Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Наше людське життя сповнене турбот і тривог, різного роду проблем, з якими ми стикаємось у нашому повсякденні. Подібно і в нашому духовному житті. Ми потребуємо підтримки і опори. Як добре, коли є духовний наставник чи помічник. Взірець, з якого можна було б брати приклад і на якого можна було б споглядаючи рівнятись.
Справжнім еталоном духовного життя для християн є святі угодники Божі, люди, які як і ми жили на цій землі, поборовши спокуси і гріх, досягли святості.
Найбільш шанованим у народній свідомості, мабуть, без перебільшення, можна сказати, є святитель Божий Миколай Мирлікійський.
Його память ми шануємо двічі на рік: 19 грудня і перенесення мощей в місто Барі – 22 травня.
“Правило віри і образ кротості” – такими словами Церква оспівує великого Святого. З його життя відомо, що православну віру і християнське благочестиве виховання він отримав від своїх батьків та проніс його через все своє життя. Ставши священником, а потім архієреєм Церкви Божої, з любов’ю і ревністю дбав про ввірених йому Богом людей.
В силу давнини, адже святий жив наприкінці третього – в першій половині четвертого століття, про його життя відомо не дуже багато відомостей, не збереглися проповіді, але розповіді про його добрі справи линуть до нас через століття.
“Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла, та прославляли Отця вашого, що на небі” (Мф 5:16). Ці слова цілком відображають життя Божого святителя, адже в його житті мали відображення всі християнські чесноти. Було і сповідування віри перед єретиками, і милосердя до людей, і заступництво несправедливо скривджених перед сильними світу цього, ревність по вірі і аскетичне життя.
Добрі справи, які святитель Миколай робив за свого життя, по милості Божій він продовжує робити і по завершенні свого земного життя. Про це свідчить велика кількість чудес звершених по молитвах до цього святого. Як в давнину так і в сьогоденні, до його нетлінних мощей, які зараз знаходяться в італійському місті Барі, величезним потоком прибувають паломники з усіх куточків світу. Віруючі і не віруючі християни і іновірці – всі, хто призиває в молитві святителя Миколая, відчувають його благодатну підтримку. І це дуже показово, як говорить народна мудрість: до пустого колодязя за водою не йдуть.
У посланні до євреїв ап. Павло говорить: “Спогадуйте наставників ваших, що вам говорили Слово Боже; і, дивлячися на кінець їхнього життя, переймайте їхню віру”.
Святитель Миколай є нашим наставником, який по милості Божій є помічником в різних складних життєвих ситуаціях.
Отож, шануючи пам’ять святителя, будемо брати за приклад його віру і по мірі своїх можливостей продовжувати його добрі справи. Амінь.
ієрей Петро Антончук
с. Житнівка.