13.5 C
Lutsk
Субота, 27 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

10 фактів про Православ’я

Православ’я – одна з найбільш поширених релігій у світі. Цю віру сповідують близько 200 мільйонів людей. В нашій країні до Православ’я відносять себе приблизно три чверті населення. Однак, що відомо кожному, хто називає себе православним, про свою віру?

Пропонуємо вашій увазі 10 фактів, завдяки яким ви дізнаєтеся, що таке православ’я, як організована Православна Церква, хто є її засновником і главою та іншу цікаву інформацію, яка стосується нашої віри.

Що значить «Православ’я»?

Православ’я – це істинне вчення про пізнання Бога. Це вчення не створено людьми, а повідомлялося їм благодаттю Святого Духа, Який присутній в Єдиній Святій Соборній і Апостольській Церкві.

Поняття «православ’я» виникло в християнській Церкві фактично на зорі її існування. Саме слово «православ’я» грецького походження. Ορθοδοξία (ортодоксія) означає «правильне судження», «правильне вчення» або «правильне славлення». Воно використовувалося для позначення правильного, схваленого соборним розумом Церкви віровчення.

Коли з’явилося Православ’я?

У Новому Завіті розповідається про те, що в день П’ятидесятниці на апостолів зійшов Святий Дух. Це сталося в I столітті від Різдва Христового. Цей день вважається – днем народження Церкви Христової.

Православною вона стала називатися після відходження католиків в 1054 році від повноти Святої Соборної Апостольської Церкви. Щоб відрізнити себе від Римської Церкви, яка сприйняла спотворення в деяких віровчительних питаннях, Східні Церкви стали найменуватися “православні”.

На чому ґрунтується православне вчення?

Православне віровчення засноване на Священному Писанні і Священному Переданні.

Святе Письмо включає в себе Старий і Новий Завіт. Книги Старого Завіту були написані до приходу Ісуса Христа на землю. Вони готували людей до прийняття Месії. Книги Нового Завіту були написані вже після пришестя Спасителя. У цих книгах описано про життя Христа на землі й проповідь апостолів по всьому світу.

Святе Передання – це рятівні знання і духовний досвід, які безперервно передаються в лоні Церкви від одного покоління людей до іншого. Сюди входять твори святих отців і учителів Церкви, постанови Вселенських Соборів, правила святих отців, богослужбова творчість, стародавня практика Церкви, життя святих та ін.

Православні християни будують своє духовне життя опираючись на Священне Писання і Передання Церкви.

У якого Бога вірять православні?

У Православ’ї вірять в єдиного Бога – Пресвяту Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. Триєдиний Бог проявляє себе в трьох Особах, але при цьому є єдиною Божественною Істотою. Згідно з вченням про Святу Трійцю Її Особи знаходяться в абсолютній любові один до одного. Любов Бога звернена і зовні – саме вона стала причиною творіння людини і світу; вона ж досі є основою їх існування.

На чому засновують свою віру православні?

Сповідуючи віру у Святу Трійцю, православні засновують її на Символі віри. У ньому лаконічно, але абсолютно точно викладаються основні положення Православної віри. Символ віри склався у зв’язку з необхідністю чітко позначити головні затвердження православної віри, щоб захистити її від єресей.

Символ віри був складений Першим і доповнений Другим Вселенськими соборами. За назвами міст, де проходили собори, він отримав назву Нікео-Константинопольський або Нікео-Царгородський.

Як організована Вселенська Православна Церква?

Вселенська Православна Церква складається з 15-ти Помісних Православних Церков. Кожна з них незалежна від інших, – має статус автокефальної, – управляється своїм собором єпископів й очолюється Предстоятелем: патріархом, митрополитом, архієпископом. Водночас Помісні Церкви мають між собою євхаристійне спілкування і складають єдине тіло Церкви.

Хто головний у Православній Церкві?

У Православ’ї немає єдиного соборного єпископа, тому що засновником і главою Вселенської Церкви є Господь наш Ісус Христос. Всі предстоятелі Помісних Церков рівні між собою і не підкоряються один одному.

Як відбувається в Церкві вирішення найважливіших релігійних питань?

Питання віровчення, законодавства і церковної дисципліни в Православ’ї обговорюються і вирішуються на принципах соборності.

Питання, які мали необхідність в загальноцерковному обговоренні, досліджувалися і вирішувалися за участю представників усіх Церков. Для цього скликалися Вселенські Собори, яких в Православ’ї визнано сім.

Приватні питання, для вирішення яких не потрібно було представництва всієї Церкви, обговорювалися єпископами Помісних Церков на Помісних Соборах.

Які держави найправославніші?

Православ’я представлено в 137 країнах світу. Найправославнішою державою варто вважати Грецію. У цій країні 97% населення відносять себе до Православ’я. У Молдові православними себе вважають 93,3% населення, у Сербії – 85%, в Румунії – 86,8%, в Грузії – 83,4%, в Болгарії – 76%, в Чорногорії – 74, 2%, в Україні – 74%.

Скільки святих у Православ’ї?

Про кількість святих у всій Вселенській Православній Церкві нічого невідомо. Але в календарі нашої Православної Церкви їх близько 5 тисяч. Ця цифра не відображує повноти Православної Церкви, тому що у кожної Помісної Церкви є свої святі. Однак більшість святих нам невідомі з тієї причини, що просіяли своїми подвигами далеко від поглядів людських. Їх імена відомі лише одному Богу.

Джерело

Вас може зацікавити

Різдвяне послання архієпископа Волинського і Луцького Нафанаїла

Редактор Головний

25 липня – Ікони Божої Матері «Троєручиця

Редактор Головний

Святитель Феофан Затворник – як навчитися розумно звершувати молитву

Редактор Головний