11.8 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Основи православ'я Публікації

Чому молитви за померлих важливіші продуктів у мішечку?

Крім Різдва, Пасхи, Хрещення і деяких інших свят, Батьківські суботи – одні з небагатьох днів річного кола богослужінь, про які знають і люди далекі від Церкви. Однак, на жаль, прихожан в храмі від цього більше не стає, а кількість кульочків з продуктами і записок значно перевищує кількість тих, хто молиться.

Багато людей, звичайно, може десь інтуїтивно, розуміють необхідність клопотання перед Богом про свої покійних родичів, але самі від цього про смерть замислюються аж ніяк не більше звичного. Мені здається, що такі дні, як і похорони, – це якраз той час, коли близькість і неминучість смерті повинна відчуватися з особливою гостротою, а тому важливо поговорити про її значення для кожного з нас.

«Як ворог останній смерть знищиться»  (1Кор. 15,26).

Якщо хто знайомий з легендарним описом життя Сиддхартхі Гаутамі, той знає, що найбільше враження на нього справили поховання померлого, після чого він зрозумів, що від смерті не втечеш, що не сховаєшся за високими стінами, не відкупишся, а вона і тільки вона є царицею на цій землі. І начебто все правильно, і близько до християнського розуміння, але трохи все-таки не так.

В одному з віршів Володимира Соловйова є такі слова:

Смерть і Час панують на землі,

Ти владиками їх не клич;

Все, кружляючи, зникає в імлі,

Нерухомо лише сонце любові.

Як так? Як не називати владикою ту, яка стала нормою, мірилом і законом нашого життя. Чи не простіше примиритися, перестати протестувати і знайти з нею компроміс. Дійсно простіше, і на цьому будується будь-який релігійний світогляд… будь-який, крім християнського.

У апостола Павла є такі слова: ««Як ворог останній смерть знищиться» (1 Кор. 15,26). Ще Платон життя називав «вправою в смерті» і пропонував полюбити думку про неї, примиритися з нею, але в християнстві все по-іншому. Смерть – це ворог, який повинен бути знищений.

Євангельське повіствування говорить нам про те, що Господь плаче, а потім відразу ж воскрешає Лазаря.

У розмові про смерть протоієрей Олександр Шмеман пропонує нам подивитися на події воскресіння Лазаря. Він звертає увагу на те, що Спаситель плаче біля труни Свого друга і далі додає: «Він не говорить: «Зате він тепер в раю, йому добре; він звільнився від цього важкого і сумного життя». Христос не говорить всього того, що говоримо ми в своїх жалюгідних, невтішних втішаннях». Євангельське повіствування говорить нам про те, що Господь плаче, а потім відразу ж воскрешає Лазаря. Таким чином, Він повертає Свого друга в те життя, позбавлення від якого ми сприймаємо як благо.

Центральною подією Спокутного подвигу Христа є саме Воскресіння. Однак наш розум не хоче цього приймати, йому простіше примиритися з неминучістю і так ми всі потихеньку повертаємося до Платона. Ми забуваємо, що смерть – це ворог, який уже переможений. Багато в чому це революційний підхід і жодна релігія більше не володіє такою ідеєю. Тому завжди важливо пам’ятати знамениті слова апостола Павла: «Якщо Христос не воскрес, то марна віра ваша: ви ще в гріхах ваших» (1 Кор. 15,17).

Ми забуваємо, що смерть – це ворог, який уже переможений.

Святитель Григорій Ніський підкреслює тут ще одну важливу особливість, яка полягає в тому, що Спаситель, спокутувавши нас від гріха і смерті, не виявив ніякого звеличування у ставленні до спокутуваних. В іншому місці святитель продовжує: «Наш людинолюбний Спаситель добровільно сприйняв образливе і безчесне для Себе, щоб спасти того, хто гине від обману; зійшов в наше життя, оскільки передбачав і славне сходження з неї, погодився померти за людство, оскільки заздалегідь знав і про Воскресіння».

У християнстві смерть перестає бути природним явищем, але сприймається як неналежне і потворне, що підлягає знищенню.

Давайте тут згадаємо слова царя Соломона: «Бог смерті не створив» (Прем. 1,13). Господь – джерело життя, а тому в нашому світі панує те, що не сходить до Бога. Як зло не самобутньо і являє собою лише занепадність добра, так і смерть – це запепадність життя, яка увійшла у світ в результаті гріхопадіння (Рим. 5,12):

«Смерть, таким чином, – пише отець Олександр, – є плід отруєного і вічно чинного розпаду життя, того розпаду життя, в якому людина себе вільно підпорядкувала смертному, який не має в собі самому житті, світу».

«Смертним все важко»

Смерть – необхідний захід, спрямований на зупинку гріха, що сягає у вічність. Але вона при цьому отруює все буття людини. Ось і святитель Григорій Богослов пише, що через вади і смерті немає добра в цьому житті, до якого не домішувалося б зло. На підтвердження своїх слів він зображує ряд красномовних паралелей і, через їх гостроту. Давайте поглянемо на них повністю: «Багатство – не вірно; престол – хизування сновидця; бути в підпорядкуванні обтяжливо; бідність – узи; краса – короткочасний світ блискавки; молодість – тимчасове кипіння; сивина – скорботний захід життя; слова – летючі; слава – повітря; благородство – стара кров; сила – надбання і дикого вепра; пересичення – нахабно; шлюб – ярмо; багатодітність – необхідна турбота; бездітність – хвороба; народні збори – училища вад; бездіяльність – розслабляє; художества – пристойні тим, хто плазує по землі; чужий хліб – гіркий; обробляти землю – важко… Смертним все важко».

Однак Господь зупиняє цей розпад життя. Святитель Іоанн Златоуст пише, що Його Спокутний подвиг рятує гинучий Всесвіт, з’єднує Небо із землею, руйнує владу диявола, робить людей ангелами і синами Божими і зводить людське єство на Царський престол. Христос бачив, – стверджує преподобний Єфрем Сирін, – наскільки страшна смерть для нашого роду, тому й Сам добровільно пробує її, щоб і ми більше не боялися смерті, але зневажали її, за словом святителя Василія Великого, немов зідрану шкуру.

«Якщо Христос не воскрес, то марна віра ваша: ви ще в гріхах ваших»  (1Кор. 15,17).

Проповідь про знищення смерті завжди, починаючи з перших століть християнства і до цього дня, здавалася якимось божевіллям, абсурдом, але християнство без цього неможливе. Воно говорить нам не про вічність матерії, а про її натхнення, про світ, який повністю буде долучений до Життя. Слухаючи слова пасхального тропаря «смертю смерть подолав» і радіючи Воскреслому Христу, ми часто навіть не усвідомлюємо тієї глибини, яка міститься в цій події.

«Культ кладовищ і пам’ятників, – підсумовує отець Олександр Шмеман – не християнський культ, бо не про розчинення в природі частини матерії, яка була комусь тілом, йдеться в християнському благовісті, а про воскресіння життя у всій його повноті і цілісності, здійснених любов’ю. У цьому сенс Пасхи, в цьому остання сила і радість християнства».

Тому наші молитви про покійних важливіші кладовищ, застіль і продуктів у мішечку. Наші молитви – це якийсь заставу, що відкриває померлим можливість майбутнього залучення до Життя. Для християн іншого шляху і не може бути адже «Знищена смерть перемогою» (1 Кор. 15,54).

Джерело 

Вас може зацікавити

Чому хворіють люди?

Редактор Головний

Неділя – вихідний день, коли можна виспатися, побути з сім’єю, а треба вставати та йти до храму…

Редактор Головний

Довіритися Богові, не означає сидіти, склавши руки, та чекати, – архім. Андрій (Конанос)

Редактор Головний