16.8 C
Lutsk
П’ятниця, 29 Березень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день свята знайдення мощей прп. Максима Грека

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа

Сьогодні Православна Церква святкує день знайдення мощей преподобного Максима Грека, яке сталося у 1996 р. Це день пам’яті видатного релігійного письменника, публіциста та перекладача, який вклав чимало сил у розвиток Православної церкви на Русі. Щорічне вшанування мощей відображає всю любов Церкви і християнського народу до мученика, який за життя за свою прямоту і правдолюбність зазнав і несправедливий суд, і звинувачення в брехні, і відлучення від Церкви, тюремне ув’язнення та заслання, що тривало за різними джерелами від 20 до 30 років.

Народився преподобний Максим, в миру Михаїл Триволіс у 1475 році, в Албанії і отримав на той час дуже хорошу світську освіту. Юнаком дуже багато подорожував по європейських країнах вивчаючи різні мови, філософію та інші науки. Не дивлячись на те, що в Європі на той час процвітало дуже багато богопротивних вчень, юнак залишався вірний православному вченню. Хоча майбутньому подвижнику відкривалися великі перспективи та можливості в житті, він обрав тернистий шлях служіння Богу. Коли повернувся на Батьківщину, прийняв монашество з іменем Максим у Ватопедському монастирі що на святій горі Афон. З великим бажанням молодий монах вивчає древні рукописи та праці святих отців, через що і отримав славу вченого мужа. В скорому часі він з делегацією прибув до Москви для перекладів богослужбових книг з грецької на церковно-слов’янську мову. Перекладає  Максим богослужбові книги, а також деякі тлумачення на книгу Діянь Св. Апостолів,  та Тлумачний псалтир.

У 1519 році грецька делегація відбула на Афон, але вчений муж Максим залишився для того, щоб духовно просвітити Русь. Він пише листи проти магометан, папізму, язичників. Переклав тлумачення святителя Іоанна Златоуста на Євангелія від Матфея та Іоанна, а також написав декілька власних творів.

Випробування на земному поприщі преподобного Максима розпочалися тоді, коли він відмовився розірвати шлюб Великого князя Василія III Івановича з його дружиною Соломонією через безплідність. За непозволений докір, святого закували в ланцюги і вкинули в темницю Симонового монастиря, а потім перевезли у Волокаламську темницю де преподобний підпав не тільки образам, але й жорстоким побоям котрі довели його, як говорить літопис, до стану омертвіння. Але втративши свободу, сповідник Максим без нарікань прийняв це як волю Божу і був втішений Господом – йому з’явився Ангел і сказав: «Терпи старче! Цими муками визволишся від одвічних страждань». Відчувши духовне просвітлення подвижник написав вуглиною на стіні канон Святому Духу, котрий читається по сьогоднішній день. Пізніше, після ув’язнення мученика Максима зіслали в місто Твер під церковною забороною. Коли заборону зняли, його вже 70-літнім старцем відправили в Троїце-Сергієву Лавру. Не зважаючи на гоніння та ссилки котрі відбились на його здоров’ї, подвижник не падав духом, а ще усердніше працював над перекладами церковних книг.

Упокоївся Максим Грек 3 лютого 1556 року. По літописних джерелах, в день його прославлення, а це відбулося у 1591 році, зразу декілька людей отримали зцілення від важких хвороб. Тому дорогі брати та сестри, і до нині віруючі просять зцілень і заступництва перед Господом у раки зі святими мощами преподобного, котрі не так давно були знайдені. Зараз вони знаходяться у Трапезному храмі Троїце-Сергієвої Лаври що у Сергієвому Посаді. Святого шанують не тільки у нас на Русі, але й у Греції, де він народився і написав свої перші церковні праці.

Будемо, дорогі друзі, брати приклад з життя преподобного Максима Грека, його незламності і терпіння, його глибокої віри та стояння в істині. І хай Господь по молитвах святого, котрого пам’ять ми сьогодні вшановуємо, пошле нашій державі  мир та спокій, пошле нам  мудрість, розсудливість та терпіння, щоб зберігти віру, перенести гідно випробування для слави Божої та Вічного Життя з Богом. Амінь!

Прот. Ігор Савієвський,

клірик кафедрального собору

Всіх Святих землі Волинської 

(Луцький кафедральний округ)

Вас може зацікавити

10 жовтня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

9 вересня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

24 серпня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний