-1.1 C
Lutsk
П’ятниця, 9 Грудень, 2022
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день пам’яті Собору 12-ти Апостолів

13 липня, на другий день після прославлення святих первоверховних апостолів Петра і Павла, свята Церква вшановує пам’ять всіх дванадцяти апостолів, тих найближчих учнів, які розійшлись по всьому світі для проповіді Євангелія.

«Йдіть же  навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, навчаючи їх додержувати всього, що Я заповів вам…» (Мф. 28. 19-20). Саме з такими словами звернувся Господь наш Іісус Христос до своїх найближчих учнів – апостолів після свого воскресіння. І апостоли відгукнулись на заклик Спасителя й пішли у всі кінці Вселенної проповідувати про розіп’ятого та воскреслого Христа та засновувати Церкви серед усіх народів.

Грецьке слово «апостол» означає «посланець», тобто апостоли були посланцями Господніми, вибраними для того, щоб перебувати з Іісусом Христом під час Його земного життя та суспільного служіння, проповідувати та свідчити людям про здійснення древніх пророцтв у Христі. Спочатку проповідь апостолів була обмежена «загиблими вівцями дому Ізраіля», а після Воскресіння Спасителя – спрямована до язичників  всього світу. Посилаючи своїх учнів на проповідь, Господь дав їм особливі настанови: не брати з собою ні золота, ні срібла, ні двох одежин, ні взуття, ні палиці, бо той, хто трудиться, достойний прожиття. Даючи ці настанови, Спаситель обіцяв їм і своє покровительство та допомогу у всьому.

Церква Христова побудована на апостольській проповіді та їхній вірі в Господа, як Сина Бога Живого. Саме завдяки святим апостолам та їх послідовникам, ми всі є християнами. Ось чому протягом року ми з особливою вдячністю  вшановуємо пам’ять кожного апостола в день його мучеництва або смерті, а сьогодні  святкуємо Собор 12-ти Апостолів, тобто святкування всіх Апостолів разом.

Апостоли, кинувши жереб, розділили всю територію світу на частинки- ділянки своєї проповіді та місіонерської діяльності. Так Первоверховний апостол Петро став першим єпископом римським. Проповідував він у Нікеї, Сирії, Малій Азії, Сицилії, Коринфі, Іспанії, Карфагені, Єгипті, Британії.

Андрій Первозванний, брат Петра, проповідував у Візантії, Фракії, Македонії, Малій Азії, Аланії. Та особливо цінним для нас –  у Причорномор’ї та на території майбутньої Київської Русі. Преподобний Нестор Літописець свідчив, що святий апостол Андрій побував на території майбутнього Києва, поставивши хрест на київських горах, прорік, що на цьому місці засяє Благодать Божа і багато храмів буде тут збудовано. І це передання особливо дороге нам, українцям.

Яків Заведєєв, брат Іоанна Богослова, проповідував в Іспанії. Іоанн Богослов, євангеліст, проповідував у Малі Азії, Єрусалимі, Ефесі, на острові Патмос. Залишив нам святе Євангеліє, три соборні послання та особливу пророчу книгу Нового Завіту – Апокаліпсис, де описав майбутнє світу та друге пришестя Спасителя.

Филип проповідував у Сирії, Малій Азії, а разом з апостолом Варфоломієм – у Греції, Аравії, Ефіопії, Фрігії. Варфоломій проповідував у Індії, Вірменії. Фома проповідував в Індії, Парфії, Мідії, Персії. Матвій (колишній митар Левій), перший євангеліст,  проповідував у Македонії, Сирії, Персії, Парфії, Мідії, Ефіопії. Яків Алфеєв, брат апостола Матвія, проповідував в Едесі, Юдеї, Газі, Південній  Палестині, Єгипті.

Іуда Яковів, або Фадей, брат Господній по плоті, був у Юдеї, Галілеї, Самарії, Ідумеї, Аравії, Сирії, Месопотамії, Персії. Симон Зілот проповідував у Єгипті, Мавританії, Лівії, Нумідії, Киринії, Абхазії. Матфій обраний до 12-ти замість Іуди Іскаріота проповідував у Юдеї, Колхіді, Македонії.

Вивчаючи життя кожного з апостолів, ми бачимо, що тільки апостол Іоанн, хоч і піддавався гонінням і вигнанню, зрештою помер мирно в глибокій старості, а всі інші апостоли зазнали не тільки численних переслідувань, але й мучеництва. Святий Андрій Первозванний, який проповідував Євангеліє нашим предкам, був розіп’ятий на хресті, як і Петро, ​​Яків Алфєєв, Іуда Яковлєв і Симон Зілот. Святі апостоли Павло та Яків Зеведеєв були обезголовлені, Фома – проткнутий списом. Один лише святий Іоанн Богослов помер мирно, хоча і він за життя зазнав багатьох страждань: його кидали в киплячу олію, мучили в ув’язненні.

Таким чином, здійснилося пророцтво Іісуса Христа, коли Він сказав Своїм учням: «Якщо Мене гонили, то гонитимуть і вас» (Ін. 15.20). Святі апостоли старанно працювали і прагнули донести до людей Благу Звістку про спасіння, але при цьому вони щодня наражалися на небезпеку, тому що багато хто переслідував і ображав апостолів, ставився до них так, ніби вони – «сміття для світу, як порох, усіма зневажений дотепер». (1 Кор. 4.12-13).

Як же апостоли реагували на таку ворожість, образи, гоніння та тортури? Апостол Павло дає нам відповідь: «Злословлять нас, ми благословляємо; женуть нас, ми терпимо; зневажають нас, ми молимось» (1 Кор. 4.12). Замислюючись над цими словами, ми не можемо не захоплюватися величчю апостолів, які в усьому дотримувалися Свого Божественного Вчителя, Іісуса Христа, «Будучи злословим, Він не злословив взаємно; страждаючи, не погрожував» (1 Пет.2. 23).

У житті кожному з нас потрібно надихатись яскравим прикладом святих апостолів: відповідати на ненависть  нашою щирою любов’ю, на докори – нашим мовчанням, на  наклепи і брехню – своїм чесним і чистим життям, на образи – нашою терпимістю, на  несправедливість – нашим прощенням; на страждання та горе, які  нам завдають – теплом та сердечністю нашої молитви. І хай святі апостоли будуть нам у цьому ревними заступниками та постійними молитвенниками за усіх нас. Маючи таких  достойних помічників у ділі нашого спасіння, ми зможемо з честю наслідувати найближчих учнів Господа, гідно слідувати волі Бога нашого Іісуса Христа і здобути Його велику милість.

Прот. Роман Якубович,

клірик Хрестовоздвиженського храму

м. Луцьк (район Теремно)

(Луцький кафедральний округ) 

Вас може зацікавити

Клірики єпархії доставили ще одне авто захисникам на передову

Редактор Головний

Головне у Різдвяні свята – не перетворити церковні обряди на розваги, – архієпископ Нафанаїл

Редактор Головний

30 травня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний