9.6 C
Lutsk
П’ятниця, 29 Березень, 2024
Всі новини Новини Публікації

Розпочався Петрів піст

Петрів піст – один з двох літніх постів. Він готує християн до дня пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

У 2023 році Петрів піст триває з 12 червня по 11 липня.

Петрів піст встановлений в пам’ять про те, як апостоли постили перед проповіддю християнства всьому світу.

Початок Петрового посту – завжди у понеділок через тиждень після свята Трійці (П’ятидесятниці). Дата Трійці залежить від дати святкування Пасхи, тому початок Петрового посту припадає на різні дати. І тривати він може від 8 до 42 днів. Закінчується Петрів піст завжди 12 липня. Це день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла. На честь цього свята піст і іменується Петровим, або Апостольським. Цього року Петрів піст починається 12 червня.

Петрів піст – не такий строгий, як Великий. У всі дні посту, окрім середи та п’ятниці, віруючі можуть їсти рибу. М’ясо їсти не можна.

Священнослужителі радять: приступаючи навіть до такого, не надто суворого, посту, потрібно порадитися зі своїм духівником, а якщо у вас є якісь хронічні захворювання – з вашим лікарем.

Мирянам призначений не такий суворий піст, як ченцям. Якщо вам з якихось причин не можна дотримувати всі правила посту (а в монастирському Статуті передбачені суворіші правила, наприклад, сухоїдіння – їжа без олії – в окремі дні Петрового посту), ви зможете обмежувати себе в інших, не гастрономічних речах. Приміром, у піст не дивитися телевізор або не користуватися соціальними мережами.

Аби трапеза була не на шкоду здоров’ю і при цьому дійсно пісною, можна активно використовувати в стравах овочі, гриби, ягоди та фрукти. Існує величезна різноманітність страв для Петрового посту.

Традиційно на Петрів піст православні постили за церковним Статутом, тому багато традицій Петрового посту було пов’язано з кулінарією. У середу та п’ятницю готували літні пісні страви – окрошки, пісні щі, грибну ікру, холодники з молодої зелені та безліч інших страв. У святкові дні Петрового посту господині часто пекли особливі пироги – рибники. Рибу запікали в тісті цілком, пиріг був відкритим.

Раніше керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Паканич) розповів про правила поведінки на Петрів піст. Він пояснив, що існують загальні поширені помилки у бажаючих приступити до посту, і не лише до Петрового. Піст – це можливість перевірити себе та підкоригувати тільки себе. Ніяким чином наш пісний настрій не повинен стати проблемою для ближніх, якимось зовнішнім подразником.

Ті ж, хто приступають до посту, особливо новачки, забувають про це і намагаються з усіх сил втягнути в піст всіх знайомих і незнайомих, які трапляються під руку, нав’язують свій спосіб життя, свої постулати. В результаті, отримуючи відмову або наражаючись на грубість, вони перетворюють піст на війну з оточуючими людьми, забуваючи, що рухатися ж потрібно якраз у протилежному напрямку – прагнути до любові, терпіння, смирення.

Владика зазначив, що піст – це не спорт, коли потрібно добігти до фінішу першим з останніх сил та отримати приз.

Піст – справа суто особиста, як правило, неафішована і незаточена під швидкий і явний результат. Це свого роду накопичення духовних сил і навичок, наш духовний резерв маленьких досягнень. І головним з них буде відсутність претензій до оточуючих, Церкви, Бога. Звинувачення у своїх проблемах кого б то не було – вірна ознака того, що щось йде не так у духовному розвитку.

За матеріалами: СПЖ

Вас може зацікавити

Предстоятель: Правильно жити – це жити так, щоб кінець нашого земного життя став початком життя вічного

Редактор Головний

У Неділю 21-ту після Пʼятидесятниці митрополит Нафанаїл очолив богослужіння в кафедральному соборі

Редактор Головний

На Ківерцівщині клірики єпархії звершили Чин поховання майора поліції Юрія Стеблянка

Редактор Головний