11.8 C
Lutsk
Вівторок, 23 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

7 грудня Церква вшановує пам’ять святої великомучениці Катерини Олександрійської

Свята Катерина народилася в Олександрії в другій половині третього століття. Походила вона зі знатного роду і відрізнялася світлим розумом, вченістю і красою. Безліч багатих і знатних женихів шукали її руки, а мати і рідні вмовляли її погодитися на шлюб. Але Катерина зволікала з відповіддю і говорила своїм близьким: «Якщо хочете, щоб я вийшла заміж, то знайдіть мені юнака, подібного мені по красі і вченості».

Бог так влаштував, що Катерина познайомилася з одним старцем-пустельником, людиною світлого розуму і праведного життя. Обговорюючи з Катериною гідності її шанувальників, старець сказав: «Я знаю Жениха, який у всьому перевершує тебе. Нема іншого такого». Потім він дав їй ікону Пресвятої Діви, обіцяв, що вона допоможе їй побачити незвичайного Нареченого.

У найближчу ніч було видіння Катерині в легкому сні, що Небесна Цариця, оточена Ангелами, стоїть перед нею і тримає на руках Отрока, сяючого, як сонце. Даремно намагалася Катерина поглянути на Його обличчя: Він відвертався від неї.

«Не зневажай Твого створення, – благала Божа Матір свого Сина, – скажи їй, що вона повинна зробити, щоб побачити Твій світлий лик». «Нехай вона повернеться до старця і дізнається від нього», – відповів Отрок.

Дивний сон глибоко вразив дівчину. Як тільки настав ранок, вона поспішила до старця, припала до ніг його і просила у нього поради. Старець докладно пояснив їй справжню віру, розповів про райське блаженство праведників і про загибель грішників. Мудра діва зрозуміла перевагу християнської віри над язичницькою, повірила в Ісуса Христа як Сина Божого і прийняла Святе Хрещення. Після Хрещення божественне світло проникло в неї і наповнило її великою радістю.

Коли Катерина з оновленою душею повернулася додому, вона довго молилася, дякуючи Богові за милість, надану їй. Заснувши під час молитви, вона знову побачила Матір Божу. Тепер Божественний Отрок милостиво дивився на неї. Пресвята Діва взяла праву руку дівчини, а Отрок надів їй дивний перстень, сказавши: «Не знай жениха земного». Катерина зрозуміла, що з цього моменту вона заручена Христу і прокинулася з ще більшою радістю на серці. Після цього вона зовсім змінилася стала скромною, лагідною й милостивою. Вона стала часто молитися Богу, просячи керівництва і допомоги. Одна мета надихала її: жити для Христа.

Незабаром в Олександрію прибув Максиміан (286-305 рр.), співправитель імператора Діоклетіана. Він розіслав вісників по містах Єгипту скликати народ на свято в честь язичницьких богів. Катерина тужила, що цар, замість того, щоб сприяти освіті народу, ще більше насаджує язичницькі звичаї. Коли настало свято, вона прийшла в капище, де збиралися жерці, знать і народ, і безбоязно сказала вона до царя: «Чи не соромно тобі, цар, молитися мерзенним ідолам! Пізнай істинного Бога, Безначального і Безкінечного; Ним царі царюють і світ стоїть. Він зійшов на землю і став людиною для порятунку нашого ».

Максиміан розгнівався на Катерину за неповагу до його царської гідності і повелів укласти її в темницю. Потім він велів ученим людям переконати діву в істинності язичницької релігії. Протягом декількох днів вони викладали перед дівчиною різні аргументи на користь язичницької релігії, але Катерина своєю логікою і розумними доводами розбивала їх в прах. Вона доводила їм, що може існувати тільки один премудрий Творець всього, який своїми досконалостями нескінченно підноситься над язичницькими божествами. Зрештою язичницькі мудреці визнали себе переможеними нищівною логікою Катерини. Зазнавши невдачі на інтелектуальному грунті, Максиміан, однак, не відступив від свого наміру переконати Єкатерину. Закликавши її, він намагався спокусити її подарунками, обіцянками почестей і слави. Але Катерина залишалася непідкупною.

Максиміану довелося на короткий час відлучитися з міста. Його дружина, цариця Августа, багато чула про мудрість Катерини, побажала побачити її. Зустрівшись і поговоривши з Єкатериною, Августа увірувала в Христа і прийняла християнську віру.

Коли Максиміан повернувся в Олександрію, він знову послав за Катериною. На цей раз він зняв маску доброзичливості і почав погрожувати дівчині тортурами і смертю. Потім він велів принести колеса з гострими зубцями і велів піддати її цій жахливій страті. Але тільки-но почалися муки, як невидима сила розтрощила знаряддя муки, свята Катерина залишилася неушкодженою. Цариця Августа, дізнавшись про те, що трапилося, постала перед своїм чоловіком і стала докоряти його, як він ризикує повставати проти Самого Бога. Цар прийшов в лють від втручання своєї дружини і повелів тут же умертвити її.

На другий день Максиміан в останній раз закликав Катерину і запропонував їй стати його дружиною, обіцяючи їй всі блага світу. Але свята і слухати про це не хотіла. Бачачи марність всіх своїх зусиль, цар велів піддати її смерті.

Коли ж святу привели на місце усічення, вона звернулася до Господа і, закінчивши молитву, сказала виконавцеві страти, щоб закінчив виконання приказаного. Тоді воїн підняв меч і відсік чесну главу Катерини, і з рани замість крові потекло молоко. Це відбулося в 304 році. За переказами, тіло мучениці негайно ж було взяте святими Ангелами, і перенесене на вершину гори Сінай.

Через три століття ченці Преображенського монастиря, підкоряючись баченню, піднялися на гору Сінай, знайшли святі мощі великомучениці Катерини нетлінними і благоуханними. Мощі святої Катерини були знайдені не в повному обсязі, а лише її чесна глава і ліва рука, яку впізнали по перстню, яке було дано їй Ісусом Христом. Ці частини нетлінного тіла достохвальної мучениці Христової тоді ж урочисто були перенесені в Синайську обитель, де і досі спочивають в цьому чудовому за своєю давниною монастирі.

Святі мощі великомучениці Катерини зберігаються в невеликій мармуровій раці у вівтарі головного храму Синайської обителі в ім’я Преображення Господня, на правій стороні престолу. Святу главу нареченої Христової покриває нині золотий вінець, а на палець її руки надіто дорогоцінний перстень, в пам’ять заручення святої Катерини її небесному обранню діви і мучениці Христової. Ще одна частина мощей (палець) знаходиться в мощевику ікони великомучениці Катерини в лівому нефі храму і завжди відкрита віруючим для поклоніння.

Пам’ять святої великомучениці Катерини вшановується в усьому християнському світі з особливим благоговінням і урочистістю. На честь її преславного імені зведено багато церков та монастирів. Також, дуже багато і багато жінок по всьому світу носять це богопрославлене, через святу великомученицю Єкатерину, древнє грецьке ім’я, яке перекладається як “завжди чиста”. До святої великомучениці Катерини звертаються в своїх молитвах ті, хто бажає благополучно вийти заміж, хто хоче зберегти свої почуття і мати прекрасну благочестиву сім’ю.

Джерело 

Вас може зацікавити

27 липня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Єпископ Афанасій очолив богослужіння з нагоди престольного свята Трьохсвятительського храму м. Луцьк

Редактор Головний

22 вересня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний