Великим милосердям Божим знову ми дожили до свята Різдва Христового!

Вітаю вас з цим всерадісним християнським торжеством і сердечно бажаю вам зустріти та провести велике свято це, а також прийдешній новий рік у мирі та втісі духовній.

Бажав би я, з нагоди цього знаменного дня, сказати вам дещо душекорисне. Побесідуємо про заздрість, адже якою пристрасть ця є злобливою та душешкідливою. Старезний 70-річний старик цар Ірод, почувши, що народився Христос – новий цар ізраїльський, наповнився заздрістю, яка настільки засліпила його та зробила його серце жорстоким, що він наважився вбити у Вифлеємській області до 14 000 немовлят, щоб з ними разом загубити і Христа, який народився.

Постарілий Ірод, засліплений пристрастю заздрості, не міг подумати, що йому ще не довго жити, а младенцю Христу, який народився, щоб наслідувати царство, треба було спочатку досягти певного віку та змужніти; оскільки не було прикладу, щоб немовлята, які тільки народилися, захоплювати чиє-небудь царство. Але заздрісний Ірод Христа не вбив, а душу свою на віки загубив. Вбиті ним немовлята вічно будуть жити у блажентсві в поселеннях праведних з мучениками, а він повинен вічно мучитися в гієні.

Чуючи все це, постараємося всіляко противитися заздрості та викорінювати цю пристрасть відразу ж на її початках, тому що до крайнього ступеня переможені заздрістю чинять у своїх справах майже подібно Іроду, і якщо би вони були царі, то простягали би злобу свою до вбивства багатьох.

Повторюю, сестри в Господі та матері, їх чада духовні, потурбуємося не зневажати сказаним про заздрість, бо вона є шкідливою та душезгубною, тож змусимо себе мати любов, і прихильність, і доброзичливість до всіх, хто любить та не любить вас, прихильних та не прихильних, доброзичливих і недоброзичливих. Не марно ж сказано у Слові Божому: “Бог є любов, і хто перебуває у любові, той у Бозі перебуває, і Бог перебуває у ньому”.

Різдво Христове, 1878 рік.

Джерело 

Переклад з рос. Любові Максимчук