9.6 C
Lutsk
Середа, 24 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

25 січня Церква вшановує пам’ять святої мучениці Тетяни

25 січня – Мучениці Татіани і тих, що з нею в Римі постраждали

Житіє святої Тетяни

Свята Тетяна народилася в Римі у кінці другого століття у сім’ї знатного вельможі, який був тричі консулом Риму. Він таємно сповідував Христа, тому виховав дочку в побожності і відданості Богу. Тетяна добре знала Святе Писання і, подорослішавши, вирішила присвятити себе Христу. Вона стала діаконисою, тобто жінкою, яка несла в церкві соціальне служіння. В її обов’язки входила як турбота й догляд за хворими та вагітними жінками, так і підготовка їх до хрещення і здійснення самого хрещення.

У 222 році влада в Римі перейшла шістнадцятирічному Олександру Севіру. І хоча його мати була християнкою, і сам Олександр нічого проти християн не мав, реально влада зосередилася в руках намісників і правителів областей. Керувати країною став єпарх Ульпіан. Ульпіан був ідолопоклонником, ненавидів християн і найжорстокішим чином розправлявся з ними. Під час гонінь була схоплена свята Тетяна.

Від святої вимагали поклонитися ідолам у храмі бога Аполлона. Замість цього свята звернулася до Христа, і за її молитвами стався землетрус. Зруйнувалися не тільки ідоли, але і сам храм, під уламками якого були поховані жерці. Святу Тетяну жорстоко катували, викололи їй очі. Свята ж голосно молилася про мучителів, закликаючи Бога «відкрити їм духовні очі». Несподівано вісім мучителів побачили ангелів, які відбивали удари, що наносяться святій діві, і почули небесний глас. Вони не тільки увірували, але зі сльозами просили святу пробачити їх. За сповідання Христа вони самі були піддані тортурам і обезглавлені.

Святу Тетяну мучили і в наступний день, вимагаючи зректися Христа. Тут сталося диво, коли з ран замість крові стало текти молоко і тіло почало благоухати. І коли в третій день її вивели з в’язниці, то виявили, що її тіло як раніше було здоровим і не мало жодних слідів мук. Від святої Тетяни знову зажадали поклоніння ідолам, на цей раз богині Деметрі. Прийшовши на капище, свята Тетяна перехрестилася і почала молитися. Тут же у всіх на очах і ідол, і капище знищила блискавка. Святу Тетяну знову катували і вночі кинули в темницю. В четвертий день її вивели на арену цирку на поталу леву. Але звір покірно почав лизати рани святої Тетяни та розірвав одного з її мучителів. Святу кинули в багаття, але вона залишилася неушкодженою. Оголосивши її чаклункою, святій Тетяні обрізали волосся, в якому, як вважали, зосереджена її магічна сила. Потім її відвели в храм Зевса і замкнули на два дні. Але і тут по молитві святої Тетяни ідоли були повалені. Коли для гонителів стало очевидно, що тортури безглузді, а свята Тетяна непохитна і тверда у своїй вірі, її обезголовили разом з батьком. Це сталося 25 січня 226 року.

Ікони святої Тетяни

Свята Тетяна шанується всіма християнськими конфесіями. У католиків вона вважається маловідомою святою і її шанування не поширене. На іконах святу Тетяну заведено зображати у червоному вбранні (ризі), яке символізує мученицьку смерть і кров, пролиту святим в ім’я Христа. Її голова вкрита білою хусткою, що вказує на її цнотливість. В руці свята тримає хрест — символ мученицького подвигу, іноді сувій, текст якого звернений до віруючих. На одному такому сувої знаходимо: «В муках молящеся Богу о мучащих ю да подаст им познание истины».

sv_tatiyana_2

Значення імені Тетяна

Більшість поширених у нас імен мають грецьке походження. Тому ім’я Тетяна часто тлумачать як грецьке, похідне від дієслова «τάττω», що означає «ставити в порядку», «вибудовувати», «призначати». Звідси і тлумачення імені Тетяна як «засновниці» і «упорядниці». Однак лінгвістам ця версія видається сумнівною. Адже ім’я Тетяна в Греції не просто непопулярне, а й зовсім маловідоме.

Інша справа Італія, де ім’я Тетяна куди більш знайоме. Етимологічно ім’я Тетяна сходить до імені легендарного сабинського царя Тита Татія (Titus Tatius). Того самого Татія, який визволяючи з полону жінок, підступно викрадених Ромулом, захопив Капітолійський пагорб. За однією з легенд Татій навіть правив Римом спільно з Ромулом, що призвело до об’єднання римлян з сабінянами в єдиний народ квиритів, але це вже інша історія.

Одним словом, ім’я Тетяна походить від латинського Tatius. Це ім’я носила мучениця Тетяна Римська, пам’ять якої вшановується 25 січня. Знайому нам форму імені Таня як самостійне ім’я можна зустріти в скандинавських країнах, Німеччині і США.

ih3152

Джерело

Вас може зацікавити

Митр. Онуфрій розповів, як віра в Бога впливає на життя людей

Редактор Головний

З нагоди 110-річчя храму єпископ Афанасій звершив богослужіння у селищі Локачі. ФОТО

Редактор Головний

3 липня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний