13.9 C
Lutsk
Середа, 30 Вересень, 2020
Основи православ'я

Чому після Пасхи ми згадуємо євангельські зачала про розслабленого, самарянку та сліпого

Від Великодня до Вознесіння Господнього недільні євангельські читання присвячені Світлому Воскресінню Христовому і розкриттю змісту цього Свята свят і Торжества з торжеств для людства.

Безпосередньо в перші дві неділі згадуються події, пов’язані з Великоднем, і люди, що були очевидцями (свідками) Воскреслого Господа: Фомина Неділя і Неділя Жон-мироносиць. У наступні три неділі в храмах читаються євангельські зачала про розслабленого, про самарянку і про сліпого. Ці місця з Святого Письма обрані святими отцями для богослужіння не випадково. В даних зачалах дуже чітко і ясно розкривається на конкретних євангельських і в той же час життєвих, історичних прикладах сенс тропаря Пасхи: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував». І розслаблений, і самарянка, і сліпий були у гробі своїх гріхів або хвороб. Але Господь наш Ісус Христос прийшов до них і воскресив їх, повернув до життя. І в цьому велике торжество Великодня!

Воно полягає і в тому ще, що Христос воскрес не для Себе, не тільки для того, щоб показати людям велич Свого Божества. Він воскрес для нас – живих і померлих уже, що перебувають в гробах своїх гріхів, пристрастей, щоб дарувати нам життя. У Христі воскресаємо і всі ми! І для Бога немає нічого неможливого.

Тридцять вісім років лежав розслаблений в хворобі і дочекався зцілення. Сліпий був не просто сліпим, а сліпонародженим, фактично жив без очей. Медицина для нього була безсилою. Але Всесильний Господь прийшов і воскресив Його.

Преподобний Максим Сповідник написав про Воскресіння Христове чудові слова: «Той, хто пізнає таємницю хреста і гробу, пізнає також істотний сенс всіх речей … Той, хто проникне ще глибше хреста і гробу, і буде посвячений у таємницю воскресіння, пізнає кінцеву мету, заради якої Бог створив всі речі з самого початку».

Той, хто радіє Великодню, хто намагається Його усвідомити, проникнути в таємницю Свята, проникає в саму таємницю світобудови, в саму суть речей.

Я впевнений, що якщо запитати більшість християн: «Який у тебе найважливіший період в житті? Який найрадісніший час в році?» – то кожен відповість: «Звичайно, це Великдень. Світле Христове Воскресіння».

Це свято відкриває нам двері у вічність. І крізь ці двері ми сердечно, духовно бачимо, які світлі світлиці і які блаженні радості Господь приготував для нас нескінченно і назавжди! Нескінченно і назавжди в Світле Христове Воскресіння єднаючи нас із Собою!

Ієрей Андрій Чиженко

Джерело 

Вас може зацікавити

25 грудня – день пам’яті святителя Спиридона Триміфунського

Редактор Головний

Як правильно читати Святе Письмо, щоб отримати відповіді на життєві питання?

Редактор Головний

Повчальне слово митр. Афанасія Лімасольського про те, як прожити дні Різдва Христового

Редактор Головний