«І як священик, і як лікар свідчу про відомий для всіх факт, що наше тіло смертне, а от душа безсмертна. Деякі вчені навіть отримали Нобелівські премії за те, що довели безсмертність душі, — сказав отець Ростислав про безсмертність душі та сенс нашого перебування на землі. — Американська психологиня швейцарського походження Елізабет Кюблер-Росс писала у своїй монографії “Про життя після смерті” про історії людей з термінальними хворобами, людей, які пережили клінічну смерть і повернулися до земного життя. Багато з того, що розкрито у цій монографії, відкриває очі на майбутній світ».
Священнослужитель нагадав, що в попередніх випусках проекту «Духовний імунітет» говорили про чотири способи стяжання Духа Святого: перший – читання Святого Євангелія, його тлумачення святими отцями та життя за Євангельськими заповідями; другий – участь у Таїнствах Церкви; третій – молитва; четвертий – творіння добрих справ. А також – боротьба з гріхом, що забирає благодать Духа Святого.
«Цей випуск присвячено Євангелію, або “Благій звістці”», — зауважив він.
Як наголосив священик, Євангеліє – це книга, яка була опублікована в усіх країнах світу, найбільшими тиражами. «Це історія життя нашого Спасителя Господа Іісуса Христа, Його проповіді, Його повчання, Його подвиги, Його історія життя у древньому Єрусалимі», – додав він.
Ієрей Ростислав Валіхновський звернув особливу увагу на питання, яке йому часто ставлять віряни: “Як себе змусити читати щодня Євангеліє?”.
«Уявіть себе в машині часу і в подорожі довжиною понад 2000 років. Ми потрапляємо в ті історичні періоди, які описані в цій “Благій звістці”, в цій Книзі Книг, і бачимо перед собою Народження Святого Іісуса, Його Хрещення, Його шлях до Голгофи, цю страшну жертву, принесену за всіх нас, зцілення тисяч сліпих, кульгавих, хворих проказою, хворих на інші хвороби, зцілення біснуватих, чуємо цей крик єрихонського сліпця, який кричить: “Іісусе, Сину Давидів! помилуй мя!” (Мк. 10: 47). Ми також бачимо прообраз Іісусової молитви, першу молитву “Отче наш”, яку, власне, Своїми вустами Господь заповідав усім нам, ту молитву, якої, згадайте, нас вчили наші батьки – тато й мама, наші дідусь і бабуся. Ми бачимо перед собою учнів Христових, які були покликані, і ті страшні випробування, які вони проходили, ми бачимо, як вони розбіглися від Христа. Ми бачимо Його молитву у Гефсиманському саду, наповнену любов’ю, сльози, наповнені кров’ю, Христові сльози. І коли ми відкриваємо перед своїми очима всі сторінки Євангелія, то споглядаємо ці картини, від яких не можна відірватися ні на день, ні на мить».
За словами прп. Парфенія Київського, які процитував о. Ростислав, кожну частину Євангелія можна читати, як молитву, а за читанням кожної глави можна молитися за кожного з наших близьких.
Отець Ростислав звернув увагу на те, що любов і милосердя Божі та покаяння у гріхах займають особливе місце у Святому Євангеліє.
«Ми бачимо, що той розбійник, який покаявся і сказав: “Господи, пом’яни мене у Царстві Твоєму!” (Лк. 23: 42), чує відповідь Христа: “Не пройде й миті, як будеш зі Мною в раю” (Лк. 23: 43). Ми бачимо, яка величезна сила любові Христової, котрий вводить першим у Рай розбійника, навіть не Адама, не праотців. За секунду людина принесла покаяння, не надіючись на своє спасіння і порятунок, просто благаючи “Пом’яни мене у Царстві Твоєму!”», – зауважив він.
Як відзначив священнослужитель, Євангеліє, як лінза, як призма, як розкоп, відкриває структуру нашого єства, нашого духовного, тих речей, про які навіть боїмося сказати собі та своїм близьким. «Євангеліє віддзеркалює багато внутрішніх речей, – додав він. – Ми бачимо в Євангельській проповіді свою неміч, свою слабкість, свої гріхи, свої пристрасті й те, що нам треба змінюватися. І цей поклик, який виникає хоча б раз, вже не зникає до останнього подиху».
Також священик Ростислав Валіхновський пояснив, як правильно читати Євангеліє та що в цьому може допомогти.
«Часто буває, що читаючи Євангеліє, ми бачимо: “Ой, як усе просто!”. Але все більше і більше занурюючись у нього, ми розуміємо, що все не так просто, не так легко, – відзначив він. – Якщо ми старатимемося виконувати всі Євангельські заповіді, то побачимо, що не можемо прожити навіть день без гріха. Це страшно. Але в немочі сила Господня здійснюється. Тому саме в Євангеліє, у “Благій Звістці” найчастіше згадується певне слово. Яке це слово? Один із благочестивих християн підрахував: це слово “не бійся”. Уявіть собі! І в різних перекладах на сторінках Євангелія ми зустрічаємо це слово в середньому 365 разів. Це стільки, скільки нараховує один рік нашого земного календаря. Як же читати Євангеліє? Звичайно, легше читати його через прочитування тлумачення святими отцями. Я б радив читати і свт. Феофана Затворника, і свт. Феофілакта Болгарського, і свт. Іоанна Златоуста. Дуже цікавим є твір єпископа Василія Кінешемського, який тлумачить Євангеліє від Марка».
Причому священник-лікар закликав привчати себе до щоденного читання Євангелія, щоб Книга Книг стала «головним дороговказом у нашому повсякденному житті», більш того, старатися жити за Євангелієм.
А для глибшого розуміння Євангельських істин отець Ростислав порадив кожного разу перед читанням Євангелія обов’язково молитися, «щоб Господь відкрив нам ті істини, які написані у цій Святій Книзі».
«Дуже важливо для того, щоб систематизувати вивчення і читання Євангелія, читати частини цієї Святої Книги відповідно до церковного календаря, – дав наступну настанову священнослужитель. – Адже кожного дня Церква молиться, і на кожній церковній службі читається певне Євангеліє, яке має свій зміст і великий промисел. Чому? Як правило, цей зв’язок із пам’ятуванням церковних подій, її історії, з вшануванням певного святого. Цей архітектурний підхід до краси Євангелія буде дуже доречним для того, щоб використовувати його у повсякденному житті».
Насамкінець протоієрей Ростислав Валіхновський підсумував: «Християнство – це релігія радості, це єдина релігія, яка каже, що “будьте досконалими, як досконалий Отець ваш Небесний” (Мф. 5: 48). Господь ставить у рівень всіх вас, дорогі й рідні, як ідеал нашого земного життя через отримання святості. Всі ми покликані бути святим! І про це говориться на сторінках Євангелія».
Дивіться також інтерв’ю: Священник-лікар Ростислав Валіхновський: Головні ліки — Кров і Тіло Христові