22.2 C
Lutsk
Понеділок, 20 Травень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Вечірні служби перших чотирьох днів Великого посту – чому такі важливі?

Що потрібно знати про Канон Андрія Критського, як підготуватися, щоб отримати максимальну користь? Як бути, якщо не виходить прийти в ці дні в храм?

На питання сайту «Фома в Україні» відповів протоієрей Федір Воскобойников. 

— Є особливі тексти в Великому посту. Тексти, які настільки переповнені покаянним усвідомлення, що сама згадка про них якось мобілізує дух людський. Молитва преподобного Єфрема Сирина, співи Літургії Передосвячених Дарів «Хай стане молитва моя» і «Нині сили небесні з нами невидимо служать», великий прокимен «Не відверни лиця Твого від отрока Свого»… Вони — знаки істинного бачення себе, основа, на якій можна відтворити в душі Божественний образ, який осипався, міцна противага у боротьбі зі своїми улюбленими пристрастями.

На вечірніх богослужіннях перших чотирьох днів Великого посту звучить один з таких текстів. Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського розгортає перед нами реальне життєве поле духовної боротьби з її перемогами і поразками, вірністю і зрадою, Божою милістю і Божою карою. Це — ціла покаянна поема, яка може вивести нас зі стану розгубленості й нерозуміння («Звідки почну плакати окаянного мого житія діянь?!») до стану надії спасіння («Істинно кажу тобі, зі Мною будеш у Раю, коли прийду у славі Моїй»).

Коли ми слухаємо Великий канон, нам потрібно застосувати його до свого життя, пережити від першої особи. Ми можемо зустрітися тут з проблемою незнання подій та імен біблійної історії. А тут це дуже важливо. Кожне ім’я в каноні — цілий спосіб життя, і кожен натяк на подію — міцна молитовна опора для душі. Тому добре б приділити деякий час до богослужіння на підготовку. Для цього можна скористатися різними текстами, зібраними на порталі «Азбука Православ’я».

Якщо часу мало, то порекомендував би короткий систематичний огляд єпископа Веніаміна (Мілова). Якщо часу побільше, то – докладний розбір подій та імен канону, проведений єпископом Вісаріоном (Нечаєвим). Також корисно на богослужінні бути присутнім з текстом і паралельним перекладом.

Якщо вже ніяк не виходить потрапити в ці дні до храму, можна постаратися послухати аудіозапис або трансляцію канону з храму.

Маю велику надію, що перші дні посту не пролетять у нас даремно, але, поглибивши наше покаянне почуття Великим каноном, стануть для нас надійною опорою у нашому сходженні до Воскресіння.

Джерело 

Вас може зацікавити

29 квітня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

11 вересня 2022 року – православний календар

Редактор Головний

У духовному житті потрібно шукати Істину, а не легких шляхів, – Блаженніший Митрополит Онуфрій

Редактор Головний