Незалежно від того, хоче цього людина чи ні, але час біжить, і з кожним роком вік людини змінюється. Також непомітно для людини в її житті починає діяти й інший фактор: зростає минуле та скорочується майбутнє цього земного буття. Усвідомлення цього факту є дуже цінним: якщо ним правильно користуватися, то це може допомогти людині прийти до пізнання багатьох речей та розсудливо поводити себе у різних життєвих обставинах.
у кожного з нас буде запитано на страшному суді, як він використовував даний йому Богом час земного життя
Будемо старатися використовувати наш вільний час розсудливо, розглядаючи це питання з духовної точки зору, бо у кожного з нас буде запитано на Страшному Суді, як він використовував даний йому Богом час земного життя. Наскільки важливе питання використання часу, можна побачити на прикладі святих. Святим властива незвичайна чуттєвість у цьому питання, вони завжди старалися користуватися часом так, щоб не пропала марно жодна хвилина.
якщо би людина жила і тисячу років, все одно їй би не вистачило часу розібратися зі всіма своїми справами
Сьогодні можна часто почути: “Боже, дай мені час, щоб виростити дітей, одружити їх, влаштувати у житті, закінчити всі справи, які розпочав або планую, зробити побільше доброго, завершити ці безкінечні справи…” Однак, чи цікавився хто-небудь питанням, наскільки все це виправдано, адже якби людина жила і тисячу років, все одно їй би не вистачило часу розібратися зі всіма своїми справами. Людина постійно турбується тисячами питань, починаючи від безлічі заходів, закінченню яких не видно кінця, і дуже часто через те страждає стресом та не має спокою.
Що ми маємо на увазі, коли говоримо “спокій”? По-справжньому здобути спокій людина може тільки в тому випадку, коли буде старатися щоденно приділяти хоча би трохи часу молитві. Якщо після напруженого дня людина навіть мало часу присвятить спілкуванню зі своїм Творцем, з Пресвятим Духом, то вона неодмінно відчує душевний мир, відчує себе відпочилою, оскільки відпочинок – це не лише подорожі або можливість для тіла відпочити певну кількість годин.
Звичайно, тілесний відпочинок є необхідним, але душевний, духовний відпочинок є більш важливим для людини, людина по-справжньому відпочиває душевно тільки тоді, коли здобуває живий зв’язок із Богом. Подивіться, як утихомирюється людина після відвідування богослужінь. До прикладу, наш кіпрський народ особливо любить відвідувати служби в період Успенського посту. Які красиві ці богослужіння, які співаються прекрасні тропарі! Усе це допомагає людині, яка потребує Бога, піднести думки до Нього та долучитися до Святого Духа. Ці тропарі були написані святими, які мали досвід особистого спілкування зі Святим Духом, досвід присутності Бога в їх серцях, і вони з точністю передали цей містичний досвід у словах церковних піснеспівів та в богослужбових текстах.
Будучи присутніми на богослужіннях, ми здобуваємо істинне почуття відпочилості. Я вірю, що той душевний мир та спокій, які віруючий отримує від участі в церковних службах, не можуть дати людині ані кращі готелі світу, ні санаторій. Адже нерідко буває, що люди покидають подібні заклади ще більш втомленими та душевно схильованими.
Свт. Іоанн Златоуст: «Хочеш дізнатися, що таке церква? Входить людина, а виходить з неї бог по благодаті»
У нашу епоху можна спостерігати дивну закономірність: багато людей проводять ночі в розважальних центрах, кафе і тому подібних місцях, але замість заспокоєння, умиротворення, внутрішньої рівноваги та радості повертаються звідти в нервовому збудженні. Від самого ранку, як тільки прокидаються, вони починають кричати та сваритися, причому приводом для сварок може стати навіть незначна причина.
У Православній Церкві все буває з точністю навпаки. Святому Іоанну Златоустому належить одне чудове повчання: “Хочеш дізнатися, що таке Церква і в чому полягає чудодійність Церкви? Це доволі просто. Піди в храм і побачиш: в храмі вовки перетворюються на овець, входить розбійник, а виходить преподобний, входить гнівливий, а виходить покірний, входить людина, а виходить ангел!” І продовжує божественний Златоуст: “Та що я говорю ангел? Входить людина, а виходить з неї Бог по благодаті!”
Ось що означає Церква. Ніхто не може заперечити, що після участі в службах, молебнях, слухаючи церковні гімни, людина здобуває істинне вмиротворення, з цієї причини в Православній Церкві існує така велика кількість богослужінь.
Переклад з рос. Любові Максимчук