20.7 C
Lutsk
П’ятниця, 24 Травень, 2024
Всі новини Запитання священнику Публікації

Чому з хрещених людей так мало ходять до храму?

Чому хрещені люди не ходять в храм? Відповідає митрополит Антоній (Паканич).

На жаль, це відповідає дійсності на пострадянському просторі. Мало з тих, хто хрестився в Церкві, ходять надалі в храм. Картина сумна.

Чому ж так відбувається? Є у цього явища ряд причин.

Ще півстоліття тому народ був релігійний у своїй основній масі. Прості люди відчували страх Божий. Зараз же часто-густо індиферентність, байдужість, заперечення всього. Це, безумовно, не за один день сталося. Процес запущений давно, але був присутній в одиничних проявах, без глобального поширення.

Звернемося до класики. Згадаймо героя роману І.С. Тургенєва «Батьки і діти» – студента-нігіліста Базарова, який заперечує практично всі прийняті в суспільстві цінності і традиційні порядки. Він був білою вороною, якоюсь пробною ін’єкцією заперечення і руйнування в суспільстві. З тих пір отрута поширилася. Суспільство практично тотально заражене невір’ям.

Багато хто інфіковані бацилою наживи і віри в свої сили, упевненістю, що людина – господар своєї долі.

Технологічний прогрес зміцнює людей у цій думці. Людина перебуває в ілюзії, що вона сама може щось унікальне створити, сама в змозі підкорювати Всесвіт. Але це самообман. Без волі Божої або Його святого попущення людина абсолютно нічого створити не може.

Люди цілодобово працюють над тим, щоб зробити своє життя комфортнішим. І тут криється пастка: чим більш забезпечене суспільство, тим менше воно віруюче.

Розгадка парадоксу в словах Спасителя: не можна служити двом панам: Богу і мамоні. Прагнення до багатства і служіння кумирам може відлучити від служіння Христу.

Люди перестають служити своїми талантами Богу, а служать своїм пристрастям.

Щоб збити оскому зарозумілості і самозвеличення, корисно читати псалми, де за кожним словом показані нікчемність, неміч людська і велич Божа.

Не зайвим буде, якщо виходить, перечитувати класику. М. Булгаков в «Майстрі і Маргариті» віртуозно показав всю неспроможність тези «людина – господар своєї долі». Один з його персонажів з упевненістю заявляв про свої плани на найближчий час, був висміяний за самовпевненість і закінчив вечір під колесами трамваю.

Все і завжди в руках Божих. Не будемо про це забувати. Довіра Богу – це довіра Його Церкві, яку саме Він веде і опікує.

Чим швидше людина це зрозуміє, тим менше фатальних помилок вона зробить.

Записала Наталя Горошкова

Джерело 

Вас може зацікавити

24 травня – рівноапостольних Мефодія і Кирила, учителів слов’янських

Редактор Головний

Напередодні Вербної Неділі архієпископ Нафанаїл звершив всенічне бдіння у кафедральному соборі. ФОТО

Редактор Головний

У селі Тоболи клірики Волинської єпархії звершили Чин відспівування Захисника України

Редактор Головний