9.6 C
Lutsk
Субота, 18 Травень, 2024
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день пам’яті апостола Андрія Первозванного

«Тебе, Первозванного, знайшов Христос, як найкращого тайнослужителя, Андрію блаженний, що повеління Його старанно по всій вселенній благовістив, облітаючи на крилах, просвітив народи і сподобив нашу землю твоїм завітанням і благовістям Христовим; Його як Бога моли дарувати нам велику милість (сідален утрені свята)».

Святий і всехвальний апостол Андрій Первозванний родом із Віфсаїди, брат святого апостола Петра, учень святого Івана Хрестителя.

Апостола Андрія Господь першим покликав на апостольське служіння (тому і називаний він «Первозванним»).

Святий апостол Андрій (Іван. 1, 35-42, 6, 8-9, 12, 22; Мф. 4, 18-19, 10, 2; Мр. 13, 3-4; Діян. 1, 13-14, 2, 4) був одним із близьких учнів Христа і після сходження Святого Духа проповідував Євангеліє в різних країнах.

Він перший проповідував Христа у Візантії і багатьох навчив вірити в Бога, поставив пресвітерів і рукопоклав у єпископа св. Стахія.

Церковні перекази говорять, що святий апостол Андрій проповідував Євангеліє і Скіфам, які жили на південних, східних і північно-східних берегах Чорного моря. Преподобний Нестор літописець розповідає, що апостол Андрій, проповідуючи в різних країнах, піднявся по Дніпру і до теперішнього Києва. Піднявшись в Києві на гору, поставив там хрест і сказав учням, які були з ним: «На цьому місяці засяє Божа благодать, побудуються храми Христу і світло істини з цього місяця розіллється по всій країні».

Своє апостольське служіння святий Андрій закінчив мученицьким подвигом в Ахайі в місті Патрасі або Патрах (в 62 році, в інших-кінець 62 року), постраждавши від єпарха Егеата.

Єпарх Егеат багато разів ласками і погрозами змушував святого Андрія перестати проповідувати Христа. Святий апостол навчав єпарха віри Христової. Егеат застосовував різні тортури до апостола Андрія, але той не зрікався віри Христа, а тільки молився, щоб Господь Своєю благодаттю просвітив жорстокого мучителя.

Після всіх мук святого апостола розіпʼяли на хресті. Цей хрест був особливим: поперечні бруси, за переказами, були зроблені навскіс, у вигляді латинської цифри Х. Такий хрест в християнській іконографії називається Андрієвським.

За наказом єпарха, руки і ноги святого апостола не були прибитими цвяхами, а привʼязаними, для того, щоб він не помер швидко, а довше продовжувались його страждання. Терплячи тяжкі муки, апостол Андрій до останнього подиху не перестав проповідувати віру Христову.

Як з апостолів первозванний і верховного сущий брат, Владиці всіх, Андрію, молися, щоб Він дарував мир вселенній і душам нашим велику милість (тропар гл. 4)

Прот. Петро Приступа,

настоятель Різдво-Богородичного храму с. Княгининок,

благочинний Княгининівського округу.

Вас може зацікавити

Суд зобов’язав слідчого внести відомості про підпал будинку священника Волинської єпархії до ЄРДР

Редактор Головний

Митр. Антоній (Паканич): Чи можливо вести духовне життя у час війни?

Редактор Головний

15 грудня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний