Прославлення мощей святителя Іоасафа в 1911 році супроводжувалося неймовірними зціленнями. Бєлгород прийняв 250 000 паломників, чимало з яких були хворими та зцілилися.

«Тоді я навчався в Санкт-Петербурзькій Духовній академії. Знань у мене було багато, а віри справжньої не було. На торжества з нагоди відкриття мощей святителя Іоасафа я їхав з небажанням і думав про величезне скупчення народу, що жадав чуда. Які можуть бути чудеса у наш час?

Приїхав – і заворушилося щось усередині: таке побачив, що неможливо було залишатися спокійним. Зі всієї Русі з’їхалися хворі, каліки – стільки страждань та болю, що важко дивитися. І ще: вселюдне очікування чогось чудесного мимоволі передавалося й мені, незважаючи на моє скептичне ставлення до того, що мало відбутися.

Нарешті прибув Імператор з Сім’єю і було призначено торжество. На торжествах я вже стояв з глибоким хвилюванням: не вірив і все ж чекав чогось. Важко нам зараз уявити собі це видовище: тисячі й тисячі хворих, скорчених, біснуватих, сліпих, калік лежали, стояли по обидва боки шляху, яким мали пронести мощі святителя.

Особливу мою увагу привернув один скорчений: на нього не можна було дивитися без здригання. Усі частини тіла зрослися – якийсь клубок з м’яса і кісток на землі. Я чекав: що ж може статися з цією людиною? Що їй може допомогти?

Читати також: Декілька епізодів із життя святителя Іоасафа Бєлгородського

І ось винесли гроб з мощами святителя Іоасафа. Такого я ніколи не бачив і навряд чи побачу – майже всі хворі, що стояли і лежали уздовж дороги, зцілялися:

сліпі прозрівали, глухі чули,

німі починали говорити, кричати та стрибати від радості,

у калік випрямлялися хворі частини тіла.

З трепетом, жахом і благоговінням дивився я на все, що відбувалося, – і не випускав з уваги того скорченого. Коли гроб з мощами порівнявся з ним, він розсунув руки – пролунав страшний хрускіт кісток, ніби щось розривалося й ламалося всередині нього, і він став випрямлятися із зусиллям – і встав на ноги. Яке потрясіння було для мене!

Я підбіг до нього зі сльозами, потім схопив якогось журналіста за руку, просив записати…»

До Петербургу я повернувся іншою людиною – віруючою.

Архімандрит Досифей

Джерело