Неділя, 20 Квітень, 2025
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день пам’яті святих рівноапостольних Константина і Єлени

Христос Воскрес !

У цей світлий пасхальний період, коли ми з вами духовно радіючи прославляємо воскреслого Господа і Його перемогу над смертю, ми згадуємо пам’ять і молитовно вшановуємо великих поборників та захисників і подвижників православної віри – свв. рівноапостольних Констянтина та його матір Єлену.

Майбутній правитель всієї Римської імперії Констянтин, був вихований своєю матір’ю Єленою в християнській вірі, не дивлячись на те, що інші юнаки знатного роду виховувались в язичницькому дусі і були противниками християн. Батько Констянтина імператор Констанцій Хлор хоча і не був християнином, але він не переслідував християн і не був противником християнської релігії, а сам Констянтин хоча і прийняв хрещення в кінці свого життя, але все його служіння було спрямоване на розквіт Церкви Христової.

Початок його діяльності в Церкві розпочинається в 313-му році. У місті Мілан був підписаний ним документ про віротерпимість, а в 323-у році, коли він став єдиним правителем всієї Римської  імперії, розповсюдив дію міланського едикту по всій імперії. Це Був великий акт. Церква після трьохсотлітнього гоніння змогла вийти з підпілля і відкрито сповідати свою віру. Почалася нова епоха в історії церкви. Раніше в часи гонінь, Церква жила проповіддю простих християн, мирян, які проповідували слово Боже своїм домашнім або просто перехожим, а тут вся Церква вийшла на проповідь і тисячі і тисячі людей навернулись до Христа.

Святі Констянтин і Єлена дуже багато потрудилися для Церкви Христової, тому і прославлені як рівноапостольні. Саме святою царицею Єленою було знайдено хрест Господній, і на Святій землі було побудовано величні храми: на Голгофі – храм Воскресіння  Господнього, де кожного року у Велику Суботу сходить Благодатний вогонь, Єлеонській горі, де Господь вознісся на небо, у  Вифлеємі, де Господь народився, і Хевроні біля Мамрійського  дуба, де Бог явився Авраамові.

Слід сказати і те, що святий Констянтин, будучи поборником і захисником християнства, в 325-у році скликав 1-й Вселенський собор в місті Нікеї, де була засуджена аріанська єресь і складений Символ віри, який ми співаємо кожного разу за богослужінням.  Св.Костянтин постійно турбувався про Церкву, повертав зі заслання сповідників християн та всіляко підтримував духовенство.

Він відмінив кару розп’яття на хресті І видав строгий закон проти іудеїв які повставали проти Церкви Христової, заборонив приносити жертви ідолам, постановив по всій імперії святкування Воскресного дня. Також св.Констянтин остаточно залишив Рим і заснував нову християнську столицю,  запросивши християнських єпископів освятити її, назвавши Константинополь.

Всією своєю душею він був вірний Церкві Христовій,  і по звичаю того часу, коли відчув наближення смерті, прийняв таїнство хрещення і мирно спочив під час молитви 21 травня (ст.с.)337-у році.

Дивлячись на їхнє життя, труди понесені ради слави Божої, помолимось Богу дивному во святих своїх і попросимо Бога сили та терпіння, щоб і  нам наслідувати цих угодників Божих, бути поборниками і захисниками нашої Святої Православної віри. Амінь!

прот. Олександр Кулюк,

настоятель храму преподобного Іова
Почаївського с. Оленине,

(Житнівський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Як причащатися на Світлій седмиці

Редактор Головний

Митрополит Нафанаїл прочитав першу частину Покаянного канону у кафедральному соборі

Редактор Головний

28 листопада 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний