0.7 C
Lutsk
Середа, 4 Грудень, 2024
Всі новини УПЦ

Митр. Антоній (Паканич) – про те, чи врятуються люди поза Церквою?

Відповідає митрополит Антоній (Паканич). 

– Владико, просимо вас відповісти на питання, яке виникає напевно у більшості віруючих: невже всі іновірці не врятуються? Православні храми адже не скрізь є. Переважна кількість храмів в Європі католицькі і протестантські.

– Що кажуть святі отці з цього приводу? Часто вони посилаються на слова свт. Феофана Затворника про іновірців: «не знаю, чи врятуються вони, а я без Православ’я не врятуюся».

Це висловлювання не означає, що святитель в чомусь сумнівається або був не впевнений, як деякі підносять. Феофан Затворник констатує, що несе відповідальність тільки за себе, свої вчинки, свою віру і слова, тому і судити нікого не бажає, залишаючи суд Богові. Він іде за Христом, відгукнувшись на Його заклик: йди за мною. Але це не означає, що він не здатний захистити Церкву.

Відомі й інші висловлювання святителя Феофана на цю ж тему, причому однозначні і конкретні: «Католики помутили апостольське Предання. Протестанти взялися поправити справу і ще гірше зробили. У католиків Папа один, а у протестантів – що не протестант, то папа»; «Вчення божественне повинно завжди перебувати єдиним і незмінним, як незмінний і вічний сам Бог».

Феофан Затворник пише: «А ось є ж люди, які кажуть: як хочеш віруй, тільки живи добре і нічого не бійся, – як ніби можна жити Добре, не маючи здорових понять про предмети, повідомлені істинною вірою. Не спокушайтеся, браття! До складу справжнього життя входить не одна поведінка, а й здоровий спосіб думок».

Є суспільства, які намагаються жити за моральними законами, і це прекрасно, але духовне життя, що веде до порятунку, зовсім інше. Моральність і духовність – різні речі.

Святі говорили, що жити по совісті можуть багато хто, проте врятуватися зможуть лише ті, хто прийде до православної віри і прийме Хрещення, хто почне жити за євангельськими заповідями. «Поза Церквою немає порятунку», – говорив захисник Церкви і чистоти віри священномученик Кипріан Карфагенський.

Він повчав: «Бути поза Церквою і залишатися християнином неможливо… той, хто не може вже мати батьком Бога, той не має матір’ю Церкву».

Священномученик Іларіон Троїцький був упевнений: «Ми повинні визнати істину: християнство від Церкви абсолютно невіддільне і без Церкви християнство неможливо».

Господь бажає, щоб усі врятувалися: «.. це добре і завгодно Спасителю нашому Богу, який хоче, щоб усі люди врятувалися і досягли пізнання істини» (1 Тим. 2:3–4). Всі обрані у Бога, всім Господь бажає порятунку, всіх веде до нього, але не всі погоджуються прийняти Його волю і… гинуть.

Господь визначив нам шлях до спасіння – Ісуса Христа, залишив нам Церкву Свою, де ті, що перебувають у ній, спасуться. «Бо єдиний Бог, єдиний і посередник між Богом і людьми, людина Христос Ісус, що зрікся себе для спокути всіх» (1 Тим. 2:5). Один Бог і одна Свята Церква.

Розмовляла Наталя Горошкова

Вас може зацікавити

Напередодні неділі 1-ої після П’ятидесятниці, Всіх святих, архієпископ Нафанаїл звершив всенічне бдіння. ФОТО

Редактор Головний

Керуючий єпархією звершив богослужіння у неділю Всіх Святих. ФОТО

Редактор Головний

2 листопада 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний