6.1 C
Lutsk
Четвер, 18 Квітень, 2024
Основи православ'я

Чому святому мученику Іоанну Воїну моляться про повернення вкрадених або втрачених речей?

12 серпня Православна Церква святкує день пам’яті святого мученика Іоанна Воїна. Шанування цього святого досить широко поширене у східних слов’ян і, взагалі, у православних християн.

На мій погляд, це пов’язано ще й з тим, що святий мученик Іоанн Воїн в чомусь подібний Святителю Миколаю Чудотворцю: дуже любить Бога і людей та скоро приходить на допомогу. Причому так було за часів його життя, так є і після його смерті. Милосердя – ось відмінна риса святого мученика Іоанна Воїна.

Житіє його досить коротке, але все ж дивне.

За викладом його житія святителем Димитрієм Ростовським, цілком можливо, що святий мученик Іоанн Воїн був слов’янином за національністю. Це не доведений факт, але цілком можливе припущення, так як в давніх церковних джерелах говориться, що Іоанн був воїном в полку, що складається з солдатів скіфського племені таіфалів. Деякі церковні історики висловлюють припущення про його слов’янське походження. Для Візантійської імперії це не було чимось дивним. Еллінська культура служила в ній чимось на зразок клею, сполучної ментальної речовини для дуже багатьох націй і народів.

Мученик Іоанн Воїн постраждав в роки останньої агонії язичництва за часів імператора Юліана Відступника (середина IV століття по Різдву Христовому). Відступником цей імператор названий тому, що був фанатичним язичником, який намагався відродити культове язичництво, ставши при цьому гонителем християн.

Мученик Іоанн Воїн був полководцем, якого Юліан направив в Іфальську провінцію для того, щоб викорінити Християнство. Іоанн Воїн повинен був садити віруючих у Христа в тюрми, стратити їх, але замість цього він обрав інший шлях, будучи християнином. Святий таємно допомагав християнам. Одних з Божою допомогою рятував від в’язниці, інших попереджав заздалегідь про арешт, третім сприяв втечі. Таким чином Іоанн врятував багато життів.

Про це дізнався Юліан Відступник і ув’язнив святого в Константинополі, бажаючи провести зразково-показову страту над християнином перед народом для залякування. Мученика морили голодом, але він вижив. Господь позбавив свого угодника від мучителя. У 363 році Юліана вбили на війні перси. А новий імператор був християнином. Іоанна Воїна звільнили з в’язниці, повернули йому його маєтки.

Він один з небагатьох мучеників, який дожив до глибокої старості і помер своєю смертю, при цьому продовжуючи допомагати страждаючим людям, і не тільки християнам. Іоанн годував бездомних, дбав про жебраків, ув’язнених, допомагав хворим. Вів богоугодне християнське життя.

Помер він у похилому віці, поховали його в безіменній могилі на кладовищі для бідняків. Такий смиренний був чоловік – святий мученик Іоанн Воїн.

Здавалося, тим і закінчилося його земне житіє. Але Господь через десятиліття вирішив прославити Свого угодника, який виконував у житті Його Пресвяту волю.  Біля бідняцького кладовища жила благочестива вдова. І ось над однією могилкою вона побачила світло. Вночі їй з’явився сам святий мученик Іоанн Воїн, який повідав жінці про своє життя і назвав своє ім’я. Вдова розповіла про все священикам і вказала на могилу, над якою бачила світло. Таким чином були знайдені мощі святого. Їх перенесли в храм святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова в Константинополі. У храмі на честь апостола любові почили мощі святого, який також був провідником Божественних любові і милості в цьому світі.

Тепер про дар святого мученика Іоанна Воїна допомагати з Божою допомогою знаходити втрачені або вкрадені речі…

Звичайно, можна молитися про ці потреби різним святим. Ми християни і не можемо ставитися до своїх святих як до якихось язичницьких божків, «повелителів» певних стихій. Наші святі – провідники Божественного світла. Вони люди, які з волі Божої досягли святості.

Але не можна заперечувати того, що деякі святі у Бога вимолювали певні дари для допомоги людям. Наприклад, свята великомучениця Варвара вимолила у Бога дар допомагати людям благочестиво, по-християнськи вмирати, посповідавшись і причастившись Тіла і Крові Христових. Саме тому в іконографії вона зображується з Потиром (Чашею).

У житії святого мученика Іоанна Воїна також є подібний факт. До вдови, якій він явився і за допомогою якої були знайдені його мощі, прийшли злодії. Вони побачили якогось воїна в стародавніх обладунках. Він їх страшно налякав, і ті втекли. А пізніше з каяттям злодії повернулися до вдови і, побачивши ікону святого мученика Іоанна Воїна, сказали, що саме цей чоловік не дозволив вчинити крадіжку.

Так з’явилася церковна традиція молитися святому про набуття вкрадених і загублених речей.

Я б теж хотів поділитися історіями про чудесну допомогу святого мученика Іоанна Воїна, яким виявився свідком.

Одна літня жінка запросила мене до себе додому. Вона збиралася в дуже далеку дорогу і хотіла напуття, слова підбадьорення від мене. Я дуже поспішав на вечірню, але все ж заїхав до неї. Подзвонив у двері квартири. Відчинила сусідка, а жінка сиділа в кріслі і плакала навзрид. Виявляється, що напередодні від’їзду вона втратила сумку з документами і квитками.

Що було робити? Я запропонував прочитати тропар, кондак і молитву святому мученику Іоанну Воїну. Ми разом почитали. Потім я поїхав. Після вечерні дзвонить мені ця жінка і радісно розповідає: як тільки ви поїхали, через годину дзвонить мені чоловік і каже, що знайшов мою сумочку з документами та квитками на лавці на зупинці маршрутки. Їде до мене віддавати.

Приблизно те ж було і в нашій родині. Ми з матушкою втратили зв’язку дуже важливих ключів. Причому не пам’ятали де. Шукали, де тільки могли, – не знайшли. Дружина сказала, що начебто на якійсь автозаправці. Помолилися святому мученику Іоанну Воїну. Через кілька днів господиня квартири приносить нашу зв’язку ключів. Запитує: «Не ви втратили?» Ми дуже зраділи, а вона каже, що прийшов незнайомий чоловік і приніс в’язку ключів.

Це, звичайно, тільки диво і благодатна допомога святого мученика Іоанна Воїна. Яким чином цей чоловік знайшов ключі? Де? А якщо знайшов, то як дізнався, що вони наші і де ми живемо? Дивні діла твої, Господи!

Святому мученику Іоанну Воїну також моляться про позбавлення від в’язниці, про ув’язнених і воїнів. Він вважається покровителем воїнів і правоохоронців, що цілком логічно.

Але головне, нам потрібно з Божою допомогою повчитися у нього також бути в цьому світі провідниками Божественних любові і милосердя і творити добро заради Бога і для людей, як це робив і продовжує робити святий мученик Іоанн Воїн.

Святий мучениче Іоанне Воїне, моли Бога за нас!

Ієрей Андрій Чиженко

Вас може зацікавити

Ісусова молитва та її благодатні дари

Редактор Головний

Зустріч із Церквою: детальніше про воцерковлення немовлят

Редактор Головний

3 лютого – день пам’яті прп. Максима Грека

Редактор Головний