16.9 C
Lutsk
Середа, 22 Травень, 2024
Публікації

Що приховують святі: 3 секрети

Як святі шукали Бога? 

Наближення до Бога, пізнання Творця – це шлях святості.

У одних святих на це йшло все життя, інші за короткий термін досягали такої позамежної духовної висоти, яка за людськими мірками недосяжна простим смертним.

Але абсолютно всіх святих об’єднували спільні риси і вчинки. Всі святі вступили в найтісніший союз Богом.

При уважному розгляді життя святих неважко переконатися, що всі їхні вчинки пов’язані з вибором двох шляхів – шляху добра і шляху зла, шляху благословення і шляху прокляття, шляху порятунку і шляху погибелі, шляху життя і шляху смерті.

«Дивися: я сьогодні дав перед тобою життя та добро, і смерть та зло.
Бо я сьогодні наказую тобі любити Господа, Бога свого, ходити Його дорогами, та додержувати заповіді Його, і постанови Його, і закона Його, щоб ти жив, і розмножився, і поблагословить тебе Господь, Бог твій…» – говорить нам Второзаконня вустами Мойсея.

«…А якщо серце твоє відвернеться, і не будеш ти слухатися, і даси себе звести, і станеш вклонятися іншим богам, і будеш їм служити,
я сьогодні представив вам, що конче погинете ви, недовго житимете на цій землі…».

«Сьогодні взяв я за свідків проти вас небо й землю, життя та смерть дав я перед вами, благословення та прокляття. І ти вибери життя, щоб жив ти та насіння твоє…» (Втор. 30:16–19).

Мойсей знав про єдиний шлях до Бога – союз з Ним. Про це знали на досвіді і святі, перейнявшись одкровенням Святого Письма, які присвятили своє життя служінню Творцеві.

Але що таке союз з Богом?

По-перше, це любов до Єдиного Бога, яка має на увазі єдиність. «Улюблена квітка – це в першу чергу відмова від всіх інших квітів»,– писав Сент-Екзюпері.

Ми часто говоримо про любов, але не маємо на увазі винятковість і єдиність об’єкта нашого почуття. А це визначальна риса справжнього кохання.

Любов до Бога – відмова від усіх інших богів і божків в земному житті: пристрастей, вад, згубних звичок. Тільки Бог володіє нашою душею, тільки він нероздільно панує в ній.

Цей же принцип відноситься і до відносин між людьми. Вірність єдиній коханій людині, відданість улюбленій справі, вірність незмінним принципам – все це грані любові.

Другою обов’язковою умовою Союзу є дружба з Богом.

Без дружби немає довіри. Дружба схрещує земне і небесне. Дружба як серцевий букет Богу, що складається з найсвіжіших і красивих квітів нашої душі. Друг ніколи не зробить боляче, не зрадить і не образить. Краще про справжню дружбу, ніж герої Сент-Екзюпері, не скажеш:

«Я приймаю тебе таким, яким ти є… Можливо, ти просто мій друг. Я прийму тебе просто з любові до тебе… Якщо ти кульгаєш, не попрошу станцювати. Якщо не любиш того чи іншого, не покличу їх разом з тобою в гості. Якщо голодний, нагодую. Я не стану ділити тебе на частини, щоб краще дізнатися. Ти не цей вчинок, і не інший, і не сума цих вчинків. Я не стану судити про тебе ні за цими словами, ні за цими вчинками. Про слова і вчинки я буду судити по тобі. Але і ти повинен так само прийняти мене. Мені нема чого робити з другом, який не знає мене і вимагає пояснень. Не в моїй владі передати тобі себе за допомогою кволого вітру слів. Я – гора. Гору можна споглядати, вдивляючись… як же я поясню тобі те, що не було почуто твоєю любов’ю?»

Дружба рухома любов’ю. Любов-крила, здатні підняти дружбу на небувалу висоту.

Як часто ми не розуміємо істинного сенсу дружби, ставимося до неї без належного трепету. Сенс дружби – в бажанні не доставити прикрощів і образ, не піднестися і не поранити. Справжня духовна дружба – дар Божий, коштовність, яку слід берегти і оберігати щосили.  Дружба з Богом – це окрилена любов до Нього.

Третя умова союзу з Богом – жага богопізнання. Нескінченна і самозабутня. Можна забути про що завгодно, але не можна забути про Бога. Шукати його потрібно серцем. Як помиляються інтелектуали, марно намагаючись знайти Бога тільки розумом, намагаючись дійти до нього логічним шляхом. Вони не знають спокою, кидаються то в одну сторону, то в іншу, не розуміючи до кінця, Кого шукають. Але всі зусилля марні.

Вони впевнено шукають Бога в області моралі і моральності, зводячи Його безмежність, нескінченність, непізнаваність до різних обмежених ціннісних систем. Але і там Творця не бачать. Навіщо Всесильному Богу наша мораль?! Йому потрібна не наша мораль, а наше серце. Єдина цінність в очах Бога.

Союз з Богом – це не спосіб стати тільки моральною людиною, а можливість досягти такого духовного стану, при якому можливе богоспілкування. Втім, як і Десять заповідей не моральний кодекс, а алгоритм богоспілкування. Він можливий тільки при духовному вдосконаленні.

Всі три умови союзу з Богом виражаються в благовісті «в вустах твоїх і серці твоєм».

Святі вихваляли Бога словами, справами, думками, серцем, адже це так природно, коли по-справжньому любиш.

Любляча людина не перестаючи розповідає про об’єкт своєї любові всім, хто трапляється на шляху, ділиться спогадами, говорить про прекрасний образ і риси. Так само чинили і святі.

За допомогою благовістя Бога їхні душі «омилися, освятилися, виправдалися ім’ям Господа нашого Ісуса Христа і Духом Бога нашого».

На цих духовних принципах будуються наші відносини з Богом в цьому житті і житті вічнім.

митрополит Антоній (Паканич). 

Записала Наталя Горошкова

Джерело

Вас може зацікавити

Знищення смерті дає сенс і нашому існуванню, і різноманітному створінню Божому, і нашій любові

Редактор Головний

Неприпустимо робити сповідь засобом дізнання або нагляду

Редактор Головний

Що таке поклоніння Богу в дусі і істині?

Редактор Головний