21.4 C
Lutsk
Четвер, 18 Липень, 2024
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день Усікновіння глави Іоанна Хрестителя

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

“Ієрусалиме! Ієрусалиме! Що вбивав пророків і камінням побивав посланих до тебе!” (Лк.13:34). Ці слова Господа нашого Іісуса Христа — скорботне свідчення участі всіх пророків посланих для навернення Ізраїля.   

Насправді, скільки пророків згадано в Писанні і всі вони були гонимі, побиті камінням і нерідко страчені. Чому так зазвичай стається з пророками? Тому що людина відвернулася від Бога і воля її іде проти волі Божої, противиться їй. Спробуй комусь сказати правду в очі — нічого, крім ненависті, у відповідь ніколи не отримаєш від будь-якої людини, навіть від тих, хто ходить у храм, тому що ”правда очі коле”.

Коли у нас щось болить, ми починаємо цю хворобу ненавидіти, і це природньо. І тому, коли людині відкривають волю Божу, вона починає ненавидіти того, хто цю волю Божу їй сповіщає. Хочуть виправитись одиниці, тому всіх пророків ненавиділи, в тому числі і Іоанна Хрестителя. 

У прочитаному сьогодні євангельському уривку розказується про страту святого пророка за наказом Ірода Антипи. За що Ірод наказав стратити пророка? Євангеліст передає нам історію грізного викриття царя пророком. Ірод Антипа “взяв Іоанна, звя’зав його і посадив в темницю за Іродіаду, жінку Филипа, брата свого, тому, що Іоан говорив йому: не годиться тобі мати жінку брата твого” (Мк.6:18).

Одержима ненавистю і страхом Іродіада не заспокоюється, коли святого Іоанна закриввають в темницю. Їй потрібен тільки мертвий Іоан, і вона чекає та шукає можливості здійснити вбивство. І така можливість знаходиться: святкування дня народження Ірода. Дочка Іродіади Саломія танцювала перед гостями і догодила Іроду, у вдячність дівчині він поклявся дати все, чого вона попросить, навіть до половини свого царства.

Саломія за порадою своєї злобної матері просить дати їй на блюді голову Іоанна Хрестителя. Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство пророка, якого сам раніше слухав. Боявся він і народу, який любив святого Предтечу. Але через гостей і необережну клятву наказує відсікти голову Іоанна і віддати Саломії. 

За переданням, уста мертвої глави проповідника покаяння ще раз відкрились і промовили: ”Ірод, не годиться тобі мати жінку брата твого”. Саломія взяла блюдо з главою святого Іоанна і віднесла своїй матері. Іродіада поколола язик пророка голкою і закопала його святу главу в нечистому місці. Але благочестива Іоанна, жінка домоправителя Іродового Хузи, погребла святу главу Хрестителя в глиняному сосуді на горі Єлеонській. А тіло в ту ж ніч його учні поховали в Севастії, там, де звершилось злодіяння.

І ми, браття і сестри, в сьогоднішній день чуємо голос Пророка Покаяння: “Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне”. Чи будемо ми слухати ці слова і допускати їх лише до  розуму, чи будемо складати їх в серці свому і життя своє поєднувати з цими словами, з цими почуттями, які вони викликають? 

Дай Боже, сьогодні нам життя прожити не даремно, хоча б один день. А заради Бога, заради учителя покаяння Іоанна Предтечі, змістовно прожити цей день і сподобитись хоч якогось виправдання перед Богом за молитви Іоанна Предтечі, який молився і молиться за нас, щоб дарував нам Господь і продовжив час для покаяння. Амінь.

Прот. Анатолій Дем’янчук

с. Доросині.

(Копачівський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Єпископ Афанасій очолив богослужіння з нагоди престольного свята у Свято-Пантелеймонівському храмі Луцька

Редактор Головний

Клірики єпархії доставили більше 10 тонн допомоги у Святогірську Лавру

Редактор Головний

Церква святкує неділю Всіх Святих

Редактор Головний