13.5 C
Lutsk
Четвер, 13 Червень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

4 листопада – Казанської ікони Божої Матері

Казанська чудотворна ікона Божої Матері – одна із найпрославленіших чудотворних ікон у всьому православному світі.

Ця ікона – нагадування про заступництво і милість Богородиці до людей. І саме до Неї звертаються, перебуваючи в бідах і скорботах.

Свято на честь цієї ікони відзначається два рази в рік – 21 липня і 4 листопада.

Напередодні явлення, в червні 1579 року, в Казані трапилася велика пожежа, і городяни вважали, що винні в біді іновірці, тобто християни. Як писав святитель Єрмоген, для зміцнення Православної віри, яка стала піддаватися нарузі, Бог і «явив від землі» чудотворну ікону Богородиці.

Сталося це так. Десятирічній дівчинці Матроні почала являтися ікона, і Божа Матір повеліла сказати архієпископу і воєводам міста, щоб вони вийняли із землі Її образ у зазначеному місці. Матрона розповіла дорослим, але їй не повірили. Спочатку не вірила навіть мати, але після чергового явлення дівчинка голосно закричала і впала без свідомості на кілька годин. Тоді мати пішла з дочкою до влади і архієпископа, але їм знову не повірили. Скрізь натикаючись на недовіру, жінка почала копати сама, шукаючи ікону. Побачивши її, копали й інші, але нічого не знаходили. Ікону зуміла знайти тільки Матрона, прокопавши близько метра в глибину на попелищі будинку, на місці, де була піч.

З благословення архієпископа майбутній митрополит Єрмоген (тоді священник) благоговійно взяв ікону, і хресним ходом її понесли до найближчої церкви на честь святителя Миколая Чудотворця, де був відслужений молебень. Далі величезний хресний хід направився до Благовіщенського собору Казанського. По дорозі від виявленої ікони прозрів жебрак Йосип, який не бачив 3 роки. Коли ікону внесли в собор, зцілився сліпий Микита.

Всі бачили ікону, від казанського архієрея до царя, якому незабаром послали точний список з неї, дивувалися іконографії образу. Скептики можуть заперечувати розповіді про обставини знахідки ікони на згарищі, та ще й десятирічною дівчинкою. Але навіть атеїсти змушені визнати: у Казанської ікони Божої Матері зовсім інша композиція, ніж у всіх відомих до її появи образів – особливий поворот голови Богородиці і особливе положення Богонемовляти.

На місці явлення образу з’явився Богородицький дівочий монастир, однією з насельниць якого стала дівчинка Матрона, що знайшла ікону. У цій обителі чудотворний образ зберігався до 1904 року, коли ікону вкрали. Злодіїв тоді зловили, знайшли фрагменти дорогоцінної ризи, але слідів самої ікони не було. Злочинці стверджували, що образ спалили.

З Казанської ікони Божої Матері було зроблено безліч списків, а сама ікона прославилася своєю чудотворною силою – хворі одужували, сліпі знаходили зір, вороги були переможені й вигнані.

Вас може зацікавити

7 липня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Православна громада селища Цумань молитовно відзначила 180-річний ювілей храму

Редактор Головний

Проповідь у неділю 33-ю після П’ятидесятниці, про Закхея

Редактор Головний