Відповідає священник Афанасій Гумеров:
Святитель Василій Великий говорить: “Піст – не новий винахід, але дорогоцінність отців. Усе, що відрізняється старовиною, поважне. Уваж сивину посту. Він сучасний людству. Піст встановлений у раю. Таку першу заповідь прийняв Адам: “від древа пізнання добра і зла не їж” (Бут. 2:17). А це “не їжте” є узаконенням посту та утриманням” (Творіння. Мінськ, 2003, с. 96).
Пізніше заповідь про піст була закріплена законодавче. Це були одноденні пости, приурочені до певних днів: “І було мені слово Господнє таке: Так говорить Господь Саваот: Піст четвертого, і піст п’ятого, і піст сьомого, і піст десятого місяця стане для Юдиного дому на радість і на втіху, та на веселі свята, але правду та мир кохайте!” (Зах. 8:18-19). Коли ж в окремої людини чи народу починалися випробування, люди вдавалися до тривалих постів, щоб здобути милість у Бога: “І сказав Давид: доки дитя було живим, я постився і плакав, бо думав: хто знає, чи не помилує мене Господь, і дитя залишиться живим?”; “І звернув я лице моє до Господа Бога з молитвою та молінням, у пості і веретищі і попелі”; “І так ми постилися та просили Бога нашого про це, і Він почув нас”. Благочестивій свідомості древніх було очевидно, що молитва до Бога здобуває сугубу силу, коли вона – людина, молячись, приносить певну жертву, притіснюючи себе, тимчасово відмовляється від задоволень.
Сам Спаситель освятив піст Своїм прикладом: “Потому Ісус був поведений Духом у пустиню, щоб диявол Його спокушав. І постив Він сорок день і сорок ночей” (Мф. 4: 1-2). Про піст у священних новозавітніх книгах йдеться багаторазово: “Як служили ж вони Господеві та постили, прорік Святий Дух: Відділіть Варнаву та Савла для Мене на справу, до якої покликав Я їх!” (Діян. 13:2); “І рукопоклали їм пресвітерів по Церквах, і помолилися з постом та й їх передали Господеві, в Якого ввірували” (Діян. 14:23). У новозавітній Церкві Великий піст (свята Чотиридесятниця) був встановлений як образ того посту, який звершив Іісус Христос перед початком Свого служіння. Різдвяний піст також триває 40 днів.
Люди, які постять, добре знають, яким благотворним є духовний стан людини у дні посту. Для дітей (за уставом з 7 років) піст – чудова школа, яка навчає керувати своїми бажанням. Батьки, які звільняють дитину від посту, дуже шкодять її моральному здоров’ю. Пізніше вони проливають багато сліз, коли бачать своє безсилля, бо не можуть впоратися з некерованими бажаннями дітей.