4.5 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у день пам’яті 12-ти апостолів

Во Імя Отця, і Сина, і Святого Духа!

Сьогодні, дорогі во Христі браття і сестри, наша Православна Церква святкує пам’ять Собору Святих Славних і Всехвальних 12-ти апостолів Христових.

Після хрещення від Іоанна Хреститиля в річці Іордані Господь Ісус Христос почав проповідувати Своє Божественна вчення, творячи чудеса і зцілюючи різні хвороби. Безліч людей з усіх усюд стали приходити слухати Його. Ці слухачі здебільшого скоро залишали Небесного Вчителя і поверталися до своїх життєвих занять. Втім деякі супроводжували Спасителя майже всюди і називалися вже Його учнями. Господь обрав людей в Свої учні простих, некнижних, несанованих, щоб ще більш явною стала сила Божа і благодать Божественого Учителя.

Учнів Спасителя ми називаємо апостолами. Апостол з грецької мови означає “посланець”. У Святому Письмі апостолами називаються Божі посланці, адже і Сам Ісус Христос називається посланником Божим і Ангелом Завіту (Євр. III,1; Мал.III,1.).

Серед усіх учнів Спасителя було 12 найближчих покликаних для проповіді Єванглія. Своїх 12 найближчих послідовників Господь Ісус Христос вибрав на служіння людям, коли Сам виступив, щоб послужити роду людському – за три роки до Своєї хресної смерті. Своїх учнів Господь наділив особливими дарами: вони могли зцілювати хвороби, виганяти бісів з людей, одержимих нечистими духами.

Імена ж 12-ти апостолів перераховані в Євангліях, а саме апостоли: Петро, Іаков Заведеїв, Андрій Первозванний, Іоанн Богослов, Филип, Варфоломей, Матфей, Іаков Алфеєв, Іуда Яковів, Симон Зилот, Матфій обраний до числа дванадцяти замість Іуди Іскаріота, що зрадив Спасителя. Кожен з апостолів прийшов до Спасителя за різних обставин, і не завжди розумів, Хто біля нього.

Апостоли бачили чудеса, чули проповідь, але не до кінця розуміли, як це все сприймати. І після цього Спаситель мав зміцнювати їх віру. Але в Євангелії описані приклади маловір’я апостолів, не розуміння ними слів Христа. Розуміючи вчення про Царство Боже, як про земне царство Ізраїлю, вони ставлять питання про людські привілеї. Слабкість їхньої віри в той час доходить до того, що в момент арешту Спасителя всі вони залишають Месію, а Петро тричі відрікається від Нього, один з дванадцяти став навіть зрадником.

Однак Господь бачить їх недоліки та продовжує навчати і обіцяє їм послати іншого Утішителя, який навчить. Апостоли ж остаточно стали тими, ким Христос хотів їх бачити, коли Дух Святий зійшов у вигляді вогняних язиків, в день Святої П’ятидесятниці на кожного з них. Апостоли, знали і пам’ятали заповідь Свого Учителя – йти і навчити всі народи, христячи їх во ім’я Отця і Сина і Святого Духа, благовіствуючи, що прийшов Месія Христос, і що наблизилось Царство Небесне.

Знаючи про свою місію проповіді, апостоли кинули жереб, куди кому йти з проповідю.

Так апостол Петро став першим єпископом Риму. Він проповідував по Нікеї, Сирії, Малій Азії, Сицилії, Коринфі, Іспанії, Карфагені, Єгипті, Британії. У 67 році в Римі був розп’ятий вниз головою, святі мощі його зберігаються в Римі. Пам’ять 12 липня.

Апостол Андрій Первозванний, брат апостола Петра, проповідував у Візантії, Фракії, Македонії, Малій Азії, Аланії, Криму, Причорномор’ї і також на Русі. Близько 62 року в Патарах розіп’ятий на хресті у вигляді літери «Х». Пам’ять 13 грудня.

Апостол Іаков Заведеїв, брат Іоанна Богослова, проповідував в Іспанії. Близько 44 року усіченей мечем в Єрусалимі за царя Ірода Агрипи. Пам’ять 13 травня.

Апостол Іоанн Богослов, євангеліст, проповідував у Малій Азії, Єрусалимі, Ефесі, о. Патмос. На початку II ст.(близько 106 р.) мирно спочив у Ефесі. Пам’ять 21 травня і 9 жовтня.

Апостол Филип проповідував у Сирії, Малій Азії з апостолом Варфоломієм, Греції, Аравії, Ефіопії, Фрігії. Розп’ятий вниз головою у Фригії в I ст. Пам’ять 27 липня.

Апостол Варфоломій проповідував у Сирії, Малій Азії, Індії, Вірменії. У I cт. язичниками в Баку розп’ятий вниз головою. Пам’ять 24 червня і 7 вересня.

Апостол Фома проповідував в Індії, Парфії, Мідії, Персії. У I ст. помер мученицькою смертю в Індії, пронизаний 5-ма списами. Пам’ять 19 жовтня.

Апостол Матфей (колишній митар Левій), євангеліст, написав Євангліє від Матфея в 41 році. Він проповідував по Македонії, Сірії, Персії, Парфії, Мідії, Ефіопії. У 60 році в Африці розп’ятий на землі і спалений людожерами. Пам’ять 29 листопада.

Апостол Іаков Алфеєв, брат апостола Матфея, проповідував в Едесі, Іудеї, Газі, Півд. Палестині, Єгипті. Пам’ять 22 жовтня.

Іуда Іяковів або Фадей – брат Господній по плоті. Був в Іудеї, Галилеї, Самарії, Ідумеї, Аравії, Сирії, Месопотамії, Персії. У Вірменії близько 86 р. розіп’ятий на хресті. Пам’ять 2 липня.

Апостол Симон Зилот проповідував в Єгипті, Мавританії, Лівії, Нумідії, Киринії, Абхазії. У I ст. в Абхазії розп’ятий на хресті. Пам’ять 23 травня.

Апостол Матфій обраний до числа 12-та замість Іуди Іскаріота. Він проповідував по Іудеї, Кохіді, Македонії. Близько 63 р. побитий камінням в Іудеї. Пам’ять 22 серпня.

З їхнього життя ми бачимо, що майже всі апостоли Христові закінчили своє життя мученецьки.

Не шкодуючи себе, вони йшли з проповідю про Воскреслого Господа. Не було тоді ні одного народу, який би не чув про Господа Ісуса Христа. Дивлячись на близькість апостолів до Господа, їх великі труди й страждання на славу Божу заради нашої святої віри, багато святих послідовників намагалися наслідувати їх, якщо не в просвітницькій апостольській діяльності, яка не для всіх була доступна то, у всякому разі, у жертовному служінні Богові.

Приклад життя Святих апостолів є для нас цінним у нашому духовному житті. Їхня глибока віра, мужність, непохитність у служінні Богові є наслідком їхньої волі та діянням через них Духа Святого. Так і ми якщо підкоримо свою волю Богові, зможемо досягнути блаженного життя у цьому віці, а найважливіше отримати вічну нагороду у Царстві Небесному. Амінь.

Прот. Олександр Михалевський,

настоятель Марії Магдалинівського храму

с. Носачевичі

(Рожищенський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Проповідь у Велику Суботу

Редактор Головний

Сонми наших святих – це плоди тієї віри, яку Господь приніс на землю, – архієпископ Нафанаїл

Редактор Головний

Проповідь у Великий четвер

Редактор Головний