16.5 C
Lutsk
Субота, 14 Вересень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у неділю першу після П’ятидесятниці, Всіх Святих

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

У перший недільний день після великого свята Пресвятої Трійці, дня П’ятидесятниці, Православна Церква вшановує пам’ять Всіх святих, які своїм життям засвідчили християнську віру та удостоїлись великої слави бути в оселях праведних разом з Богом Отцем, Сином і Святим Духом.

Не випадково день, присвячений усім святим, встановлений у першу неділю після П’ятидесятниці, бо найперше, що ми згадуємо після дня заснування Церкви – це святість. Це вказівка ​​на те, що святі є вершиною дії Церкви в нашому світі. Церква і святість взаємопов’язані: без Церкви не може бути  святості, але водночас і сама Церква не уявляється без святих. Якби в Церкві не було святих, це означало б, що в ній немає Святого Духа, що в ній не виконуються слова Господа, сказані Ним ще у Старому Завіті: «Будьте святі, бо Я святий» (Лев. 11, 45). Отже, якщо в Церкві немає святих –  це не Церква Христова.

Святих Божих, як зірок на небі, – незліченний сонм. Не всі люди, що догодили Богу, відомі світові. Безліч великих подвижників звершували свої подвиги безмовно і самотньо, так, що ніхто і не підозрював про їхнє існування. Тепер вони перед Престолом Божим перебувають у невимовній славі та блаженстві, разом з ангелами прославляють Бога і моляться за грішний світ. Церква і їм віддає сьогодні честь та молитовне шанування.

Багатьох святих ми знаємо і шануємо, когось частіше згадуємо у своїх молитвах, про когось дізнаємося, тільки читаючи древні патерики. А чиєсь ім’я приховане до дня Другого пришестя Христового, коли з’являться світові їхні чесноти та святість їхнього життя. Про це свідчить Священне Писання,-  так святий апостол Павло у своєму посланні до Коринфян говорить: «Інша слава сонця, інша слава місяця, інша зірок; і зірка від зірки різниться у славі» (1 Кор. 15, 41).

Тому в сьогоднішній день ми молимося усім угодникам Божим, які відвіку засяяли, знані й не відомі. Тому, що це плоди дії Святого Духа у Церкві. Ми святкували зішестя Духа Святого – так от і плоди Його зішестя – святість життя багатьох, хто жив серед нас і разом з нами. Святість – це Богом пропоноване кожному з нас життя у Христі, життя за Його Святими Заповідями. Життя в Святому Дусі – це те, що Бог кожному з нас пропонує. І кожен з нас, незалежно від віку та становища, сімейна людина чи чернець, жебрак чи князь, може досягнути святості життя.

Свята Церква розділила всіх святих, відомих і невідомих, на лики (розряди) відповідно до того, яким шляхом вони проходили земне життя і досягли вічного Царства. Такий поділ святих прослідковується у порядку прославлення їх за богослужінням. Ось образ святих патріархів і праотців, які, вірячи Божественним обітницям про пришестя у світ Викупителя, жили на землі заради Нього, як мандрівники та пришельці.

А оце образ святих апостолів, які, залишивши все, пішли за Христом. Серед спокус, гонінь і страждань вони проповідували світові Євангеліє і, витерпівши до кінця, прийняли мученицьку кончину.

А от образ святих мучеників, які за сповідання Ім’я Христового, за вірне виконання заповідей Божих терпіли найжорстокіші страждання та муки.

Ось образ святих пастирів і святителів, які словом і ділом, усім своїм життям вчили і вчать нас живої віри в Христа та благочестивому життю; які своїми богомудрими писаннями, вченням тлумачили слово Боже, боролися з єретиками, утверджуючи чистоту та істину вчення Православної Церкви, покладали душі свої за паству свою.

Тут і лики преподобних мужів і жон, які, поневіряючись по пустелях і горах, по печерах та ущелинах земних (Євр. 11,38), своїми подвигами показали, до якої рівноангельної висоти й досконалості може привести людину жива віра в Бога.

Серед ликів святих є праведники, які, живучи в світі, були не від цього світу, серед гамору та житейських турбот зробили душу свою і серце обителлю Духа Святого.

«Пам’ятайте наставників ваших, котрі проповідували вам Слово Боже, і, дивлячись на кончину життя їхнього, наслідуйте віру їх» (Євр. 13,7), – говорить апостол Павло у своєму посланні до євреїв. Саме тому і відзначає свята Церква пам’ять усіх святих, щоб ми сльозами покаяння, молитвами, трудами та подвигами наслідували їхню віру та життя на землі, засвоїли собі їхній спосіб думок і почуттів, успадковували їхню непохитну твердість у виконанні заповідей Божих, їхню святу ревність щодо збереження та очищення себе від усякої скверни плоті та духу. Всі святі жили на землі, мали таку ж слабку плоть, як і ми, були оточені спокусами, нерідко падали, як і ми, але всі перемагали силою доброї волі, силою Божественної благодаті.

«Ми знаємо, – говорить нам весь сонм угодників Божих, – як важко звершувати вам на землі шлях до Христа. Знемагаєте, падаєте ви на ньому, відходите в сторону, але не піддавайтеся відчаю! Ми самі випробували всю важкість плоті, заразу спокус, але перемогли все і впевнились, що сила Божа в немочі звершується (2 Кор. 12, 9). Трудіться, з терпінням звершуйте своє спасіння

Святі люди, ставши небожителями, продовжують брати безпосередню участь у нашому житті, заступаючись за нас перед Богом, дивним у святих Своїх. Свята Церква у всі часи мала звичай відзначати пам’ять святих з особливим торжеством: на гробах їх з давніх-давен споруджувалися храми, у яких були їхні святі зображення; складалися служби та молебні  святим. Ми сьогодні поклоняємося їхнім нетлінним останкам, приклоняємося до  їхніх святих ікон. Найкраща честь святим, істинне шанування їх полягають у наслідуванні їхнього життя, сповненого високих християнських чеснот.

Саме тому, з давніх давен, наші прабатьки мали богоугодний звичай читати житія святих в родинному колі. І коли ми досліджуємо життя святих, вивчаємо їхній  власний особливий шлях до Бога,  то можемо знайти відповіді на багато питань, які хвилюють нас. І найголовніше, коли ми читаємо життя святих угодників Божих,  то вони моляться за нас  на небесах.

Свята Матір Церква кожного дня закликає нас до шанування святих: немає жодного дня в році, який не був би присвячений якомусь угоднику Божому. Всі ми, православні християни, при хрещенні отримуємо небесного покровителя, ім’я якого носимо й повинні наслідувати його життю. Усі наші храми мають престоли, які освячені в честь того чи іншого святого. І цей святий є ходатаєм перед Богом за весь прихід.  А якою великою кількістю святих ікон прикрашені наші храми і лобизаючи їх, ми просимо заступництва у святих.

Вшановуючи пам’ять всіх святих, ми повинні пам’ятати, що святими не народжуються, а стають. Як досягнути святості навчає нас сьогоднішнє євангельське воскресне читання. Господь наш Іісус Христос говорить, що кожного, хто визнає Мене перед людьми, того визнаю і Я перед Отцем Моїм Небесним, а хто зречеться Мене перед людьми, зречусь того і Я перед Отцем Моїм Небесним (Мф. 10, 32-33). Іісус Христос говорить про вірність Богу у всіх обставинах нашого життя. Якщо людина зраджує Бога своїми вчинками, то вона й втратить Його.  І святі мученики приклад вірності Господу до смерті, до останнього подиху.  Святі сповідували Бога всім своїм життям, будучи покірними Йому і виконуючи Його Святу Волю. Без вірності не може бути й віри у Бога.

Далі Господь говорить: «… хто не бере хреста свого і йде слідом за Мною, той не достойний Мене». Що означає взяти хрест свій і йти за Господом? Знову ж таки погляньмо на життя святих. Вони з  глибоким смиренням та надзвичайним терпінням приймали все, що посилав їм Всевишній. Усі труднощі та випробування життя переносилися достойно, бо вони любили Бога понад усе. Господь був у святих на першому місці, а тому все інше – на своєму. Саме такою думкою завершується наше сьогоднішнє євангельське читання.

Вшановуючи пам’ять Всіх святих, Церква закликає нас до святості, адже найбільший грішник може стати великим праведником. І немає такого гріха, якого Милосердя Боже не прощало б. І немає такої людини, яку б Церква Христова відкинула від себе. Отож, продовжуючи своє земне життя, будемо прагнути до спасіння наших безсмертних душ і в цій важливій справі будемо молитовно звертатися до угодників Божих: «Всі святі, моліть Бога за нас!» Амінь.

Прот. Миколай Бондарук,

секретар Волинської єпархії,

настоятель Свято-Хрестовоздвиженського храму

м. Луцьк

(Луцький кафедральний округ)

Вас може зацікавити

Керуючий справами УПЦ розповів, чому не треба боятися «останніх часів»

Редактор Головний

Напередодні дня пам’яті євангеліста Іоанна Богослова митрополит Нафанаїл звершив всенічне бдіння. ФОТО

Редактор Головний

У Неділю 10-ту після П’ятидесятниці Архіпастир очолив Божественну літургію в храмі ВДС

Редактор Головний