20.3 C
Lutsk
Понеділок, 15 Липень, 2024
Всі новини УПЦ

Митр. Антоній (Паканич): Чим небезпечне самозвеличування

Ми вже говорили про таке, небезпечне з духовної точки зору явище, як життя напоказ. Але у цього предмета є ще один, не менш небезпечний відтінок. Це самозвеличування.

І це не просто якісь банальні хвастощі. Це багато більше. Це практично реклама самого себе, своїх якостей і своєї роботи. А реклама, як ми знаємо, рідко буває правдива.

Більшості людей в розмовах про себе властива така собі перебільшеність. Ми перебільшуємо своє значення, свої старання, свої якості і навіть свої страждання — все у нас повинно бути більше, ніж у інших. Таким чином не дуже впевнені в собі люди намагаються викликати у оточуючих захоплення, симпатію або співчуття.

Точно так і щодо своєї діяльності. Навіть більше того – зараз вважається, якщо ти себе добре не відрекламуєш, тебе взагалі ніхто не помітить і не оцінить. Як то кажуть: сам себе не похвалиш, ніхто не похвалить.

Чи є в цьому гріх? Перевірити не так і складно.

Досить поставити поруч з саморозпіареним діячем більш скромного трудівника з тієї ж сфери діяльності і подивитися на реакцію. Ось тут-то все і відкриється. Адже людина, яка просто без зайвих слів виконує свою роботу у самозвеличених «ефективних менеджерів» викличе досаду, а то і злобу. А раптом всі побачать і зрозуміють, що цей трудяга, не витрачаючи ніяких коштів на презентацію себе, робить насправді набагато більше, ніж розпіарений «фахівець»?

В цьому і суть проблеми – людина, яка голосно сурмить про свої таланти, рідко буває корисною. Але це в мирському житті. А в духовному – все набагато небезпечніше.

Адже людина, що звеличує сама себе, часто просто обманює оточуючих. І не менш часто – саму себе, щиро починаючи вірити у власну велич. І як буде такій людині в кінці земного шляху зустрітися з Господом і безсторонньою правдою про себе?

Записала Наталія Горошкова

Джерело 

Вас може зацікавити

Як привчити дитину до Причастя?

Редактор Головний

Митр. Афанасій Лімасольський розповів, як християнину розумно використовувати свій вільний час

Редактор Головний

21 грудня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний