22.2 C
Lutsk
Понеділок, 20 Травень, 2024
Волинська єпархія

Православні волиняни просять Президента захистити їхні права

Представники релігійних громад УПЦ Волині, що були незаконно перереєстровані в ПЦУ, звернулись до Володимира Зеленського із закликом про допомогу, повідомляє СПЖ.

У зв’язку із запланованим візитом Президента України Володимира Зеленського на Волинь віруючі і духовенство Волинської та Володимир-Волинської єпархій УПЦ підготували звернення до глави держави. Кореспонденту СПЖ вдалося ознайомитися з текстом звернення, в якому українці вітають Гаранта Конституції України на своїй землі і просять його припинити безчинства та захистити права віруючих. Редакція публікує текст без змін.

Шановний Володимире Олександровичу,

Релігійна спільнота Української Православної Церкви у Волинській області щиро вітатиме Вас із прибуттям на Волинь у якості найвищої посадової особи, очільника нашої Держави, новообраного абсолютною  більшістю виборців Президента України.

Разом з тим, наші громади змушені звернутись до Вас, як Гаранта Конституції України, державного службовця, котрий, дотримуючись Закону України, має повноваження припинити безчинства та попрання наших прав як громадян нашої країни.

Доводимо до Вашого відома, що після утворення в Україні нової релігійної організації ПЦУ, котра отримала Томос від Константинопольської Православної Церкви, розбудову цієї структури через незрозумілі для нас причини здійснюють виключно за рахунок нашого майна, наших зареєстрованих приходів – незалежних юридичних осіб у складі Української Православної Церкви. При цьому активісти нової церковної організації, найчастіше за підтримки адміністративного ресурсу та силового впливу воєнізованих радикальних угрупувань, плюндрують наші храми, захоплюють нашу нерухомість – як церкви, так і священицьке житло, – блокують нам доступ до церковного служіння в храмах, котрі будували ми або наші прадіди.

Попри наші звернення до правоохоронних органів, вплинути на загарбників нашого майна у законний спосіб майже неможливо. Внесення даних про правопорушення, або відверті злочинні вчинки, у поліції часто здійснюють лише з примусу суду. Розслідування злочинів проти нас саботуються або проводяться у неналежний спосіб. І якщо захоплення нашого церковного майна не є чимсь принципово новим у стражденній історії Української Православної Церкви, то, починаючи з зими 2018-2019 року, ці дії підкріплюються набуттям чинності антиконституційних законопроектів про «переходи» релігійних громад з однієї юрисдикцію до іншої.

Найбільшою проблемою є те, що загарбники, поверхнево знаючи про існування цих законів, насправді не орієнтуються у справжньому їхньому змісті.

Ці закони, як зазначив голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков, «є дивними, потрібно, щоб були дотримані права всіх». Однак навіть у межах їхньої дії, якби наші опоненти дотримувались прописаних у них вимог, їхнє прийняття не було б для нас таким драматичним. Якби ініціатори «переходів до ПЦУ» проводили би процедуру так, як належить, в абсолютній більшості випадків храми залишалися б у нашому розпорядженні або перебували б у почерговому використанні двох громад. Однак, оскільки зібрання «за переходи» відбуваються у межах територіальних громад, а не релігійних організацій, із залученням сторонніх для релігійної громади осіб, їхні результати є протизаконними, а застосування – кричущим правопорушенням.

Маємо підстави стверджувати, що абсолютна більшість перереєстрацій наших громад «у відповідності до закону про релігійні організації» насправді порушує всі його норми, не кажучи про конституційні права наших вірян.

Щодо того, яку роль у цьому процесі відіграло вже колишнє керівництво Волинської обласної державної реєстрації, мусимо навести наступні факти.

Протягом 28 лютого – 11 липня розпорядженнями голови Олександра Савченка та тимчасово виконуючого обов’язки голови Волинської ОДА Олександра Киричука здійснена перереєстрація 86 юридичних осіб – громад УПЦ – на користь новоствореної ПЦУ.

Лише у 13 випадках перереєстрація проводилась за згоди умовної більшості релігійної громади, підтвердженої згодою настоятелів, частина з котрих також змінила церковну юрисдикцію. У понад 70 випадків залучення керівництва ОДА було, по факту, адміністративним сприянням рейдерському захопленню нерухомості, інколи – додатковим фактором, що стимулював силове загарбання храму. Перереєстрація наших громад проводилась всупереч тому, що вони підтверджували протилежне рішення на законних приходських зборах, повідомляючи про це владу.

Наприклад, у селі Бобли Турійського району перереєстрація громади відбулась за рішенням кількох десятків «прихожан», до котрого вписали людей, які взагалі не переймаються церковним життям приходу. При цьому в селі проживає близько тисячі людей, а рішення релігійної громади УПЦ залишились у складі цієї юрисдикції підтримали не десятки, а сотні підписантів!

У селі Будятичі Іваничівського району, аналогічно, «за перехід до ПЦУ» підписалося у кілька разів менше людей, ніж за збереження юрисдикції УПЦ.

Аналогічна ситуація у селі Мишів Іваничівського району, у селі Доротище Ковельського району, де навіть після перереєстрації в громаді зберігається абсолютна більшість вірян УПЦ, котрі дотепер відстоюють храм від силового захоплення.

Незважаючи на численну перевагу підписантів за УПЦ у цих селах, керівництво ОДА провело перереєстрацію громад і стимулювало цим наших опонентів до регулярних спроб силового захоплення храмів, чиї прихожани, ризикуючи власним здоров’ям, продовжують відстоювати свої святині.

Лише після першого туру президентських виборів влада почала масово реєструвати громади, які дійсно добровільно перейшли до ПЦУ, таких є близько десяти. І те на сьогодні мусимо стверджувати, що у значній частині таких громад, як мінімум у 8, котрі по факту змінили церковну юрисдикцію, ніхто навіть не думає ані проводити перереєстрацію юридичної особи, ані оформлювати передачу культової споруди – власності держави.

Всі ці подробиці мусять навести нас на думку, що апарат Волинської ОДА працював не на дотримання закону, а на можливість для церковних рейдерів зухвало його обійти.

Унаслідок поспішної перереєстрації наших пограбованих громад, другим етапом, Волинська ОДА випускала розпорядження про передачу культових споруд у селах Жидичин, Раків Ліс, Сусваль, Несвіч, Садів, у місті Берестечку, у селах Диковини, Доросині, Скобелка, Смолява, Шклинь, Піски, Доротище, Мишів, Романів, Четвертня, а також обох храмів УПЦ у селі Нуйно. Лише в селі Диковини – це один випадок з вісімнадцяти! – храм був переданий за одностайним рішенням громади, з відходом настоятеля УПЦ з цієї парафії.

В абсолютній більшості випадків реально діючі громади УПЦ залишились у цих населених пунктах, вони відтиснуті на приватну територію, де продовжують здійснювати богослужіння. Найбільш кричущим є епізод у селі Нуйно, де перереєстрацію провели двічі. Уперше – за результатами сільських зборів, коли була змінена юрисдикція раніше існуючої громади УПЦ. Вдруге – взагалі без будь-яких підстав, коли влада насильно змінила статус нової громади УПЦ, зареєстрованої у селі лише у квітні 2019 року з новим настоятелем! Це було зроблено, щоб не дати можливість приходу УПЦ, який також збережено де факто, претендувати на другий храм у селі Нуйно.

Якщо йдеться про розбудову нової церковної структури, то за весь цей час лише у двох населених пунктах – в селах Голядин та Гаївка Шацького району – була законно, з чистого аркуша проведена реєстрація нових громад, що на законних підставах увійшли до складу ПЦУ.

Водночас, якщо проаналізувати зміст «релігійних» розпоряджень Волинської ОДА, жодна з громад УПЦ КП або УАПЦ не провела зміни юрисдикції. Це, як свідчать дані реєстру, законно зробили Володимир-Волинська єпархія УПЦ КП та Рівненсько-Волинська єпархії УАПЦ, що увійшли до адміністративної структури нової релігійної організації. Однак де ж взялась так звана «Волинська єпархія ПЦУ», до якої насильницьким шляхом «переводили» наші громади? Її також весь цей час не існувало, Волинська єпархія УПЦ КП і не думала перереєстровуватись у ПЦУ, хоча й декларувала себе такою. Це додатково дає підстави стверджувати, що людей при «переході у ПЦУ» брутально обманули. Більше того, мусимо зазначити, що один статут однієї-єдиної громади УПЦ КП в області таки був змінений розпорядженням ОДА від 7 червня 2019 року, однак при цьому зовсім не змінювалась її юрисдикція.

Віддаємо належну повагу до Вас, до Вашого недавнього рішення підписати Указ про протидію в Україні рейдерству. Саме наша церковна структура УПЦ чи не найбільше постраждала від системних рейдерських дій, тому ми з радістю сприйняли Вашу ініціативу дієвої протидії беззаконню, зменшенню можливостей для рейдерів, що у підсумку, віримо, допоможе нам запобігати випадкам захоплення нашого майна.

Однак, користуючись нагодою звернутись до Вас як Гаранта Конституції України, просимо зупинити ті рейдерські дії, котрі вже вчинені або перебувають у процесі вчинення.

На захист прав священиків та вірян – представники релігійних громад УПЦ Волині

Вас може зацікавити

У кафедральному соборі Всіх Святих землі Волинської звершили Вечірню з виносом Плащаниці

Редактор Головний

Єпископ Афанасій очолив святкування з нагоди 5-ої річниці освячення храму у с. Носачевичі. ФОТО

Редактор Головний

Єпископ Афанасій взяв участь в урочистих заходах до Дня Незалежності України. ФОТО

Редактор Головний