26.7 C
Lutsk
Четвер, 18 Липень, 2024
Творіння святих отців

Для того щоби вибрати правильну життєву дорогу, потрібно жити духовним життям, – прп. Паїсій Святогорець

—       Геронде, пам’ятаєте дівчину, котра сказала Вам, що вона думає про чернецтво? Вона розповіла мені, що однокурсник став докучати їй запитаннями, чому вона не ходить у кіно й не гуляє з хлопцями. Що їй треба було йому відповісти?

—      Треба було сказати йому: “Та мені таких запитань навіть рідний брат не ставить! То чому ти про це запитуєш?”

—    А він через кілька днів знову зустрів її біля університету й схопив за плече. Вона сказала йому тільки: “Привіт” — і відразу увійшла в приміщення.

—     Ні, вона вчинила погано! У цьому випадку треба було дати йому відсіч. Вона повелася так, що в нього могло скластися враження, нібито їй до душі його витівка, тож він повторить її знову. Вона зараз перебуває в трохи важкому віці, і тому, якщо почне водити дружбу з парубками, це не піде їй на користь. І розмовляти з ними нібито для того, щоб їм допомогти, їй теж не потрібно. Якщо вона, познайомившись із добрим, гарним юнаком, вирішить одружитися, то повинна повідомити про це своїх батьків. Вони розберуться, чи має парубок якості, необхідні для створення хорошої сім’ї’. Але зараз, коли вона ще не вирішила, яким життєвим шляхом піти, розмовляти з юнаками їй не на користь, тому що це просто затуманить їй голову і вона втратить спокій.

Нещасні хлопці й дівчата, які неуважні щодо цього, перебувають у дуже неврівноваженому стані, постійно збуджені й не мають спокою. Тривога, неспокій написані на їхніх обличчях і відбиваються в очах.

Тяга жіночої статі до чоловічої й навпаки властива людській природі. Але ти скажи цій дівчині, що зараз для цього не час Хай вона стежить за своїм навчанням. Юнаки й дівчата, які з раннього віку культивують у собі тягу до протилежної статі, натискають на “кнопку”, не чекаючи, коли прийде відповідний для цього час А потім, коли така мить приходить, їх “кнопка” уже натиснута, й вони не здатні відчути радість, тому що пережили її раніше — у невідповідний час А ось ті молоді люди, які уважні до себе щодо цього, дочекавшись сприятливого часу, радуються більше, і, поки цей час не прийде, перебувають у душевному спокої. Подивися на тих матерів, які до шлюбу жили в незайманості. Вони умиротворені, незважаючи на те, що обтяженї купою турбот.

Я завжди підкреслюю, що до шлюбу молода людина повинна намагатися жити, наскільки можливо, більш духовно й берегти свою доброчесність, яка забезпечує їй подвійне здоров’я. Духовне життя є основною передумовою й для сімейного, й для чернечого життя. Нинішній світ схожий на засіяне пшеницею поле. Пшениця почала колоситися, але на поле зайшли свині й всю її стоптали, перерили. І зараз це поле виглядає так: переорана трава, земля, втоптане в бруд колосся, і лише подекуди по краях височіють уцілілі колоски пшениці.

Чим більшим духовним діянням займається хлопець в юнацькі роки, тим легше йому потім — яке б життя він не обрав. Чим краще він озброїться перед боєм і підготується до нього, тим легше йому буде під час бою, коли навколо свистітимуть кулі й рватимуться бомби. Поки дівчина не вирішить, чи ставати їй черницею чи доброю й хорошою матір’ю, їй необхідно жити цнотливо. Тому зараз вона повинна постаратися, наскільки можливо, віддати всю себе навчанню. Якщо вона уважна відносно зору, слуху, якщо вона виганяє лихі помисли, то згодом їй буде потрібно викидати із себе менше, ніж якби вона була неуважною. Або юнак, зустрічаючи, наприклад, гарну дівчину, повинен намагатися включати в роботу добрі помисли. Він повинен дивитися на неї як на живий образ якоїсь святої. А зустрівши дівчину розпущену, він повинен подивитися на неї, як на свою сестру. Всі ми — діти Адама. Йому потрібно її пожаліти, подібно до того, як він засмутився б, якби його рідна сестра докотилася до такого стану.

—   Геронде, однак сьогодні в університетах і в інших навчальних закладах юнаків підстерігає безліч спокус.

—   Треба подружитися з ровесниками, які живуть духовно, для того, щоб допомагати одне одному й перебувати в духовній атмосфері. Не треба згущувати фарби. Я знаю багатьох дітей, які вчаться в університеті й живуть доброчесно. Вони домагаються цього за допомогою малого власного старання й великої допомоги Божої.

Читати також: Чому молитва стає слабкою – Свт. Феофан (Затворник) 

Вас може зацікавити

“Христос – це все”, – прп. Порфирій Кавсокалівіт

Редактор Головний

Нудна робота? Як бути: лист Святителя Миколая Сербського духовному чаду

Редактор Головний

Духовні настанови і повчання про силу молитву та необхідність покаяння приснопам’ятного старця Кирила (Павлова)

Редактор Головний