20.3 C
Lutsk
Субота, 15 Червень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

ЩО ТАКЕ СВЯТКИ ТА ЯК ПРОВОДИТИ ЦІ ДНІ

Період від свята Різдва Христового до Хрещенського святвечора називається Святками – тобто святими днями, освяченими приходом у світ Спасителя. Цей період можна також назвати Богоявленням.

Пов’язане це з тим, що у перші століття християнства Різдво Христове й Хрещення Господнє святкувалося в один день і називалося це свято одним словом – Богоявлення. Пізніше, у IV столітті, ці два свята були відокремлені один від одного. Різдво Христове стали святкувати 25 грудня за старим стилем (7 січня за новим), а Богоявлення так і продовжує святкуватися 6 січня за старим стилем (19 січня – за новим).

Через те, що в церковній свідомості ці два свята так чи інакше зливаються в один, то дванадцять днів, які їх тепер розділяють, вважаються одним безперервним святом. Тому період від Різдва Христового до Хрещення Господнього і названий святками.

У святки піст в середу та п’ятницю скасовується – можна вживати їжу тваринного походження по 17 січня включно. 18 січня – Хрещенський святвечір. У цей день Церковним статутом передбачений строгий піст.

Зміст цих святих днів в тому, щоб донести до людей чудо Богоявлення – Втілення Сина Божого, котрий явився світу. Спочатку Він був явлений у Віфлеємі, народившись від Діви Марії, а через кілька десятиліть після Різдва, Троїчний Бог був явлений при хрещенні Христа Іоанном на річці Іордан. Тому всі ці дні цілком пройняті ідеєю Богоявлення.

Християнська традиція святкування святок сягає корінням в глибоку давнину. Ще в IV столітті християни-греки святкували народження Христа два тижні після Різдва. У Візантії був звичай на святки приносити їжу й подарунки до в’язниць та лікарень, допомагати бідним, щоб і в них був радісний настрій у цей період. Згадки про святки, як про особливе післяріздвяне святкування, ми зустрічаємо в Амвросія Медіоланського, Єфрема Сирина та Григорія Нісського.

Деякі історики вважають, що в дохристиянській Русі святки пов’язували з ім’ям бога Святовита. Що це за бог і чому йому виділили особливе двотижневе свято, вчені сперечаються до цього часу.

З настанням християнства святки на Русі почали наповнюватися новим змістом. Згодом релігійний сенс язичницьких традицій остаточно забувся, і святки стали періодом, коли народ славить з’явлення у світ Сина Божого – Ісуса Христа й благочестиво проводить ці святі дні.

У період святок люди вітають один одного з народженням Ісуса Христа: «Христос рождається – славімо!» У перші дні святкування за традицією заведено відвідувати знайомих, близьких, друзів, дарувати подарунки – в спогад про дари, принесені Богонемовляті волхвами.

Важливим атрибутами святкування Різдва Христового в Україні є колядки, «віфлеємська зірка» та «вертепи» з веселими виконавцями. З давніх часів колядники заходили на подвір’я кожної хати, вітали господарів й славили народженого Христа різдвяними піснеспівами.

У період Різдвяних свят у Свято-Успенських Києво-Печерській, Почаївській й Святогоріській лаврах традиційно проводяться фестивалі колядок. У святковому дійстві беруть участь не тільки хори обителей, але й дитячі та дорослі хорові колективи з різних храмів Української Православної Церкви. В багатьох монастирях і храмах проводяться різдвяні вечори зі співом колядок та різдвяними театралізованими постановками.

Зі святими днями вас, дорогі брати та сестри!

Христос Рождається! Славімо Його!

Джерело

Вас може зацікавити

Брехня стала нормою життя людей, – прп. Паїсій Святогорець

Редактор Головний

Що таке спасіння й від чого повинна спасатися людина

Редактор Головний

У Волинській єпархії звершили чин відспівування двох загиблих воїнів

Редактор Головний