Субота, 22 Березень, 2025
Новини УПЦ

ЧОМУ НІКОМУ НЕ ПОТРІБНО НІЧОГО ДОВОДИТИ

Про справжню віру, яка не потребує знамень і доказів – митрополит Антоній (Паканич).

Існує помилкове уявлення про те, що віра постійно потребує доказів і підтвердження.

Це хибний шлях, що веде від істинного пізнання віри і Бога.

Віра – вільний вибір людини, її волевиявлення. Вона не потребує доказів, як не вимагає доказів любов, коли одна людина по-справжньому любить іншого. І там, де є хоча б натяк на бажання довести собі правильність обраного шляху – немає віри.

Пошуком зовнішніх ознак ми применшуємо подвиг віри, зменшуємо її звучання.

Необхідність в постійних «доказах» підриває довіру до Бога і неминуче призводить до розчарувань і слабкості духу.

Зміцнити віру і примножити духовну силу може тільки свідоме подолання спокус і випробувань.

Якщо, наприклад, потрібно пройти через брудний і каламутний потік води і немає можливості його обійти, ми повинні вступити в цю воду і перейти вбрід, незважаючи на бруд і баговиння, на холод і намоклий одяг.

Бувають в житті ситуації, які обов’язково слід долати, а не тікати від них, як, на жаль, роблять багато людей. І якщо ми з твердістю приймемо рішення «йти у воду», Господь дасть потрібні сили і міць.

«Мені часто здається, що всі шипи і терни нашого життєвого становища точно влаштовані Богом для подолання саме нашої душі. У своєму житті я бачу це з повною виразністю», – писав священик Олександр Єльчанінов.

Дійсно, всі випробування – це наші сходинки до Бога. І тільки по особистих сходах можна піднятися до Нього.

***

Вийти з нечутливості – ось головна мета всіх наших духовних вправ і випробувань.

Ми впали в неї, втративши зв’язок зі Своїм Творцем після гріхопадіння. Ми розчинилися в світі, зануреному в задоволеннях і нечутливості до Бога, своєї душі, ближніх, болю інших.

Але наші зім’яті і понівечені душі розгладжуються при зіткненні з Господом. І ці дотики не завжди ніжні і ласкаві, як нам би хотілося.

Іноді тільки побачивши край прірви, ми крикнемо: «Господи, помилуй!». Іноді тільки загнавши себе в глухий кут, ми в розпачі та безсиллі простягаємо руку до Господа. І Він, з довготерпінням чекаючи цього пориву, відповідає нам усією силою Своєї любові і ніжності.

І як прикро, що ми не в змозі її вмістити і відчути у всій повноті. Ми, немічні і грішні, вбираємо краплі Божественної любові, навіть не підозрюючи про її масштаби, грандіозність і силу.

І як справжній любові не страшні ніякі випробування, так і справжній віри не страшні ніякі гоніння і злидні. Вони лише зміцнюють і загартовують.

А наша любов до Бога і є наша віра. Наша любов і є Сам Бог.

Визнаючи нашу любов, ми вже знаємо і Самого Бога. Досвід любові до Нього – і є наш шлях, вірний і той, що не вимагає доказів.

Адже ніякі докази для справжньої любові не потрібні!

Записала Наталя Горошкова

Вас може зацікавити

Предстоятель УПЦ пояснив, як молитися за воїнів та за мир

Редактор Головний

Розпорядження керуючого єпархією щодо вшанування пам’яті загиблих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

Редактор Головний

Напередодні Неділі 20-ї після П’ятидесятниці архієпископ Нафанаїл очолив всенічне бдіння у кафедральному соборі. ФОТО. ВІДЕО

Редактор Головний