10.1 C
Lutsk
Середа, 24 Квітень, 2024
Основи православ'я

Можеш знайти собі зручного духівника, але це тобі не допоможе, – архім. Андрій (Конанос)

Господь говорить: «Дитино моя, прощаю тебе. Якщо Я сказав вам прощати інших до сімдесяти разів по сім, то і тебе прощу набагато більше». Подумай і скажи тоді про себе: «Добре, Господи. Ці слова мене втішають і дають надію. Вони мене будуть підтримувати, і, почувши Твою обіцянку, буду намагатися виправлятися».

Хтось скаже: «Церква дозволяє три шлюби». Але це ж не означає, що ти повинен використовувати всі три можливості. Таке дозволено по твоїй же немочі, людино, оскільки бувають випадки, що хтось не може утримати перший шлюб через егоїзм, слабкість, ворожість, заздрість, зло або інші недоліки. Наче ти говориш: «Не підійшла ні перша, ні друга можливість. Є у мене третя тепер». Однак справа в тому, що ти з першою повинен налагодити відносини, виправитися сам, тоді вже не знадобиться другий шлюб. Тобі буде досить лише першого.

Так і з покаянням. Питає мене одна людина: «Отче, знову вибачите?» – «Прощу, дитино». – «Добре, тоді знову піду робити те ж саме». Так для чого ти мене питаєш? Хочеш переконатися, що Господь тебе любить, щоб набратися сміливості ще грішити? Тоді ти не розумієш, про що йде мова. Перебуваєш уві сні.

Інша людина мені говорить: «Піду до духівника, ми з ним ладнаємо добре». Вираз «ладнаємо добре» багатозначний. Усе залежить від того, що ти під цим розумієш. Звичайно ж, всі ми хочемо духівника, з яким можна щиро поговорити і координувати свої рухи. Це дуже добре. Але якщо мається на увазі те, що він тебе не лає, не вказує на правильний шлях, але багато дозволяє, то цього не повинно бути. Це і ти теж сам добре розумієш. Навіть якщо зберуться духівники з усього світу і скажуть, наприклад: те, що ти робиш, не є гріхом, та ти ж сам знаєш, гріх це. Про це тобі каже твоє серце. Просто зараз ти встановив собі таке алібі. Можеш знайти собі зручного духівника, але це тобі не допоможе.

Коли я говорю про Божу любов, то чи не це маю на увазі. Я маю на увазі простоту і щирість. Щоб ти не відчував, що наставник – лякало якесь, яке змушує тебе тремтіти, ні, але щоб він допоміг тобі зрости духовно. «Про небесне розмірковуйте, а не про земне» (Кол. 3: 2). Ми повинні оновитися, перемінитися оновленням розуму, щоб пізнати вам, що є воля Божа добра, угодна та досконала (див. Рим. 12: 2). «Давнє минуло. Тепер все нове » (2 Кор. 5:17). Виправлятися все ж треба. Це знак того, що твої стосунки з Богом правильні, вільні і приносять плоди.

Відчувай себе зручно, але не будь нерухомим, вільно, затишно, але постійно подвизайся. Якщо ж, наприклад, скільки гнівався в минулому році, стільки гніваєшся  і в поточному, скільки лаявся – стільки і зараз, скільки крав – стільки і нині, іншими словами, те, що робив раніше, то ж саме робиш і зараз, але, незважаючи на це, відчуваєш себе зручно в храмі, це мене бентежить. Неможливо відчувати справжній зв’язок з Богом і залишатися незмінним. Змінишся, немов автоматично. Щось станеться, я в цьому впевнений.

З книги о. Андрія (Конаноса) «Любов назавжди»

Переклад з новогрецької Сергія Рудька

Вас може зацікавити

Архім. Андрій (Конанос): Не знаходь постійно виправдань

Редактор Головний

Що потрібно знати про Євхаристію: 10 питань

Редактор Головний

Чого не варто робити у дні Масниці, щоб не захворіти – митр. Антоній (Паканич)

Редактор Головний