16.1 C
Lutsk
Середа, 18 Вересень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день Введення в храм Пресвятої Богородиці

                                                                                    «Днесь… в храмі Божому

                                                                                        ясно Діва являється і Христа

                                                                         усім предвозвіщає»

Материнство – одна з найбільших цінностей людського життя. Мати не лише дає дитині життя, що саме собою вже є таємницею буття, а й передає дитині любов, з якою ніщо не може зрівнятися. Материнська ласка – це прояв любові однієї людини до іншої. І Бог волів, щоб таємниця материнства поєдналася з таємницею спасіння через народження Спасителя від Діви Марії.

Сьогодні Церква Христова святкує подію Введення у храм Пресвятої Богородиці. Старенькі та благочестиві батьки Іоаким та Анна просили Господа позбавити їх безпліддя та дарувати їм дитя. Ще у молитвах вони обіцяли присвятити життя цієї дитини на служіння Богу. І Господь змилувався над ними, подарувавши їм дівчинку, яку вони назвали Марія. Після трьох років благочестиве сімейство привело дівчинку до храму Божого.

Так, дорогі мої друзі, саме сьогодні ми згадуємо той великий день, коли вперше у стінах Єрусалимського храму пролунала жива проповідь про спасіння людей у Христі. Усього трьохлітня Проповідниця того спасіння увійшла до храму, але яким чудесним було її входження! Ангели небесні здивувалися, яким чином Діва увійшла у Святая Святих, а первосвященник за підказкою Божою не завагався увести Її туди, куди і сам входив один раз на рік. І не дивно, бо ж Вона – Діва Марія стала скинією, в Якій вмістився Спас наш Христос. Вона увійшла до храму рукотворного, щоб стати храмом одухотворенним, який вмістив Христа, для того, щоб і ми, входячи в наші храми, стали живими храмами Духа Святого.

Усе дитинство та виховання Божої Матері проходило у стінах Єрусалимського храму. Церковне передання говорить, що Діва Марія була прикладом смирення, старанна у рукодільних трудах, тиха, лагідна, невсипуща у молитві та читанні Святого Письма, за що і була удостоєна Благовіщення про народження від Неї Спасителя Світу. Що відповіла Пречиста Св. Архангелові: «Я раба Господня, хай буде Мені по слову твоєму» (Лк.1,38). Коли Вона стала Матір’ю Божою, не переставала бути «рабою Господнею», бо це Вона, котру величали благодатною, благословенною, Матір’ю Господа, молилась, щоб зглянувся Господь на смирення раби Своєї (Лк.1,47). Пресвята Богородиця залишилась смиренною і після того, як ангели оспівали народження Сина Її, волхви поклонилися Божественному Немовляті, законники дивувалися незвичайній мудрості Отрока Ісуса, народ побожно слухав науки Божественного Учителя і дивувався дивним Його чудесам. Мати такого Сина тільки «Складала все у серці Своєму» (Лк. 2,19).

Великі душевні страждання перенесла Богородиця біля голгофи, бачачи страждання та смерть Спасителя. «Тобі самій меч пройде душу» (Лк. 2,35). Але Божа Матір все витримала, бо стояла біля Христа з гарячою вірою та непереможною надією, і є сьогодні для нас великою втіхою та заступництвом у наших стражданнях та випробовуваннях.

Вихована при храмі із багатьма чеснотами Пресвята Діва дає усім нам приклад, що тільки під благодатним покровом Церкви Божої виховання людини є правильним та правдивим, бо тільки у церкві ми навчаємося, як правильно ставитися до Бога, до людей і до самих себе.

Людина за погонею благ світу цього не повинна забувати про «Єдине на потребу» (Лк. 10,42) та про те духовне, яке збагачує нашу душу і возводить нас до Царства Небесного. Прикладом у житті для нас є Матінка Божа, святість якої перевищує святість будь-кого із людей і навіть ангелів. Відомий афонський подвижник XVIII ст. преподобний Никодим Святогорець звертався до всіх нас із таким закликом: «Коли побачиш ікону Пресвятої Богородиці, зверни серце своє до Неї, Цариці Небесної, та подякуй Їй за те, що Вона виявила таку покірність волі Божій: народила, виховала Спасителя Світу, і що в невидимій битві нашій ніколи не перейде Її предстательство в поміч нам».

Отож, звернімося до Богородиці у цей святковий день із теплою молитвою: Мати Божа! Молимо Тебе, дай нам хоч малу частину тих чеснот, що ти мала, дай нам силу твердого стояння у Вірі Православній. Ти чуєш наші молитви, бачиш наші печалі і скорботи, проси Свого Сина пожаліти і помилувати нас, простити і дарувати нам радість покаяння. Я бажаю, щоб усі ми щиросердечно молилися до Матінки Божої, щоб Її ходатайством Господь дарував Батьківщині нашій мир, злагоду нам у земному житті, а також спасіння у вічному житті. Амінь!

прот. Петро Бугайчук,

настоятель Свято-Успенського храму с. Старосілля

(Благочинний Колківської округи)

Вас може зацікавити

Що таке храм та для чого він призначений

Редактор Головний

Напередодні Неділі 26-ї після П’ятидесятниці Архіпастир очолив всенічне бдіння у кафедральному соборі

Редактор Головний

23 травня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний