17.1 C
Lutsk
Четвер, 23 Травень, 2024
Всі новини Запитання священнику Основи православ'я Публікації

У які дні Великого посту не можна причащатися і чому?

Відповідає доцент Київської духовної академії Андрій Музольф.

У Православній Церкві відсутнє навіть саме поняття «не можна причащатися». Таїнство Євхаристії – це найголовніше священнодійство, яке відбувається в Церкві Христовій.

У Євхаристії ми стаємо учасниками Тіла і Крові Господніх і через них долучаємося до життя вічного. Саме тому Літургія, як вид богослужіння, за яким відбувається таїнство Євхаристії, буквально переповнене радісними співами. «Бог стає людиною, щоб людина змогла стати богом» – як же тут не радіти?!

А оскільки час Великого посту – переважно час скорботи і печалі із-за гріхів, то в зв’язку з цим і всі великопісні богослужіння мають покаянний, так би мовити, «сумний» характер.

Під час Великого посту кількість співів скорочується і при цьому вводиться більше читань, особливо – зі Старого Завіту, які являють нам приклади гріхопадінь і каяття. Саме з цієї причини під час Великого посту не звершуються, за винятком великих свят, а також суботніх і недільних днів, повні Літургії.

Але щоб не залишити своїх чад без причастя Святих Таїн, Церква встановила здійснювати по середах і п’ятницях Літургію Передосвячених Дарів – трохи скорочений варіант повної Літургії, під час якої віруючі причащаються Тіла і Крові Христових, освячених раніше, на попередній повній Літургії.

Таким чином, під час Великого посту кожен бажаючий може причаститися в суботній або недільний день, а також в середу або п’ятницю – на Літургії Передосвячених Дарів. В інші ж дні (понеділок, вівторок і четвер – якщо на них не випаде яке-небудь свято) Літургії, за уставом Церкви, не звершуються. Але це не тому, що не можна в ці дні причащатися, а лише тому, що, як вже було сказано раніше, Великий піст – це головним чином час каяття і плачу за гріхами, час, коли ми намагаємося обмежити свою радість, тоді як Причастя – це найбільша радість для православного християнина.

Джерело

Вас може зацікавити

Свято-Андріївська громада села Струмівка провела дружню зустріч для вимушених переселенців

Редактор Головний

22 липня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

УПЦ у єдності з українським народом бореться за власну свободу під час російської агресії

Редактор Головний