13.5 C
Lutsk
Середа, 24 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у день пам’яті святителя Миколая Чудотворця

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа

«Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему, яже вещей истина:сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая, Отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим».

Такими словами Свята Церква прославляє великого угодника Божого святителя Миколая, архієпископа Мір Лікійських чудотворця. Більше як 17 століть проходить між нами, сучасними християнами, і тим часом, коли жив, молився і трудився великий святитель.

Щочетверга протягом всього року і особливо 19 грудня та 22 травня віруючі люди звертаються з усердною молитвою до святого покровителя. Називаючи святителя Миколая правилом віри, ми бачимо в ньому взірець віри. Ісповідувати віру Христову, особливо в час гонінь та єрисей, було і є не просто. Церква Христова завжди перебуває в гоніннях і випробуваннях.

За імператора Діоклітіана (284-305) храми руйнувались, богослужбові книги спалювались, єпископів, священиків та віруючих християн віддавали на муки і в темниці. Святитель Миколай в той не простий час підтримував свою паству та відкрито сповідував віру Христову, за що притерпів страждання і переслідування. Ще за свого перебування на Мір Лікійській кафедрі великий архіпастир відомий своїм милосердям, співстражданням і допомогою нужденним людям. За праведність і святість Господь сподобив святителя дожити до глибокої старості. Мощі чудотворця Миколая і до сьогодні проливають благодатне миро.

Образ кротості. Кростость або смирення – це особлива чеснота людини, яка дається від Бога як дар. Смиренна людина не сердиться та не нарікає на Бога і людей. У смиренні є велика сила. Маючи образ кротості, святитель Миколай досягнув смирення високого. Тільки та людина, яка проявляє смирення, може не лицемірно допомагати іншим. Ось один приклад благодійності святителя Миколая: В місті Патари проживав зубожілий купець, у якого було три доньки. Бідні штовхали його на гріх, батько мав віддати доньок у будинок роспусти. Про це дізнався святитель Миколай і тричі приходив до будинку цих людей та таємно приносив золоті монети. Така допомога спасла батька і доньок від гріховного падіння. Мабуть, саме цей вчинок святого Миколая надихає багатьох християн робити таємні подарунки своїм ближнім. «Блаженні кроткі, бо вони успадкують землю» (Мф. 5.5.) Унаслідувати землю в усій її красі і величі можуть лише чисті серцем люди, котрі у всіх своїх думках, всіма своїми почуттями і всією своєю душею люблять і прославляють Бога.

Воздержания учителя. Стриманість та розсудливість – це також велика і славна чеснота православного християнина. Вона має проявлятись в усіх обставинах нашого життя, але ми часто нехтуємо цією чеснотою. «Хто буде мені вірний у малому над великим поставлю його», – каже Спаситель. В основі віри лежить вірність: вірність церкві Христовій, вірність своїй сім’ї, вірність своїй совісті. Не можливо вірити і відступати від церкви, не можливо вірити і не зважати на заповіді Божі, не можливо вірити в Бога та одночасно зневажати людей. Не буває благочестя без розсудливості. Не обдумані вчинки руйнують сім’ю, не обдумані вчинки вносять єресі та росколи в Церкву. Святитель Миколай жив вірою. Ця чиста і жива віра привела його до святості. «Так хай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного» (Мф. 5.16). Амінь.

прот. Михаїл Хвесик
с. Переспа
(Копачівський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Проповідь у день вшанування ікони Божої Матері “Споручниця грішних”

Редактор Головний

Наслідуючи подвиг вмч. Феодора, віддаватимемо свою душу під Божу опіку, а не приносити в жертву пристрастям

Редактор Головний

Проповідь у Велику п’ятницю

Редактор Головний