймали і не приймають Христа, так не приймають Його святу Плащаницю, що чітко свідчить про страждання та Воскресіння Господа. Одні, побачивши і вивчивши її, приймають віру, а інші вигадують всілякі неправдиві пояснення, тільки щоб виправдати своє неприйняття Христа.

Автори вирішили розповісти про Туринську плащаницю як про найбільшу християнську святиню. Адже Плащаниця — це прямий свідок Воскресіння Господа нашого Іісуса Христа.

***

Відтворюючі у власному серці події Хресної Жертви Сина Божого за кожного з нас, не забуваймо про благорозумного розбійника – того самого, який, на відміну від інших, усвідомив власну гріховність та зрозумів, що перед ним – насправді Господь і Месія.

Пам’ятаймо, що саме цей розбійник став першою людиною, яка увійшла у Рай, але перед тим цей розбійник щиросердно покаявся та сповідував Христа Богом.

Тож нехай кожен із нас в цей Страшний і Величний день вимовляє в серці його слова: «Пом’яни мене, Господи, у Царствії Твоєму…»

Джерело 

Вас може зацікавити

Сон серця, або релігія без Бога

Редактор Головний

Перша крапля крові, або Проповідь, увінчана зустріччю

Редактор Головний

Чому нам посилаються скорботи? Відповіді новомучеників

Редактор Головний